Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 października 2018, 11:05

Premiera i recenzje Call of Cthulhu - dobra historia i brak doszlifowania

Dziś na rynku debiutuje Call of Cthulhu, czyli próba przeniesienia na język gier wideo papierowego RPG-a osadzonego w mrocznym uniwersum Przedwiecznych Bogów, które powstało w wyobraźni amerykańskiego pisarza H.P. Lovecrafta. Niestety, tytuł spotkał się z dość mieszanym przyjęciem wśród krytyków.

Halloween za pasem, więc wielu graczy zapewne pokusi się o sięgnięcie w tym okresie po jakąś grę osadzoną w klimatach grozy. Fani prozy amerykańskiego pisarza H.P. Lovecrafta prawdopodobnie skuszą się na Call of Cthulhu, które dziś debiutuje na rynku w wersjach na PC, PlayStation 4 oraz Xboksa One. Stworzony przez francuskie studio Cyanide (odpowiedzialne między innymi za cykl Styx) stanowi połączenie gry fabularnej oraz survival horroru i jest próbą adaptacji popularnego papierowego systemu RPG. Czy udaną? Według recenzentów w pewnym sensie tak, ale też nie do końca.

Call of Cthulhu nadjechało i jakoś specjalnie nie zachwyciło. - Premiera i recenzje Call of Cthulhu - dobra historia i brak doszlifowania - wiadomość - 2018-10-30
Call of Cthulhu nadjechało i jakoś specjalnie nie zachwyciło.

Według serwisu Opencritic, Call of Cthulhu może pochwalić się średnią oceną na poziomie zaledwie 67/100 (na podstawie 27 recenzji). Co zawiodło? Przede wszystkim warstwa techniczna. Produkcja studia Cyanide pełna jest bugów, kiepskich animacji, długich wczytywań poziomów i graficznych niedoróbek, które potrafią skutecznie popsuć atmosferę grozy. Recenzenci narzekają również na niektóre niezbyt przemyślane elementy gameplayu, jak na przykład kiepski projekt części zagadek, liniowość opowieści i zbyt powierzchownie potraktowane elementy znane z papierowego systemu RPG, w tym zmarnowany potencjał mechaniki poczytalności. Mieszane uczucia wzbudziły również pewne fragmenty historii. Dziennikarze zgodnie przyznają, że pierwsze kilka godzin jest absolutnie kapitalne i wciągające, lecz im dalej w las, tym większe ma się wrażenie, że gra zbyt szybko gna w stronę finału.

Tym, co zdaniem krytyków wyróżnia Call of Cthulhu, jest gęsty i mroczny klimat, który dobrze oddaje specyfikę twórczości H.P. Lovecrafta. Jest on podkreślany między innymi przez świetnie dobrane głosy postaci. Pochwał doczekał się również fakt, że w tytule cały czas jest obecne poczucie zaszczucia, w przeciwieństwie do innej popularnej gry z uniwersum stworzonego przez Lovecrafta, czyli Mrocznych Zakątków Świata. Produkcja studia Headfirst, mimo mocnego początku, z czasem zmienia się w strzelankę FPP, za co była wielokrotnie ganiona.

Największą siłą Call of Cthulhu jest bez wątpienia klimat. - Premiera i recenzje Call of Cthulhu - dobra historia i brak doszlifowania - wiadomość - 2018-10-30
Największą siłą Call of Cthulhu jest bez wątpienia klimat.

Podsumowując, jeśli ktoś poszukuje klimatycznej historii detektywistycznej osadzonej w uniwersum Przedwiecznych Bogów i jest w stanie przymknąć oko na pewne problemy techniczne oraz gameplayowe, w Call of Cthulhu powinien bawić się całkiem nieźle. Pozostali mogą się od tytułu dość mocno odbić.

Wybrane recenzje Call of Cthulhu

 1. GRYOnline.pl – 7,5/10
 2. GamingTrend – 85/100
 3. PlayStation LifeStyle – 7/10
 4. TrustedReviews – 3,5/5
 5. PC Invasion – 3,5/5
 6. Gaming Nexus – 6,5/10
 7. GamingBolt – 6/10
 8. DigitalChumps – 6/10
 9. We Got This Covered – 3/5
 10. VideoGamer – 4/10

Osoby zainteresowane kupnem Call of Cthulhu na PC zachęcamy do uprzedniego zapoznania się z oficjalnymi wymaganiami sprzętowymi, które są dostępne poniżej.

Minimalne wymagania sprzętowe:

 1. System operacyjny: Windows 7 / 8 / 10 (64-bitowy)
 2. Procesor: Intel Core i5-3450 3,1 GHz / AMD FX-6300 3,5 GHz (64-bitowy
 3. Kart grafiki: GeForce GTX 660/Radeon HD 7870 (2GB VRAM)
 4. Pamięć RAM: 8 GB
 5. Miejsce na dysku twardym: 13 GB

Zalecane wymagania sprzętowe:

 1. System operacyjny: Windows 7 / 8 / 10 (64-bitowy)
 2. Procesor: Intel Core i7-3820 3.6 GHz / AMD FX-8370 4.0 GHz (64-bitowy)
 3. Karta grafiki: GeForce GTX 970/Radeon R9 390 (4GB)
 4. Pamięć RAM: 8 GB
 5. Miejsce na dysku twardym: 13 GB

Na koniec przypominamy również, że tytuł na wszystkich trzech dostępnych platformach posiada polską wersję językową (obejmującą wyłącznie napisy). Trzeba jednak uważać, gdyż jak donosi nasz recenzent, w tłumaczeniu znalazły się pewne błędy.