Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONESwitch
Okładka Resident Evil VII: Biohazard (PC)

Resident Evil VII: Biohazard

Resident Evil 7

Resident Evil VII: Biohazard to przygodowa gra akcji, należąca do kategorii survival horroru. Poprzednie dwie odsłony tej niezwykle znanej serii skręciły mocno w stronę bardziej efektownej rozgrywki, co odbiło się na klimacie grozy. Siódemka stanowi powrót do korzeni marki.

Akcji | FPP | survival horror | horror | przygodowe gry akcji | PlayStation VR | rzeczywistość wirtualna | Xbox Play Anywhere | Xbox Game Pass

Okładka Resident Evil VII: Biohazard (PC)

producent: Capcom

wydawca: Capcom

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

24sty2017

PS4 XONE PC

24maj2018

Switch

Resident Evil VII: Biohazard to przygodowa gra akcji stanowiąca siódmą główna odsłonę popularnego cyklu. Autorzy z wewnętrznego studia firmy Capcom wzięli kluczowe elementy survival horroru, takie jak ciężki klimat, wysoki poziom trudności i zawsze zbyt małe zapasy amunicji, ale zrealizowali je w nowoczesnym wydaniu, oferując widok pierwszoosobowy i rozbudowane sekcje eksploracyjne.

Resident Evil VII: Biohazard zostało zapowiedziane na targach E3 2016, gdzie zmiana perspektywy i nacisk na elementy grozy spotkały się z ciepłym przyjęciem prasy oraz fanów.

Fabuła

Gra stanowi wyraźne odejście od kanonu serii. Poprzednie odsłony opowiadały o walce doskonale wyszkolonych żołnierzy z potwornościami stworzonymi przez pozbawione jakichkolwiek hamulców moralnych korporacje. Resident Evil VII: Biohazard jest inne. Tym razem wcielamy się w zwykłego, szarego człowieka imieniem Ethan, który w poszukiwaniu zaginionej żony udaje się do ponurej i pozornie porzuconej rezydencji, zlokalizowanej na południu Stanów Zjednoczonych.

Inną nowością jest fakt, że po raz pierwszy w historii serii scenariusz napisał twórca spoza Japonii – Richard Pearsey. Autor ten wcześniej opracował fabuły do takich gier jak F.E.A.R.: First Encounter Assault Recon czy Spec Ops: The Line.

Rozgrywka

Resident Evil VII: Biohazard stanowi powrót do klimatów grozy i gatunku survival horroru. Podczas zabawy eksplorujemy lokacje i walczymy z przeciwnikami; okazjonalnie musimy także zmierzyć się z zagadkami logicznymi. Poszczególne miejscówki należy dokładnie przeszukiwać, gdyż często nagradzane jest to cennymi przedmiotami. W połączeniu z wysokim poziomem trudności powoduje to, że gracz przemierza mapy bardzo ostrożnie, pośpieszne zwiedzanie etapów grozi niespodziewaną śmiercią lub przegapieniem czegoś ważnego. Natomiast łamigłówki w większości polegają na manipulowaniu różnymi mechanizmami i pozwalają na chwilę zaczerpnąć tchu pomiędzy kolejnymi zdarzeniami rodem z najgorszych koszmarów.

Spore zmiany zaszły w przedstawieniu akcji. Tradycją serii była rozgrywka z perspektywy trzecioosobowej, tutaj natomiast wydarzenia obserwujemy z oczu bohatera. Gra kładzie większy niż poprzednio nacisk na eksplorację, a główny bohater jest wyraźnie słabszy, więc walka stanowi znacznie poważniejsze wyzwanie. Nie znaczy to jednak, że kampanię spędzamy na skradaniu się: starcia zdarzają się często i są bardzo brutalne. Podczas potyczek korzystamy z szerokiego arsenału różnorodnego uzbrojenia, robiąc użytek m.in. z pistoletów, strzelby, miotacza ognia, materiałów wybuchowych, a nawet piły łańcuchowej.

Kwestie techniczne

Resident Evil VII: Biohazard oferuje atrakcyjną trójwymiarową oprawę graficzną, bogatą w detale i skutecznie wzmagającą klimat grozy. Grę zbudowano w oparciu o autorski silnik RE Engine, opracowany specjalnie z myślą o tym projekcie. Wydanie na pecety jest zdecydowanie najładniejszą wersją gry, Capcom pozwolił bowiem graczom komputerowym na ustawienie opcji graficznych niedostępnych na konsolach. Natomiast edycja z PlayStation 4 oferuje wsparcie dla technologii wirtualnej rzeczywistości. Z kolei wersja przeznaczona na Nintendo Switch pojawiła się ponad rok po wydaniach na PC, PS4 i XOne, pierwotnie tylko w Japonii. Jej cechą szczególną jest funkcjonowanie w oparciu o transmitowanie danych z chmury (cloud streaming – stąd podtytuł Cloud Version). To oznacza, że gry nie trzeba pobierać w całości na dysk, lecz do komfortowej zabawy wymagane jest szybkie połączenie z Internetem.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 2350 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,6 / 10 na podstawie 996 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 509,90 PLN

Gry podobne do Resident Evil VII: Biohazard

Klasyfikacja PEGI Resident Evil VII: Biohazard

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Resident Evil VII: Biohazard

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-4460 2.70 GHz/AMD FX 6300 3.5 GHz
  • 8 GB
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760/Radeon R7 260x lub lepsza
  • Windows 7/8/8.1/10 64-bit
  • Rekomendowane:
  • Intel Core i7-3770 3.4 GH
  • 8 GB
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960/Radeon R9 280X lub lepsza
  • Windows 7/8/8.1/10 64-bit
Recenzja gry Resident Evil VII: Biohazard – horror potwornie doskonały
Recenzja gry Resident Evil VII: Biohazard – horror potwornie doskonały

Recenzja 23 stycznia 2017, 17:00

Capcom jednak dobrze przygotował się do wydania siódmej części cyklu – mam na myśli wcześniejsze demo, w którym mogliśmy przejąć kontrolę nad postacią oglądaną na ekranie telewizora. W pełnej grze motyw ten powraca – ponownie przechodzimy fragment dema, w którym trzech typów kręci wideo o opuszczonych domostwach. Potem jednak znajdujemy nowe kasety i po ich zaaplikowaniu odtwarzaczowi wideo znów na jakiś czas zmieniamy bohatera. Co ważne, oglądanie kaset nie jest obligatoryjne i twórcy nie zmuszają nas wcale do korzystania z nich. Jednak znacząco poszerza to wiedzę o fabule, a w jednym przypadku ułatwia wręcz przeżycie, kiedy kolejny raz kierujemy Ethanem. Dziwaczne zdarzenia, których byliśmy świadkami, zaczynają się wyjaśniać już po opuszczeniu farmy, kiedy na jakiś okres porzucamy dotychczasowego bohatera i zagłębiamy się w czeluście... Sami zobaczycie czego.

PS4
XONE
PC
Switch