Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4iOSX360PS3XONESwitchAND
Okładka Alien: Isolation (PC)
OkładkaAlien: Isolation (PC)

Obcy: Izolacja

Alien: Isolation

Klimatyczny pierwszoosobowy survival horror, którego akcja toczy się w uniwersum kultowej serii Obcy. Twórcą Alien: Isolation jest studio Creative Assembly, znane przede wszystkim z serii gier strategicznych Total War.

Akcji | FPP | science fiction | survival horror | skradanki | filmy | Alien (marka) | PS Plus Premium | PS Plus Extra

Obcy: Izolacja Premiera

7paź2014

PC X360 PS3 PS4 XONE

5gru2019

Switch

16gru2021

AND iOS

producent: Creative Assembly wydawca: Sega wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Gry podobne do Obcy: Izolacja

BioShock

BioShock Infinite

Dishonored

Alien: Isolation to pierwszoosobowy survival horror, osadzony w uniwersum filmowej serii Obcy. Za jego powstanie odpowiada brytyjskie studio Creative Assembly, znane przede wszystkim z doskonałej serii strategicznej Total War. Wydawcą gry jest natomiast firma SEGA, posiadająca od wielu lat licencję na gry związane z kultowym cyklem o ksenomorfach.

Fabuła

W grze wcielamy się w rolę Amandy – córki głównej bohaterki filmowej tetralogii, oficer Ellen Ripley. Akcja toczy się w 15 lat po wydarzeniach znanych z pierwszej części filmu. Nasza protagonistka wyrusza na poszukiwanie czarnej skrzynki frachtowca Nostromo, na którym doszło do pamiętnego, pierwszego spotkania z Obcymi. Jej celem jest poznanie całej prawdy i ustalenie, co tak naprawdę stało się z jej matką. W tej niebezpiecznej misji Amanda może liczyć na wsparcie kilkuosobowej załogi stacji handlowej Sevastopol, zaś relacje między ludźmi, stojącymi w obliczu śmiertelnego zagrożenia, stanowią istotną część fabuły.

Mechanika

W przeciwieństwie do przepełnionych akcją wcześniejszych produkcji z Obcym w roli głównej, autorzy Alien: Isolation powracają do korzeni gatunku survival horror, kładąc nacisk na niesamowity klimat i wszechobecne poczucie zagrożenia, towarzyszące nam podczas przemierzania pozornie opuszczonego statku. Naszym tropem podąża bowiem śmiertelny wróg, wyposażony w specjalny system zmysłów: wzroku, słuchu i zapachu. Ksenomorfa jednak nie możemy w żaden sposób zgładzić, a najlepszymi sposobami na przetrwanie są: ucieczka, odwrócenie uwagi przeciwnika, chwilowe odstraszenie i umiejętne korzystanie z kryjówek. Amanda musi hackować systemy statku oraz tworzyć potrzebne w zależności od sytuacji przedmioty. Z pomocą przychodzi jej również nieodłączny element serii, jakim jest wykrywacz ruchu, niezawodnie ostrzegający przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

Kwestie techniczne

Twórcy gry wzorowali się głównie na najsłynniejszej, pierwszej części filmowej sagi, jaką był wyreżyserowany przez Ridleya Scotta Obcy: Ósmy Pasażer Nostromo. Alien: Isolation nawiązuje do niego zarówno w warstwie fabularnej jak i pod kątem oprawy graficznej. Model ksenomorfa odwzorowuje koncepcje samego H.R. Gigera, a nieco staromodny wystrój statku i znajdujące się na pokładzie urządzenia żywo przypominają wizję dalekiej przyszłości, ukazaną w kultowym obrazie Ridleya Scotta. Autorom gry udało się zachować klimat filmowego oryginału, w którym zamiast walk z hordami potworów emocje wywołuje już sama podróż przez słabo oświetlone labirynty korytarzy oraz towarzyszące jej tajemnicze odgłosy i ślady obecności Obcego.

Ostatnia modyfikacja 15 lutego 2023

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,7 / 10 na podstawie 3510 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,9 / 10 na podstawie 648 głosów czytelników.

Obcy: Izolacja cena w dniu premiery: 129,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Obcy: Izolacja

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Obcy: Izolacja Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Quad 3 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB (GeForce GTX 660 lub lepsza)
  • 35 GB HDD
  • Windows 7
  • łącze internetowe
PC
X360
PS3
XONE
PS4
Switch
AND
iOS