Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCSwitch
Okładka Phantaruk (PC)

Phantaruk

Osadzona w konwencji science fiction pierwszoosobowa gra przygodowa w z elementami survival horroru, przygotowana przez debiutujące polskie studio Polyslash.

Przygodowe | FPP | science fiction | survival horror | horror | polskie | indie

Okładka Phantaruk (PC)

producent: Polyslash

wydawca: Polyslash

Strona oficjalna

data premiery gry:

16sie2016

PC

30sie2018

Switch

Phantaruk to pierwszoosobowa gra przygodowa, łącząca konwencję survival horroru z klimatami science fiction. Tytuł ukazał się początkowo na pecetach jako dzieło debiutującego studia Polyslash z Krakowa. Składają się nań ludzie, mający za sobą doświadczenia w takich zespołach jak CI Games, Reality Pump, Artifex Mundi oraz Bloober Team. Portem na pozostałe platformy zajęło się powołane przez firmę Ultimate Games studio UF Games.

Fabuła

Fabuła gry osadzona została w odległej przyszłości, w której ludzkość konsekwentnie wdraża w życie idee posthumanizmu, dążąc do stworzenia człowieka pozbawionego biologicznych słabości. Przodownikiem w tej dziedzinie jest firma H+ Corporation, a akcja gry przenosi nas na pokład statku kosmicznego Purity-02, będącego miejscem przeprowadzania tajnych badań. Sprawy komplikują się w momencie, w którym okazuje się, że jednostka jest niemal całkowicie opusztoszałą, śmiertelną pułapką, a jej korytarze przemierza tytułowa bestia – mityczny Phantaruk, którego jedynym celem jest zabicie wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu wzroku. Sytuacji nie ułatwia też fakt, że kontrolowana przez nas postać jest nosicielem tajemniczego pasożyta, który z każdą minutą stopniowo zatruwa jej organizm. Celem bohatera staje się więc nie tyle znalezienie sposobu na ucieczkę ze statku, ale przede wszystkim przeżycie.

Mechanika

Pod względem mechaniki, Phantaruk jest pierwszoosbową grą przygodową, nastawioną głównie na eksplorację, w trakcie której towarzyszy nam nieustannie poczucie zagrożenia. Podczas rozgrywki przemierzamy liczne korytarze oraz pomieszczenia statku i rozwiązujemy proste zagadki logiczne, pozwalające na przedostanie się do nowych lokacji. Naszym śladem podąża zaś tytułowy wróg, którego powinniśmy za wszelką cenę unikać, gdyż każdy kontakt skończy się niechybną śmiercią. Dodatkowo musimy mieć na uwadze fakt, że z każdą minutą w naszym organizmie wzrasta poziom produkowanej przez pasożyta toksyny, więc podczas eksploracji musimy szukać neutralizujących jej działanie strzykawek. Na szczęście pomaga w tym zamontowany na przedramieniu bohatera HUD, który na bieżąco monitoruje puls oraz stężenie trucizny. Warto rozglądać się też za bateriami do latarki, bez której w ciemnych pomieszczeniach poradzić jest sobie niezwykle trudno.

Kwestie techniczne

Prace nad grą Phantaruk rozpoczęto na silniku Unreal Engine, jednak finalna wersja produkcji korzysta z popularnego, multiplatformowego silnika Unity 5, gwarantującego przyzwoitą jakość oprawy przy stosunkowo niewielkich wymaganiach sprzętowych. Elementem zasługującym na szczególne wyróżnienie jest mroczny i niezwykle sugestywny klimat rozgrywki, potęgowany przez dopracowaną warstwę dźwiękową.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 3,8 / 10 na podstawie 457 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,5 / 10 na podstawie 49 głosów czytelników.

Gry podobne do Phantaruk

Wymagania wiekowe Phantaruk

16+

Wymagania sprzętowe Phantaruk

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 1.8 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 256 GeForce 8500 lub lepsza
 • 6 GB HDD
 • Windows XP/Vista/7(SP1)/8/10
 • Rekomendowane:
 • Intel Core 2 Duo 2.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza
 • 6 GB HDD
 • Windows XP/Vista/7(SP1)/8/10
Recenzja gry Phantaruk – czasem straszy, nie odstrasza, ale i nie porywa
Recenzja gry Phantaruk – czasem straszy, nie odstrasza, ale i nie porywa

Recenzja 16 sierpnia 2016, 18:00

Tych kilka godzin, które spędziłem z Phantarukiem, uważam za całkiem udane. Nie jest to jeszcze pierwsza liga „indyczych” produkcji, ale Polyslash ma wielką szansę, by już przy okazji kolejnej pozycji zapisać się w pamięci fanów dobrych gier. Narzędzia, jakimi dysponuje deweloper, wystarczyły do stworzenia nieźle przyswajalnego miksu skradanki i kosmicznego horroru, który jednak w paru miejscach można by trochę doszlifować. Przydałby się lepszy scenariusz, a przynajmniej taki, który ma bezpośredni wpływ na wydarzenia, jakich jesteśmy świadkami. Usunąłbym z gry kilka strzykawek i choć faktycznie we wcześniejszym tekście narzekałem, że Phantaruk, zamiast straszyć, zmusza do histerycznego poszukiwania antidotum, to ostatecznie wydaje mi się, że trochę przedobrzono z ich liczbą.

PC
Switch