Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS1
Okładka Suikoden (PS1)

Suikoden PS1

Japoński RPG stworzony przez Konami, w którym charakterystyczne mechaniki gatunku zostały wymieszane z nowatorskimi elementami.

RPG | 2D | polityczne | jRPG

Sony PlayStation 1
Okładka Suikoden (PS1)

producent: Konami

wydawca: Konami

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS1:

15grudnia1995

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Suikoden to pierwszy z serii japońskich RPG-ów autorstwa Konami. Produkcję wyróżniają przede wszystkim fabuła zbudowana w dużej mierze na wątkach politycznych oraz ogromna liczba możliwych do przyłączenia do drużyny bohaterów.

Fabuła

Syn generała imperium Scarlet Moon, pod nieobecność wysłanego z kolejną misją ojca, rozpoczyna służbę w armii. Przypadkowo wchodzi w posiadanie jednej z cennych magicznych run, które są poszukiwane przez skorumpowanych przywódców i nadworną czarodziejkę Windy. Zostaje zmuszony do ucieczki ze stolicy, a w końcu wraz z kilkoma wiernymi towarzyszami dołącza do grupy buntowników. Gdy dowiaduje się o sytuacji w państwie, którego obywatele cierpią, a władze pozostają bezczynne, postanawia wspomóc rebeliantów w stworzeniu armii, która przywróci porządek i uwolni ludność spod tyranii.

Mechanika

Suikoden wydane na PS1 sprawnie łączy typowe elementy charakteryzujące gatunek jRPG-ów z opracowanymi przez Konami nowościami. Gracze tradycyjnie kierują poczynaniami drużyny złożonej z głównego bohatera i zrekrutowanych przez niego kompanów, odwiedzają kolejne rejony imperium, wykonują questy i toczą losowe walki w systemie turowym. Za kolejne zwycięstwa herosi zdobywają doświadczenie, co pozwala im rozwijać umiejętności. Wygrane starcia przynoszą również walutę, którą można inwestować w ulepszenia oręża, przydatne przedmioty i zbroje, ułatwiające pokonywanie kolejnych przeciwności.

Jednym z elementów wyróżniających Suikoden jest liczba dostępnych do przyłączenia bohaterów. W gronie 107 sprzymierzeńców, których napotyka na swojej drodze bohater, część wspiera go aktywnie w walkach, zaś inni biorą udział w rozwoju twierdzy rebeliantów, otwierając przed graczem nowe możliwości. Zebranie wszystkich herosów otwiera także nowe zakończenie. Cechą charakterystyczną produkcji Konami jest również mechanika prowadzenia starć. Uczestniczy w nich sześcioosobowy skład ustawiony w dwóch rzędach. Dodaje to dodatkowego elementu taktycznego, wymuszając właściwe rozmieszczenie postaci w zależności od ich zdolności i mocnych stron. Przygodę urozmaicają pojawiające się sporadycznie potyczki indywidualne oraz wielkie bitwy z udziałem całych wojsk. W obu przypadkach oparte zostały one na zasadach gry „papier, kamień, nożyce”.

Kwestie techniczne

Suikoden jest japońskim RPG-iem, w którym zastosowano rozwiązania graficzne znane jeszcze z konsol poprzedniej generacji. Cała produkcja została zaprojektowana w grafice 2D i może oczarować lubiących tę estetykę graczy szczegółowymi sprite’ami postaci i pomysłowymi tłami. Tytuł luźno nawiązuje do chińskiej powieści Opowieści znad brzegów rzek.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 5,4 / 10 na podstawie 27 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Suikoden

12+

Autorzy Suikoden tworzą duchowego spadkobiercę na PS5, PC i Xbox Series S
Autorzy Suikoden tworzą duchowego spadkobiercę na PS5, PC i Xbox Series S

wiadomość25 lipca 2020

Ojciec serii RPG Suikoden wraz z innymi weteranami marki pracuje nad duchowym spadkobiercą zatytułowanym Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes. Gra zmierza na pecety oraz konsole PlayStation 5 i Xbox Series X.