Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Urban Empire (PC)

Urban Empire PC

Opracowana przez znane z serii Rescue, fińskie studio Fragment Productions strategia ekonomiczna, traktująca o zarządzaniu miastem na przestrzeni dwóch kolejnych wieków, począwszy od roku 1820.

Strategiczne | ekonomiczne | polityczne | budowa miasta

PC Windows
Okładka Urban Empire (PC)

producent: Reborn Games

wydawca: Kalypso Media

wydawca PL: CDP

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

20stycznia2017

24lutego2017

pudełko PL

20stycznia2017

Steam

Urban Empire to wydana na platformę PC strategia ekonomiczna traktująca o zarządzaniu miastem. Produkcje opracowało znane z serii Rescue fińskie studio Fragment Productions, a wydała firma Kalypso Media.

Mechanika

W dostępnym na PC Urban Empire rozgrywka toczy się na przestrzeni dwustu lat, poczynając od 1820 roku. Wraz z upływem kolejnych dekad zmianom ulegają technologie oraz warunki geopolityczne, cały czas dostarczając nam nowych wyzwań. W sumie podczas zabawy możemy bawić się na przestrzeni pięciu głównych okresów historycznych.

Rozpoczynając zabawę w Urban Empire wybieramy pomiędzy czterema rodzinami posiadającymi unikalne cechy, wady oraz filozofie rozwoju. Przykładowo dla Kilgannonów priorytetem jest sprawiedliwość społeczna, podczas gdy nazwisko Sant’Elias wiąże się z wiarą w poprawę bytu społeczeństwa głównie za pomocą rozwoju naukowego. W grze nie jesteśmy bezosobowym zarządcą, aczkolwiek kolejni burmistrzowie są nam narzucani zgodnie z linią rodu, który reprezentujemy.

Podczas zabawy musimy oczywiście wypełniać typowe obowiązki burmistrza. Konieczne jest więc budowanie infrastruktury, rozplanowywanie dzielnic, napędzanie rozwoju ekonomicznego oraz dbanie o zadowolenie mieszkańców i rozwiązywanie ich problemów. Zmiany technologiczne, takie jak elektryczne tramwaje, antybiotyki czy pojawienie się gier elektronicznych, niosą ze sobą zarówno wyzwania, jak i okazje do ulepszenia życia społeczeństwa.

Jednocześnie gra w dużym stopniu koncentruje się na nieoficjalnych aspektach bycia burmistrzem, a nie jedynie na zawodowych obowiązkach. Dlatego poza tradycyjnymi zadaniami związanymi z zarządzeniem miastem musimy także zajmować się rozgrywkami politycznymi i osobistymi. Konieczne jest wpływanie na członków rady miasta oraz szantażowanie i korumpowanie nieprzychylnych nam osób. Wszystko to robione musi być po cichu, tak aby wizerunek publiczny naszej rodziny pozostał nieskazitelny, pozwalając członkom rodu na wygrywanie kolejnych wyborów. Zabawę urozmaica ponad osiemset wydarzeń, wymagających podejmowania mających istotne konsekwencje decyzji. Takie wybory wymusza m.in. pojawienie się subkultury hipisów, rozpoczęcie walki o równouprawnienie kobiet czy narastająca fala sprzeciwu przeciwko zmuszaniu małych dzieci do pracy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 5,4 / 10 na podstawie 49 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.6 / 10 na podstawie 27 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 124,90 PLN

Gry podobne do Urban Empire

Klasyfikacja PEGI Urban Empire

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Urban Empire

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i5-4790K 4.4 GHz/AMD FX-8320 3.5 GHz, 12 GB RAM, karta grafiki 3 GB GeForce GTX 970/Radeon R9 290 lub lepsza, 4 GB HDD, Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit
Minimalne: Intel Core i5-2400 3.40 GHz/AMD FX-6350 3.9 GHz, 6 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 560/Radeon HD 6850 lub lepsza, 4 GB HDD, Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit

Recenzja gry Urban Empire – prosta i nudna
Recenzja gry Urban Empire – prosta i nudna

Recenzja 27 stycznia 2017, 16:15

Pomocny bywa tu bardzo istotny element, jakim jest kompas polityczny – mowa o osi XY, która obrazuje zarówno ideologiczne, jak i ekonomiczne nacechowanie konkretnej partii oraz poszczególnych dekretów. Rozwiązanie takie pomaga w szybkiej ocenie, czy dany projekt zyska poparcie Izby w głosowaniu.