Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 marca 2016, 09:29

autor: Adrian Werner

Zapowiedziano Urban Empire, czyli nietypową strategię o zarządzaniu miastem

Firma Kalypso Media ujawniła strategię Urban Empire, pozwalającą pokierować rozwojem miasta na przestrzeni dwóch stuleci. W przeciwieństwie do typowych przedstawicieli tego gatunku, gra położy duży nacisk na zakulisowe rozgrywki rodziny, z której wywodzić się będą burmistrzowie.

Znane z serii Rescue fińskie studio Fragment Productions oraz firma Kalypso Media zapowiedziały grę Urban Empire, czyli strategię traktującą o zarządzaniu miastem, która zaoferuje kilka nietypowych pomysłów odróżniających ją od innych tytułów z tej kategorii. Projekt zmierza wyłącznie na pecety, a jego premiera ma nastąpić jesienią tego roku.

Autorzy mają ambicję zaoferować fanom gatunku coś nowego. Rozgrywka toczyć się będzie na przestrzeni dwustu lat, poczynając od 1820 roku. Wraz z upływem kolejnych dekad zmianom mają ulegać technologie oraz warunki geopolityczne, cały czas dostarczając nam nowych wyzwań. W sumie podczas zabawy będziemy mogli bawić się na przestrzeni pięciu głównych okresów historycznych.

W większości gier tego typu gracz jest bezosobowym zarządcą miasta lub co najwyżej burmistrzem. Natomiast w Urban Empire pokierujemy całym rodem, z którego wywodzić się będą kolejni władcy metropolii. Rozpoczynając zabawę, wybierzemy pomiędzy czterema rodzinami posiadającymi unikalne cechy, wady oraz filozofie rozwoju. Przykładowo dla Kilgannonów priorytetem będzie sprawiedliwość społeczna, podczas gdy nazwisko Sant’Elias wiązać się ma z wiarą w poprawę bytu społeczeństwa głównie za pomocą rozwoju naukowego.

Podczas zabawy będziemy musieli oczywiście wypełniać typowe obowiązki burmistrza. Konieczne ma być więc budowanie infrastruktury, rozplanowywanie dzielnic, napędzanie rozwoju ekonomicznego oraz dbanie o zadowolenie mieszkańców i rozwiązywanie ich problemów. Zmiany technologiczne, takie jak elektryczne tramwaje, antybiotyki czy pojawienie się gier elektronicznych, będą nieść ze sobą zarówno wyzwania, jak i okazje do ulepszenia życia społeczeństwa.

Ludzie ze studia Fragment Productions chcą, aby gra skoncentrowała się na osobistych i nieoficjalnych aspektach bycia burmistrzem, a nie jedynie na zawodowych obowiązkach. Dlatego poza tradycyjnymi zadaniami związanymi z zarządzeniem miastem, Urban Empire położy duży nacisk na rozgrywki polityczne i osobiste. Konieczne ma być wpływanie na członków rady miasta oraz szantażowanie i korumpowanie nieprzychylnych nam osób. Wszystko to robione będzie po cichu, tak aby wizerunek publiczny naszej rodziny pozostał nieskazitelny, pozwalając członkom rodu na wygrywanie kolejnych wyborów. Zabawę urozmaici ponad osiemset wydarzeń, wymagających podejmowania mających istotne konsekwencje decyzji. Takie wybory wymusi m.in. pojawienie się subkultury hipisów, rozpoczęcie walki o równouprawnienie kobiet czy narastająca fala sprzeciwu przeciwko zmuszaniu małych dzieci do pracy.

  1. Kalypso Media – strona oficjalna