Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 stycznia 2017, 22:49

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (16-22 stycznia 2017 r.)

Miniony tydzień był owocny dla polskiego rynku gier. Twórcy Alice VR zapowiedzieli obiecujące VR The Wizards, poznaliśmy daty premier gier Husk i Realpolitiks, dowiedzieliśmy się o konsolowym porcie Bohemian Killing, a weterani polskich zespołów założyli nowe studio. Z mniej pozytywnych wieści - nadchodzi koniec jednego z magazynów branżowych.

Witajcie w kolejnym wydaniu naszego cyklu podsumowującego to, co wydarzyło się na polskim rynku gier w minionym tygodniu.

The Wizards to nowa gra autorów Alice VR. - Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (16-22 stycznia 2017 r.) - wiadomość - 2017-01-24
The Wizards to nowa gra autorów Alice VR.

Zapowiedzi wydawnicze

The Wizards

Znany z Alice VR gliwicki zespół Carbon Studio zapowiedział swój następny projekt. Okazała się nim gra The Wizards, czyli kolejna produkcja tworzona z myślą o wirtualnej rzeczywistości. Wcielimy się w maga, który wykorzysta aktywowane gestami zaklęcia do walki z hordami wrogów. System sterowania ma zrobić pełen użytek z kontrolerów ruchowych.

Produkcja zmierza na pecety i będzie obsługiwała zarówno HTC Vive, jak i Oculus Rift. Premiera ma nastąpić jeszcze w tym roku

 1. The Wizards – oficjalna strona gry

Daty premier Realpolitiks i Husk

Poznaliśmy daty premier dwóch obiecujących polskich projektów. Pierwszy na rynek trafi horror Husk, autorstwa zespołu UndeadScot. Gra zadebiutuje na pecetach 3 lutego tego roku. Poza zapowiadanym wcześniej wydaniem cyfrowym otrzyma także wersję pudełkową.

Z kolei na 14 lutego zaplanowano premierę Realpolitiks, czyli strategii zespołu Jujubee, w której staniemy na czele jednej z nacji XXI wieku i postaramy się zapewnić dobrobyt naszym obywatelom. W planach są również wersje na urządzenia mobilne z systemami iOS oraz Android, ale te wydania ukażą się w późniejszym terminie.

Konsolowa wersja Bohemian Killing

Opracowana przez rodzime studio The Moonwalls sądowa przygodówka Bohemian Killing doczeka się konwersji na PlayStation 4 i Xboksa One. Co ciekawe, wydania konsolowe powstają dzięki zainteresowaniu, jakie projekt wzbudził u japońskiego wydawcy. Autorzy zamierzają jednak wypuścić porty także poza Krajem Kwitnącej Wiśni. Na razie nie podano daty premiery.

Pozostałe wieści

Sniper: Ghost Warrior 3 – wymagania sprzętowe i beta

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (16-22 stycznia 2017 r.) - ilustracja #5

Studio CI Games poinformowało, że 3 lutego ruszy beta strzelanki Sniper: Ghost Warrior 3. W testach wezmą udział wyłącznie posiadacze pecetów, którzy otrzymają okazję przetestowania dwóch misji dla pojedynczego gracza.

Twórcy ujawnili również kilka nowych konkretów odnośnie głównych bohaterów oraz podali wymagania sprzętowe gry.

Minimalne wymagania sprzętowe:

 1. Procesor: i5 6600K 3.5 GHz or AMD FX-6350 3.9 GHz
 2. Pamięć RAM: 8 GB
 3. Karta grafiki: Nvidia GeForce GTX 660 2 GB / AMD Radeon HD 7850 2 GB
 4. System operacyjny: 64-bitowy Windows 7 / 8.1 / 10
 5. Miejsce na dysku: 50 GB

Rekomendowane wymagania sprzętowe:

 1. Procesor: Intel Core i7 4790 / AMD FX 8350 Wraith
 2. Pamięć RAM: 16 GB
 3. Karta grafiki: Nvidia GeForce GTX 1060 3 GB / AMD Radeon RX 480 4GB
 4. System operacyjny: 64-bitowy Windows 10
 5. Miejsce na dysku: 50 GB

Nintendo Switch - polska cena ustalona na ponad 1400 zł

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (16-22 stycznia 2017 r.) - ilustracja #6

W kilku rodzimych sklepach ruszyła przedsprzedaż Nintendo Switch, dzięki czemu poznaliśmy wreszcie orientacyjną cenę konsoli – wynosi ona nieco ponad 1400 złotych. W ten sam sposób dowiedzieliśmy się, ile zapłacimy za akcesoria. Przypominający tradycyjne kontrolery pad Pro Controller to wydatek rzędu 280 zł, uchwyt Joy-Con Grip ok. 130 zł, a dodatkowy Joy-Con to koszt ponad 300 zł. Natomiast cena gier wacha się od 190 zł za proste produkcje, takie jak 1-2 Switch, aż do 280 zł za największe tytułu pokroju The Legend of Zelda: Breath of the Wild.

Sprzedaż pism komputerowych w październiku 2016 roku

Źródło: Wirtualnemedia.pl - Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (16-22 stycznia 2017 r.) - wiadomość - 2017-01-24
Źródło: Wirtualnemedia.pl

Poznaliśmy wyniki sprzedaży magazynów branżowych za październik ubiegłego roku. Liderem tradycyjnie okazało się CD-Action, które rozeszło się w 65 082 egzemplarzach, czyli o 2,72% mniej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Na ostatniej pozycji uplasował się Chip z wynikiem 8 924 egzemplarzy (spadek sprzedaży o 14,8%).

Źródło: Wirtualnemedia.pl - Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (16-22 stycznia 2017 r.) - wiadomość - 2017-01-24
Źródło: Wirtualnemedia.pl

Koniec pisma Chip

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (16-22 stycznia 2017 r.) - ilustracja #9

Biorąc pod uwagę fatalną sprzedaż magazynu Chip tylko kwestią czasu było zakończenie jego wydawania. Decyzja ta wreszcie zapadła w zeszłym tygodniu. Wydawnictwo Bauer Media poinformowało, że ostatni numer ukaże się 5 kwietnia. a serwis internetowy będzie dostępny do lipca. Strona nie będzie jednak raczej uaktualniana, gdyż cała redakcja pożegna się z pracą z końcem kwietnia.

Strange New Things nowym studiem byłych pracowników Techlandu, CD Projekt RED i Io-Interactive

Powstało nowe polskie studio deweloperskie nazwane Strange New Things. Założył je były dyrektor operacyjny firmy Techland, Paweł Zawodny, a w zespole znalazły się osoby, które wcześniej pracowały dla takich deweloperów jak CD Projekt RED czy Io-Interactive.

Na razie autorzy nie są gotowi zdradzić żadnych informacji na temat swojego pierwszego projektu.

Ciekawe linki

 1. The Sims 4 i Rayman Legends na początek roku. Top Empik - Tydzień 1 i 2
 2. Wybierz najlepszą grę 2016 roku i najbardziej oczekiwaną grę 2017 r. - plebiscyt GRYOnline.pl