Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweSwitchPC
Okładka Bohemian Killing (Switch)
OkładkaBohemian Killing (Switch)

Bohemian Killing

Polska przygodówka FPP zrealizowana w konwencji dramatu sądowego, inspirowana serią Phoenix Wright: Ace Attorney. Akcja gry osadzona została w steampunkowej wersji XIX-wiecznego Paryża.

Przygodowe | FPP | polskie | indie | alternatywna historia | prawnicze | XIX wiek

Bohemian Killing Premiera

21lip2016

PC

23mar2020

Switch

Bohemian Killing to zrealizowana w konwencji dramatu sądowego innowacyjna gra przygodowa, częściowo zainspirowana znaną z przenośnych konsol Nintendo serią Phoenix Wright: Ace Attorney. Za powstanie gry odpowiada niezależne polskie studio The Moonwalls, w osobie prawnika i pasjonata gier wideo Marcina Makaja, który opracował ją niemalże samodzielnie (z niewielką pomocą siostry). Mimo nieudanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Indiegogo, produkcja znalazła uznanie w oczach wydawcy.

Fabuła

Akcja gry osadzona została w steampunkowej wersji XIX-wiecznego Paryża, rozdartego między tradycją a nowoczesnością, i podzielonego na skutek wyraźnych nierówności społecznych. Bohater gry – wynalazca Alfred Ethon, który dzięki swym odkryciom i ciężkiej pracy stał się prawdziwym symbolem sukcesu - staje przed sądem oskarżony o brutalne morderstwo młodej kobiety. Co ciekawe, scenariusz nie pozostawia wątpliwości, że protagonista rzeczywiście zbrodni dokonał – a mimo to musimy spróbować dowieść jego niewinności, uciekając się do rozmaitych taktyk obrony oraz niezwykłych możliwości, jakie daje oryginalna mechanika gry.

Mechanika

Rozgrywka w Bohemian Killing toczy się niejako na dwóch ściśle ze sobą powiązanych płaszczyznach czasowych. Punktem wyjścia jest tu sala sądowa, gdzie zasiadając na ławie oskarżonych, zapoznajemy się z kolejnymi dowodami w sprawie oraz zeznaniami świadków. Każde pytanie sędziego uruchamia zaś swoisty flashback, podczas którego przenosimy się w czasie do dnia morderstwa, a naszym zadaniem jest wykonanie określonych czynności, które potwierdzą nieprawdziwość przytaczanych zeznań lub prezentowanych dowodów. Przykładowo, jeśli jeden ze świadków zezna, że widział nas o określonej godzinie w zakrwawionej koszuli, podczas retrospekcji możemy wdać się w bójkę lub celowo zaciąć przy goleniu, a następnie o właściwej godzinie dać się zauważyć świadkowi. Elementem niezwykle istotnym jest tu właściwa kolejność zdarzeń oraz ich synchronizacja czasowa, gdyż w przypadku jej braku nasze wyjaśnienia mogą zostać uznane za niewiarygodne.

Bohemian Killing oferuje przeogromną ilość możliwości, dzięki którym możemy starać się udowodnić swoją niewinność. Aby oczyścić się z zarzutów, możemy np. kłamać, podpierać swoje zeznania dodatkowymi dowodami, a nawet udawać niepoczytalność – sposób osiągnięcia celu zależny jest tylko i wyłącznie od wyobraźni oraz taktyki obranej przez gracza. Dzięki takiemu rozwiązaniu, każda kolejna rozgrywka przebiegać może w całkiem inny sposób, prowadząc nas do jednego z kilku zakończeń całej historii.

Kwestie techniczne

Bohemian Killing stworzone zostało przy użyciu popularnego wśród niezależnych twórców silnika Unity, który zapewnia przyzwoitą jakość grafiki przy stosunkowo niewielkich wymaganiach sprzętowych. Dzięki osobistemu doświadczeniu oraz starannemu przygotowaniu merytorycznemu, autorowi udało się w niezwykle sugestywny sposób odtworzyć zarówno atmosferę panującą na sali sądowej, jak i klimat XIX-wiecznego Paryża. O warstwę dźwiękową tytułu zadbał zaproszony do współpracy kompozytor, Marcin Maślanka, zaś głosu wszystkim postaciom użyczył Stéphane Cornicard – aktor mający na swoim koncie niewielkie role w Szeregowcu Ryanie czy Spectre.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 2 / 10 na podstawie 44 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Bohemian Killing: 18+

Bohemian Killing Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5 1.7 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD 7500G/Radeon HD 7500G lub lepsza
  • 7 GB HDD
  • Windows 7
PC
Switch