Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Bohemian Killing (PC)

Bohemian Killing PC

Trójwymiarowa przygodówka zrealizowana w konwencji dramatu sądowego, zainspirowana znaną serią Phoenix Wright: Ace Attorney. Za produkcję odpowiada kryjący się pod nazwą The Moonwalls Polak, prawnik i pasjonat gier wideo.

Przygodowe | polskie | indie | alternatywna historia | prawnicze | XIX wiek

PC Windows
Okładka Bohemian Killing (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

21lipca2016

21lipca2016

Steam

Bohemian Killing to zrealizowana w konwencji dramatu sądowego innowacyjna gra przygodowa, częściowo zainspirowana znaną z przenośnych konsol Nintendo serią Phoenix Wright: Ace Attorney. Za powstanie gry odpowiada niezależne polskie studio The Moonwalls, w osobie prawnika i pasjonata gier wideo Marcina Makaja, który opracował ją niemalże samodzielnie (z niewielką pomocą siostry). Mimo nieudanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Indiegogo, produkcja znalazła uznanie w oczach wydawcy, firmy IQ Publishing i finalnie ukazała się w 2016 roku na platformie PC.

Fabuła

Akcja gry osadzona została w steampunkowej wersji XIX-wiecznego Paryża, rozdartego między tradycją a nowoczesnością, i podzielonego na skutek wyraźnych nierówności społecznych. Bohater gry – wynalazca Alfred Ethon, który dzięki swym odkryciom i ciężkiej pracy stał się prawdziwym symbolem sukcesu - staje przed sądem oskarżony o brutalne morderstwo młodej kobiety. Co ciekawe, scenariusz nie pozostawia wątpliwości, że protagonista rzeczywiście zbrodni dokonał – a mimo to musimy spróbować dowieść jego niewinności, uciekając się do rozmaitych taktyk obrony oraz niezwykłych możliwości, jakie daje oryginalna mechanika gry.

Mechanika

Rozgrywka w Bohemian Killing toczy się niejako na dwóch ściśle ze sobą powiązanych płaszczyznach czasowych. Punktem wyjścia jest tu sala sądowa, gdzie zasiadając na ławie oskarżonych, zapoznajemy się z kolejnymi dowodami w sprawie oraz zeznaniami świadków. Każde pytanie sędziego uruchamia zaś swoisty flashback, podczas którego przenosimy się w czasie do dnia morderstwa, a naszym zadaniem jest wykonanie określonych czynności, które potwierdzą nieprawdziwość przytaczanych zeznań lub prezentowanych dowodów. Przykładowo, jeśli jeden ze świadków zezna, że widział nas o określonej godzinie w zakrwawionej koszuli, podczas retrospekcji możemy wdać się w bójkę lub celowo zaciąć przy goleniu, a następnie o właściwej godzinie dać się zauważyć świadkowi. Elementem niezwykle istotnym jest tu właściwa kolejność zdarzeń oraz ich synchronizacja czasowa, gdyż w przypadku jej braku nasze wyjaśnienia mogą zostać uznane za niewiarygodne.

Bohemian Killing oferuje przeogromną ilość możliwości, dzięki którym możemy starać się udowodnić swoją niewinność. Aby oczyścić się z zarzutów, możemy np. kłamać, podpierać swoje zeznania dodatkowymi dowodami, a nawet udawać niepoczytalność – sposób osiągnięcia celu zależny jest tylko i wyłącznie od wyobraźni oraz taktyki obranej przez gracza. Dzięki takiemu rozwiązaniu, każda kolejna rozgrywka przebiegać może w całkiem inny sposób, prowadząc nas do jednego z kilku zakończeń całej historii.

Kwestie techniczne

Wydane na platformie PC Bohemian Killing stworzone zostało przy użyciu popularnego wśród niezależnych twórców silnika Unity, który zapewnia przyzwoitą jakość grafiki przy stosunkowo niewielkich wymaganiach sprzętowych. Dzięki osobistemu doświadczeniu oraz starannemu przygotowaniu merytorycznemu, autorowi udało się w niezwykle sugestywny sposób odtworzyć zarówno atmosferę panującą na sali sądowej, jak i klimat XIX-wiecznego Paryża. O warstwę dźwiękową tytułu zadbał zaproszony do współpracy kompozytor, Marcin Maślanka, zaś głosu wszystkim postaciom użyczył Stéphane Cornicard – aktor mający na swoim koncie niewielkie role w Szeregowcu Ryanie czy Spectre.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,6 / 10 na podstawie 42 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.4 / 10 na podstawie 41 głosów czytelników.

Gry podobne do Bohemian Killing

Wymagania wiekowe Bohemian Killing

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Bohemian Killing

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Intel Core i5 1.7 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki Intel HD 7500G/Radeon HD 7500G lub lepsza, 7 GB HDD, Windows 7

Recenzja gry Bohemian Killing – pomysł świetny, z wykonaniem już gorzej
Recenzja gry Bohemian Killing – pomysł świetny, z wykonaniem już gorzej

Recenzja 26 lipca 2016, 12:00

Pierwsze podejście (poza zaznajomieniem się z topornym interfejsem) okazało się nauką – zarówno mechaniki, jak i konsekwencji podejmowanych w trakcie zeznawania działań. Jeden z huczniej zapowiadanych walorów produkcji stanowiła bowiem całkowita nieliniowość i możliwość nawiązywania interakcji z „niemal każdym elementem otoczenia”. Pierwszy z aspektów miał wiązać się z nieograniczoną liczbą możliwych „przejść” produkcji, uzyskaną dzięki równie nieograniczonemu zestawowi dostępnych ścieżek i efektów naszych poczynań. W praktyce oddziaływać na przebieg historii możemy w zakresie ograniczonym, a nawet dość liniowym. Istnieje oczywiście miejsce na skrajności – jak położenie się spać zaraz po rozpoczęciu gry czy bezpośrednie przyznanie się do winy – ale opcje pośrednie (na przykład wrobienie w zabójstwo sąsiada) w mniejszym lub większym stopniu sprowadzają się do identycznego rezultatu, jakim jest zmniejszenie dotkliwości wyroku. Niewiele w tym finezji.