Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Husk (PC)

Husk PC

Pierwszoosobowy survival horror inspirowany takimi klasykami, jak Alan Wake, Silent Hill czy Alone in the Dark. Husk jest dziełem polskiego studia UndeadScout, wspieranego przez firmę IMGN.PRO, twórców udanego horroru Kholat.

Przygodowe | FPP | survival horror | horror | polskie | przygodowe gry akcji

PC Windows
Okładka Husk (PC)

producent: UndeadScout

wydawca: IMGN.PRO

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

3lutego2017

3lutego2017

pudełko PL

3lutego2017

Steam

Husk to wydany na platformie PC pierwszoosobowy survival horror, inspirowany klasyką gatunku pokroju serii Silent Hill, Alone in the Dark czy Alan Wake. Gra powstała we współpracy niewielkiego, rodzimego studia UndeadScout z ekipą IMGN.PRO – autorami ciepło przyjętego horroru Kholat.

Fabuła

Fabuła gry osadzona została w połowie lat 90. w tajemniczej miejscowości Shivercliff, budzącej nieodparte skojarzenia z miejscem akcji kultowego serialu Davida Lyncha Miasteczko Twin Peaks. Podczas zabawy wcielamy się w niejakiego Matthew Palmera, który po katastrofie pociągu usiłuje odnaleźć swoją zaginioną rodzinę. Zadanie to okaże się jednak trudniejsze niż się spodziewał, gdyż odciętemu od świata Shivercliff blisko jest do osławionego Cichego Wzgórza z serii Silent Hill, gdzie zło czai się w każdym zakamarku, a granica między koszmarem a rzeczywistością nieustannie się zaciera. Jednocześnie, podobnie jak we wspomnianym cyklu, główny bohater musi zmagać się z nękającymi go demonami oraz mroczną przeszłością, którą odkrywamy w miarę postępów w fabule.

Mechanika

Mechanika zabawy w grze Husk wykorzystuje dość typowe dla gatunku survival horrorów rozwiązania, choć w odróżnieniu do wspomnianych na wstępie produkcji akcja gry ukazana została w perspektywie pierwszoosobowej. Sama rozgrywka koncentruje się w głównej mierze na eksploracji i rozwiązywaniu zagadek, odsłaniających przed nami kolejne elementy fabuły i mroczne sekrety miasteczka Shivercliff. W grze nie brakuje też okazji do walki, podczas której wykorzystamy przede wszystkim broń obuchową – choć od czasu do czasu pojawią się też pistolety czy rewolwery. W niektórych miejscach mierzymy się także z wymagającymi bossami. Główny nacisk został jednak położony na opowiadaną historię, która choć interesująca i bogata w detale, przedstawiona została w nieco przystępniejszy sposób niż w poprzedniej produkcji firmy IMGN.PRO, zatytułowanej Kholat.

Kwestie techniczne

O wizualną stronę wydanej na platformie PC gry odpowiada zaawansowany silnik Unreal Engine 4, co gwarantuje wysoki poziom oprawy graficznej. Podczas zabawy nie dane nam jednak będzie cieszyć oczy pięknymi detalami, gdyż będące miejscem akcji Shivercliff to skąpane we mgle, ponure i nieprzyjazne miasteczko, w którym dominuje szarość ubarwiana od czasu do czasu czerwienią przelewanej krwi. Mrocznego obrazu całości dopełnia dodatkowo klimatyczna ścieżka dźwiękowa autorstwa Arkadiusza Reikowskiego, twórcy odpowiedzialnego za warstwę muzyczną takich gier jak Kholat czy Layers of Fear.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 5,3 / 10 na podstawie 139 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.2 / 10 na podstawie 22 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 64,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Husk

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania sprzętowe Husk

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-2120 3.3 GHz/AMD FX 8320 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 560/Radeon 7770 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-4690K 3.5 GHz/AMD FX 8320 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 1050 Ti/Radeon R9 285 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10
Widzieliśmy grę Husk – list miłosny do fanów gier Silent Hill i Resident Evil
Widzieliśmy grę Husk – list miłosny do fanów gier Silent Hill i Resident Evil

Przed premierą 19 września 2016, 10:12

Ciekawie zapowiadają się także przeciwnicy. Choć ten podstawowy, którego widziałem, niewiele różnił się od setek innych wariacji na temat opętanych przez złe moce ludzi, miałem też okazję zobaczyć projekt maszkary, którą twórcy żartobliwie nazywają Porem. Ta kreatura ma twarz złożoną z kilku oddzielonych od siebie płatów skóry, z niektórych miejsc na jej ciele wystają mięśnie, a ręce są zakończone przedłużeniami nerwów. Dodajcie do tego odgłosy, podobne do pamiętnego klikania z The Last of Us, oraz gwałtowne konwulsje całego ciała, a otrzymacie istotę, na którą nieprzyjemnie patrzyło się nawet w środku dnia, w dobrze oświetlonym pomieszczeniu.