Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4PS3XONEX360
Okładka The Evil Within (PC)

The Evil Within

Trzecioosobowa gra akcji w konwencji survival horroru. Tytuł wyprodukowany został przez japońskie studio Tango Gameworks pod kierunkiem Shinjiego Mikamiego (Dino Crisis, Devil May Cry, Onimusha i inne).

Akcji | TPP | survival horror | skradanki | TPS

Okładka The Evil Within (PC)

data premiery gry:

14paź2014

X360 PS3 PC PS4 XONE

The Evil Within, pierwotnie ochrzczony nazwą roboczą Zwei, to miks survival horroru i gry akcji z perspektywy trzeciej osoby. Za tytuł odpowiada studio Tango Gameworks, kierowane przez japońskiego producenta – Shinjiego Mikamiego, ojca takich gier jak Dino Crisis, Devil May Cry czy Onimusha. Deweloper jest znany z położenia podwalin pod gatunek określany jako survival horror, który wykrystalizował się w najbardziej znanej produkcji Mikamiego – Resident Evil. Po wielu pobocznych projektach, jak Vanquish czy Shadows of the Damned, twórca postanowił powrócić do korzeni, aby ponownie wystraszyć graczy.

Historia przedstawia losy zwykłego detektywa imieniem Sebastian. Bohater wyrusza razem z dwojgiem partnerów do ponurego miasteczka, by zbadać miejsce zbrodni w tamtejszym zakładzie psychiatrycznym, wybudowanym w gotyckim stylu. Okazuje się, że w miejscu, gdzie popełniono morderstwa, nie ma żywej duszy. Po przekroczeniu bramy szpitala detektywi są świadkami przerażającego widoku brutalnie zmasakrowanych ciał. W toku prowadzenia śledztwa przewodnia postać opowieści zostaje znienacka zaatakowana i traci przytomność – po ocknięciu się towarzyszący policjant zostaje zabity na jej oczach. Wtedy zaczyna się podróż w głąb ciemności i prawdziwa walka o przetrwanie w świecie pełnym agresywnych i krwiożerczych maszkar.

W trakcie rozgrywki nie ma dramatycznych zwrotów akcji – fabuła opiera się przede wszystkim na motywie tajemnicy i szaleństwa. Atmosfera zaszczucia i przygnębienia budowana jest stopniowo – twórcy wyważyli odpowiednio elementy rozgrywki tak, by gracz czuł na każdym kroku czyhające niebezpieczeństwo. Klimat podkręcają nie tyle mocne zawirowania fabularne, co powolne zgłębianie tajemnic, jakie skrywa przerażające miasteczko.

W The Evil Within akcja prowadzona jest głównie liniowo, a lokacje, jakie zwiedzamy podczas tej mrocznej podróży, są klaustrofobiczne. W dalszej części kampanii nie brakuje jednak bardziej otwartych przestrzeni, gdzie możemy pozwolić sobie na więcej swobody. Dodatkowym atutem jest zmieniające się w najmniej spodziewanym momencie otoczenie. Bohater nieraz miewa wizje rodem z serii F.E.A.R., w trakcie których przytrafiają mu się niepokojące rzeczy. Przeczesywania najciemniejszych zakątków korytarzy nie należy kojarzyć z bezstresowym spacerkiem – gra ocieka brutalnością, a krew bardzo często leje się w hektolitrach i bryzga ze szkaradnych ciał żywych trupów na wszystkie strony.

Twórcy ograniczyli interfejs do minimum – nie ujrzymy tu niczego, prócz paska życia i miniaturki aktualnie używanej broni z liczbą nabojów. Rozgrywka w The Evil Within nie sprowadza się tylko do strzelania, studio Tango Gameworks oferuje również opcję skradania się wraz z możliwością użycia przedmiotów w celu odwrócenia uwagi zombie i im podobnych kreatur. Dodatkowym utrudnieniem jest oddziaływanie mrożących krew w żyłach wydarzeń na psychikę postaci – wzorem innej gry wydanej pod egidą Bethesdy Softworks, Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth. To rozwiązanie przekłada się między innymi na mniejszą mobilność Sebastiana i zmiany w wyglądzie animacji.

Grę napędza zmodyfikowany silnik id Tech 5, który pierwotnie został użyty w produkcji id Software – Rage. Mroczna grafika, oryginalne projekty potworów wykonane z pieczołowitością czy zróżnicowane środowisko, podnoszące odpowiednio poziom adrenaliny, stanowią o sile produkcji. Autorzy za wszelką cenę starali się stworzyć możliwie jak najbardziej unikalne modele zombiaków i innych występujących w grze poczwar. Doskonałym przykładem jest odrażająca kobieta, wyglądająca jak nieudany eksperyment skrzyżowania człowieka i pająka. Jak przystało na rasowy survival horror, odkrywanie mrocznych zakątków miasteczka „umilają” sugestywne dźwięki otoczenia, mocno oddziałujące na wyobraźnię gracza.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 1982 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,7 / 10 na podstawie 407 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 129,90 PLN

Gry podobne do The Evil Within

Klasyfikacja PEGI The Evil Within

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe The Evil Within

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Core i7 3.5 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8.1 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Core i7 3.5 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB (GeForce GTX 670 lub lepsza)
 • 50 GB HDD
 • Windows 7/8 64-bit
Recenzja gry The Evil Within - prawie jak Resident Evil
Recenzja gry The Evil Within - prawie jak Resident Evil

Recenzja 17 października 2014, 14:00

Elementy skradankowe w The Evil Within były tym, co nakazywało mi nie odkładać pada. Pomimo że grałem w edycję pecetową, to właśnie taki sposób kontrolowania akcji wydał mi się najwygodniejszy. Przemykanie pomiędzy rzężącymi pokrakami wytwarza ciekawy klimat i trzyma w napięciu. Co z tego, że skrypty odpowiadające za zachowanie się nieświadomych naszej obecności przeciwników są bardzo ubogie i widoczne dla każdego, kto przycupnie na chwilę i poobserwuje, jak przedstawia się sytuacja. Niestety, to co jest największym atutem gry, pomaga również uświadomić sobie, że TEW nie zrobiło od czasów czwartego Residenta prawie żadnego kroku do przodu. Podobnie można w tym kontekście powiedzieć o Mikamim. Gra bowiem wymusza uczenie się zachowania w wirtualnym świecie na pamięć metodą prób i błędów.

X360
PS3
PC
PS4
XONE