Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 27 lutego 2024, 18:42

Najlepsze gry RPG wszech czasów - lista top 100 erpegów. Edycja 2024

Najlepszym RPG-iem w 2023 roku bez wątpienia był Baldur's Gate 3. We wielu plebiscytach zdobył on nawet tytuł Gry Roku – bez podziału na gatunki. Produkcja oczywiście znalazła się w naszym rankingu. Jakie miejsce zajęła? Przekonajcie się sami.

Spis treści

Rok 2023 był dobry dla gatunku RPG. Premierę miało kilka hitów i sporo tytułów, które otarły się o ten poziom. W myślach wielu zapisał się jednak przede wszystkim Baldur's Gate 3. Wielkie dzieło (mamy nadzieję, że jeszcze nie opus magnum) Larian Studios z pewnością będzie wspominane przez wiele dekad. W ramach najnowszej aktualizacji naszego zestawienia dodaliśmy – poza Baldurem – siedem nowych pozycji, część z ubiegłego roku, część ciut starsza. Przypominamy, że jest to top 100 wszech czasów i żeby jakaś gra mogła wejść do prestiżowego grona, musi reprezentować bardzo wysoki poziom, czymś się wyróżniać lub być rewolucyjna. Wymaganiom tym nie sprostało np. Hogwarts Legacy – cudowny zamek, ale zbyt słaby RPG.

Baldur's Gate 3 był gwiazdą zeszłego roku. - Najlepsze gry RPG wszech czasów - lista top 100 erpegów. Edycja 2023 - dokument - 2024-02-27
Baldur's Gate 3 był gwiazdą zeszłego roku.

Nowych gier w zestawieniu jest osiem, mamy już więc z czym pracować. Poza tym – jak zawsze – to i owo przesunęło się tu i ówdzie, a zwłaszcza w górnej dwudziestce.

Nowe pozycje w rankingu w edycji 2024:

  1. Baldur's Gate 3
  2. Greedfall
  3. Octopath Traveler 2
  4. Sea of Stars
  5. Tyranny
  6. Like a Dragon: Infinite Wealth
  7. Crisis Core: Final Fantasy VII Reunion
  8. Persona 3 Reload

Aktualizacji tekstu dokonał Mateusz „rassi” Ługowik.

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która z tych dziesięciu gier RPG jest najlepsza?

Baldur's Gate 3
21,4%
Wiedźmin 3: Dziki Gon (z dodatkami)
39,3%
Planescape: Torment
5,3%
Gothic 2 (z dodatkiem)
9,8%
Baldur’s Gate 2: Cienie Amn (z dodatkiem)
5,9%
Cyberpunk 2077 (z dodatkiem)
7,5%
Fallout: New Vegas (z dodatkami)
1,7%
Divinity: Original Sin 2
1,5%
Mass Effect 2 (z dodatkami)
3,3%
The Elder Scrolls 5: Skyrim (z dodatkami)
4,3%
Zobacz inne ankiety
10 gier RPG dla pacyfistów - tutaj obejdziesz się bez walki
10 gier RPG dla pacyfistów - tutaj obejdziesz się bez walki

W niektórych grach fabularnych, jak tytuły z cyklu Deus Ex czy Fallout, wcale nie musicie uciekać się do przemocy, aby je przejść. Co więcej, tzw. „pacifist run” często okazuje się o wiele ciekawszy lub bardziej wymagający od zwykłej walki.

Towarzysze z gier RPG, o których nigdy nie zapomnimy
Towarzysze z gier RPG, o których nigdy nie zapomnimy

Są tacy towarzysze z gier, których zapomnieć po prostu się nie da. Nawet, kiedy nie wiemy już, o co walczył/a bohater/ka i o co tak naprawdę w głównym wątku chodziło. Najlepiej widać to chyba w RPG-ach.

Zapomniane RPG – wspominamy gry, które zasługują na trochę miłości
Zapomniane RPG – wspominamy gry, które zasługują na trochę miłości

Nie wszystkim dobrym grom RPG udało się przebić do zbiorowej świadomości, tak jak Wiedźminowi czy Baldur's Gate - a wciąż zasługują na uwagę. Dlatego dziś pogadamy o pominiętych, ale wartościowych grach tego gatunku.