Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Baldur's Gate III (PC)

Baldur's Gate III PC

Baldur's Gate 3

Kontynuacja znanego cyklu izometrycznych gier RPG, przez wielu uważanych za jeden z najlepszych w historii gatunku. Za produkcją Baldur’s Gate III stoją deweloperzy z Larian Studios (autorzy m.in. świetnie przyjętego Divinity: Original Sin 2).

RPG | fantasy | Dungeons & Dragons | kooperacja | klasyczne RPG

PC Windows
Okładka Baldur's Gate III (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

data nieogłoszona

Baldur’s Gate III to trzecia część osadzonego w świecie Forgotten Realms, kultowego cyklu izometrycznych gier RPG, który zredefiniował gatunek na przełomie XX i XXI wieku. Za produkcję odpowiada Larian Studios, znane z bardzo udanej serii Divinity: Original Sin. Autorami pierwszych dwóch części Baldur’s Gate byli deweloperzy z kanadyjskiego studia BioWare (twórcy cykli Mass Effect oraz Dragon Age).

Fabuła

Główny wątek fabularny nie jest bezpośrednio powiązany z pierwszymi dwiema częściami – zamiast tego gra przedstawia zupełnie nową historię, obracającą się wokół inwazji niebezpiecznych istot zwanych Łupieżcami Umysłu (ang. Mindflayers) na tytułowe miasto.

Mechanika

Produkcja jest oparta na licencji piątej edycji papierowego systemu RPG Dungeons & Dragons, przy czym pewne jego elementy zostały zmienione w taki sposób, by lepiej pasowały do gry komputerowej. Zabawę zaczynamy od stworzenia postaci – mamy dostęp do szerokiej gamy ras i klas, oferujących zupełnie inne umiejętności i zdolności specjalne.

Projektując swoje dzieło, twórcy położyli nacisk na wybory i swobodę rozgrywki. Sukces wymaga odpowiedniego stosowania talentów poszczególnych bohaterów. Istnieje też możliwość wykorzystywania elementów otoczenia – np. przesuwania przedmiotów czy aktywowania różnego rodzaju pułapek.

Tryby gry

W Baldur’s Gate III możemy zagrać samotnie, ale równie dużo frajdy daje zabawa w ramach sieciowego trybu kooperacyjnego. Twórcy nie ukrywają, że właśnie druga z możliwości jest najlepszym sposobem na doświadczenie ich dzieła. Podstawą rozgrywki jest rozbudowana kampania fabularna, zapewniająca co najmniej kilkadziesiąt godzin zabawy.

Kwestie techniczne

Gra Baldur’s Gate III powstała w oparciu o czwartą wersję autorskiego silnika firmy Larian Studios – Divinity Engine – wykorzystanego m.in. w cyklu Divinity: Original Sin. W porównaniu do wspomnianej serii omawiana produkcja cechuje się jednak znacznie bardziej stonowaną i mroczną stylistyką.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-2  

Oczekiwania czytelników: 7.3 / 10 na podstawie 284 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Baldur's Gate III

16+

Baldur’s Gate 3 naszych marzeń – czego oczekujemy od powrotu legendy RPG?
Baldur’s Gate 3 naszych marzeń – czego oczekujemy od powrotu legendy RPG?

Przed premierą 17 czerwca 2019, 15:09

Tym, co uderzało we Wrotach Baldura, jeszcze zanim na dobre zaczęła się gra – była znakomita muzyka. Klimatyczne, wprowadzające w nastrój, potężne marsze Michaela Hoeniga zdobywały nasze serca już od pierwszych chwil i sprawiały, że trwające godzinę losowanie najlepszych możliwych statystyk postaci zmieniało się w wielką przygodę. Jeśli czegoś pragnąłbym od tej odsłony w pierwszej kolejności, to powrotu jednego z najlepszych kompozytorów w historii RPG. Nikt tak jak on nie potrafił uchwycić nastroju tajemnicy, wyprawy i starć na wielką skalę.