Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Gothic II (PC)
OkładkaGothic II (PC)

Gothic II PC

Gothic 2

Bezpośredni sequel bestsellerowej gry RPG studia Piranha Bytes z 2001 roku. Gothic 2 kontynuuje fabułę poprzedniczki, przenosząc nas ponownie do fantastycznej krainy Myrtany, w której trwa walka pomiędzy siłami dobra i zła.

RPG | TPP | fantasy | RPG akcji

Gothic II Premiera PC

29listopada2002

pudełko PL

16kwietnia2003

producent: Piranha Bytes wydawca: JoWooD Entertainment AG wydawca PL: CD Projekt S.A. Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gothic 2 to RPG ukazane z perspektywy trzeciej osoby, w którym wcielamy się w znanego z poprzedniej części bezimiennego bohatera. Gra rozwija założenia pierwowzoru zarówno pod względem rozgrywki, jak i fabuły. Za jego stworzenie odpowiada niemieckie studio Piranha Bytes.

Gra otrzymała bardzo dobre recenzje w momencie premiery i, podobnie jak pierwsza część, zyskała status kultowej w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. Na przestrzeni lat wykształciła się wokół niej spora społeczność oraz rozwinęła się zaawansowana scena modderska.

Fabuła

Podobnie jak w Gothic, tutaj również nie jest nam dane poznać imienia głównego bohatera. Akcja gry zaczyna się miesiąc po finale pierwszej części - protagoniście udało się wygnać Śniącego oraz zniszczyć Magiczną Barierę, jednak swój wyjątkowy czyn przepłacił życiem. Sprowadzony z powrotem na świat przez nekromantę Xardasa, otrzymuje nowe zadanie: musi powstrzymać smoki oraz ich armię zaległą w Górniczej Dolinie, planujące zajęcie całej wyspy Khorinis. W tym celu ma namówić paladynów, by oddali mu Oko Innosa – magiczny amulet pozwalający rozmawiać ze smokami.

Po upadku Bariery więźniowie Kolonii Górniczej rozeszli się po wyspie, w większości trzymając się swojego nielegalnego fachu. Niektórzy zasymilowali się jednak ze społeczeństwem i przyjęli całkiem nowe role – tym sposobem podczas rozgrywki możemy spotkać wielu znanych nam z pierwszej części bohaterów, chętnych do współpracy lub rywalizacji.

Ważnym aspektem fabuły Gothic 2 są gildie: Straż Miejska, Najemnicy oraz Magowie Ognia. Dołączenie do każdej z nich wymaga ukończenia innych misji i wpływa na sposób prowadzenia głównego wątku. Oprócz obowiązkowych zadań możemy również wykonać wiele „poboczniaków”, podkreślających klimat produkcji oraz umożliwiających dokładniejsze poznanie historii świata gry.

Mechanika

Rozgrywkę w Gothic 2 można podzielić zasadniczo na 3 główne elementy: dialogi, eksplorację oraz walkę. W trakcie rozmów z postaciami pozyskujemy informacje o lore, prowadzimy zadania, uczymy się nowych umiejętności czy też handlujemy. Misje nie są przesadnie skomplikowane, jednak możemy je wykonywać na różne sposoby dzięki ich otwartej konstrukcji. Wielokrotnie wskazówki potrzebne do ich ukończenia pozyskujemy w dialogach teoretycznie z nimi niezwiązanymi, więc warto być dociekliwym.

Swoją postać ulepszamy zdobywanymi punktami nauki. Po uzyskaniu odpowiedniej ilości doświadczenia - które otrzymujemy za pokonywanie przeciwników, wykonywanie zadań czy podejmowanie różnych pobocznych działań - awansujemy na wyższy poziom i otrzymujemy 10 PN, wykorzystywanych przez nas do rozwijania umiejętności bojowych lub innych zdolności (otwierania zamków, alchemii itp.). Dodatkowym sposobem na wzmocnienie statystyk jest wyposażenie się w odpowiedni sprzęt (amulety, pierścienie) czy crafting, pozwalający na tworzenie mikstur czy broni. Do dyspozycji mamy oręż do walki w zwarciu, broń dystansową, podzieloną na łuki i kusze, oraz magię, podzieloną na runy o nieskończonej funkcjonalności i jednorazowe zwoje.

Przeciwnicy w grze są zróżnicowani i do ich pokonania często musimy przyjmować różne strategie. Ważne jest odpowiednie mierzenie sił na zamiary – gra bezlitośnie rozprawia się z graczami, którzy udali się w niebezpieczny rejon mając niski poziom. Rozsądna i dokładna eksploracja jednak popłaca, umożliwiając nam zdobycie wiele wartościowych przedmiotów oraz pozyskanie dodatkowych punktów doświadczenia.

Ostatnia modyfikacja 28 czerwca 2017

Tryb gry: single player  

Nośnik: 3 CD

Ocena użytkowników: 9 / 10 na podstawie 22565 głosów czytelników.

Gothic II cena w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Gothic II

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Gothic II Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium III 1.2 GHz
  • 512MB RAM
  • 64MB akcelerator 3D
  • 2.2 GB HDD