Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Disco Elysium (PC)

Disco Elysium PC

No Truce with the Furies

Oryginalna izometryczna gra RPG, która kładzie nacisk na aspekt narracyjny. Akcja Disco Elysium toczy się w fikcyjnym świecie, łączącym realia współczesne z elementami fantastycznymi oraz retrofuturystycznymi technologiami.

RPG | widok izometryczny | detektywistyczne | elementy przygodowe | indie | eksperymentalne/artystyczne | klasyczne RPG | urban fantasy

PC Windows
Okładka Disco Elysium (PC)

producent: ZA/UM

wydawca: ZA/UM

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

15października2019

15października2019

Steam

Disco Elysium to izometryczna gra RPG kładąca nacisk przede wszystkim na aspekt narracyjny. Jest to debiutancka produkcja estońskiego studia ZA/UM.

Fabuła

Akcja toczy się w starym nadmorskim mieście Revachol, zlokalizowanym w fikcyjnym świecie, który łączy współczesne realia z elementami fantastycznymi oraz retro-futurystycznymi technologiami. Wcielamy się w żałosnego stróża prawa, będącego nędznym policjantem i jeszcze gorszym człowiekiem. Otrzymuje on okazję podjęcia się sprawy, która równie dobrze może go ostatecznie pogrążyć, jak i dać mu szansę na odkupienie.

Mechanika

W Disco Elysium zajmujemy się tym, czym w klasycznych RPG-ach, czyli eksploracją, prowadzeniem rozmów, wypełnianiem zadań i walką, ale wszystko to zostało zrealizowane w sposób mocno odbiegający od tego, do czego przyzwyczaiły nas inne produkcje z tego gatunku. Celem autorów było, aby gracz poczuł się jak bohater dobrej powieści. Podczas zwiedzania świata postać otoczona jest przez krąg symboli, odpowiadających za informacje uzyskiwane za pomocą różnych zmysłów. Ich położenie wskazuje źródło np. dźwięku, zapachu czy inspiracji, a po kliknięciu na ikonę otrzymujemy dokładniejsze opisy. Zdobywana w ten sposób wiedza odgrywa kluczową rolę w rozwiązywaniu problemów i odkrywaniu sekretów fabuły. Identycznie potraktowane zostały przemyślenia bohatera, a ich zgłębianie może otworzyć przed nami alternatywne opcje w dalszej części rozgrywki.

W Disco Elysium znajdujemy także rozbudowany system dialogów przypominający grę logiczną. Gracze mogą prowadzić za jego pomocą szermierkę słowną, manipulować rozmówcami oraz dedukować wnioski, które nie zostały wprost przekazane w konwersacji. Wszytko to bazuje w równym stopniu na wyborach dokonywanych przez nas, jak i na statystykach bohatera.

Również potyczki zrealizowane zostały w formie przypominającej dialogi. Gracz musi wybierać tekstowe opisy akcji, próbując stworzyć coś, co przypominałoby scenę walki z dobrej powieści. Jednocześnie silnik w tle funkcjonuje jak w tradycyjnych RPG-ach, robiąc testy naszych umiejętności, więc podczas decydowania o tym, co zrobi postać, powinniśmy brać pod uwagę jej statystyki.

Kwestie techniczne

Disco Elysium wykorzystuje perspektywę izometryczną i oferuje atrakcją oprawę graficzną. Ładne widoki napędza technologia określana przez autorów mianem paintshadingu. Sprawia ona, że prerenderowane tła i trójwymiarowe postacie wyglądają jak ruchomy obraz olejny.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 11+ GB

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 33 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.3 / 10 na podstawie 43 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 142,99 PLN

Wymagania wiekowe Disco Elysium

16+

Wymagania sprzętowe Disco Elysium

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i7 / AMD Ryzen 7 1800X 3.6 GHz, 8 GB RAM, Karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 lub lepsza, 22 GB HDD, Windows 10 64-bit
Minimalne: Intel Core i5-7500 3.4 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki Intel HD 620 lub lepsza, 22 GB HDD, Windows 10 64-bit

Disco Elysium to mega ambitne RPG, w którym możesz zostać nawet komunistą
Disco Elysium to mega ambitne RPG, w którym możesz zostać nawet komunistą

Recenzja 17 października 2019, 13:21

I pół biedy, że treści jest dużo – nie bez znaczenia pozostaje również jej poziom. Pisarze wykazują się bogatym słownictwem, co rusz raczą gracza wysmakowaną metaforą, nie szczędzą też specjalistycznego słownictwa z różnorakich dziedzin. Do tego dochodzi opis świata przedstawionego. Nim zajęli się produkcją gry, członkowie studia deweloperskiego spędzili kilkanaście lat (!), kreując uniwersum, w którym toczy się akcja Disco Elysium, w toku swoich sesji RPG – i widać to na każdym kroku. Można doznać zawrotu głowy, czytając o tych wszystkich nacjach, państwach, rasach, ważnych postaciach czy faktach historycznych. ZA/UM ma prawo szczycić się budowaniem świata na najwyższym poziomie – ale cały ten tekst, jak bardzo zajmujący by nie był, potrafi w końcu znużyć.