Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4SwitchiOSANDXONE
Okładka Planescape Torment: Enhanced Edition (PC)
OkładkaPlanescape Torment: Enhanced Edition (PC)

Planescape Torment: Enhanced Edition

Odświeżona wersja kultowego Planescape Torment opracowana przez studio Beamdog. Tytuł nie doczekał się żadnej nowej zawartości fabularnej. Zamiast tego twórcy skoncentrowali się na poprawieniu oprawy graficznej, przebudowie interfejsu oraz na odświeżeniu ścieżki dźwiękowej.

RPG | fantasy | science fiction | widok izometryczny | reedycje/remastery/remaki | klasyczne RPG

Planescape Torment: Enhanced Edition Premiera

11kwi2017

PC AND iOS

15paź2019

PS4 XONE Switch

producent: Overhaul Games wydawca: Beamdog wydawca PL: CDP Strona oficjalna

Gry podobne do Planescape Torment: Enhanced Edition

Baldur's Gate: Enhanced Edition

Neverwinter Nights 2

Icewind Dale: Enhanced Edition

Planescape Torment: Enhanced Edition to zremasterowana wersja kultowego Planescape Torment – gry RPG z 1999 roku opracowanej przez zespół Black Isle Studios. Stworzenie odświeżonej wersji wzięło na swoje barki wewnętrzne studio firmy Beamdog – Overhaul Games, w którego portfolio można znaleźć też chociażby remastery pierwszej i drugiej części serii Baldur's Gate oraz pierwszej odsłony cyklu Icewind Dale. Tytuł został wydany zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na urządzeniach mobilnych.

Fabuła

W odróżnieniu od wcześniejszych remasterów w dorobku studia Beamdog, Planescape Torment: Enhanced Edition nie doczekało się żadnej nowej zawartości fabularnej. Już na wstępie warto nadmienić, że opowiedziana historia ma nieliniowy przebieg, a to, jaką ścieżką podąży, zależy w dużej mierze od podejmowanych przez nas decyzji.

Trafiamy do tytułowego uniwersum Planescape, którego centrum stanowi Sigil – Miasto Drzwi, skąd można trafić w każdy zakątek Wieloświata. Protagonistę poznajemy w momencie, kiedy budzi się w kostnicy – jak się okazuje, nie pierwszy i nie ostatni raz, gdyż po prostu nie może on umrzeć; za każdym razem, gdy poniesie śmierć, ożywa po jakimś czasie. Niestety po każdym takim wydarzeniu bohater traci również pamięć – w chwili rozpoczęcia rozgrywki nie może sobie przypomnieć nawet własnego imienia. Na szczęście w którymś z poprzednich „wcieleń” Bezimienny wytatuował sobie na plecach szereg wskazówek, które mają mu pomóc w odzyskaniu wspomnień.

Naszym zadaniem jest odkrycie prawdy na temat przeszłości protagonisty, a także poznanie przyczyny jego nieśmiertelności oraz odpowiedzi na wielokrotnie stawiane przed nim pytanie: „Co może zmienić naturę człowieka?”. Heros nie jest osamotniony – od początku podróży towarzyszy mu Morte, czyli latająca, gadatliwa ludzka czaszka, a z czasem dołączają do niego rozmaite barwne osobistości pokroju filozofa-zabójcy Dak'kona, złodziejki Anny lub Nie-Sławy, czyli sukkuba poszukującego duchowego oświecenia.

Mechanika

W Planescape Torment: Enhanced Edition akcja prezentowana jest w widoku izometrycznym. W trakcie zabawy pierwsze skrzypce odgrywa eksploracja, poznawanie historii opowiadanych przez mieszkańców tego pasjonującego świata i wykonywanie zlecanych przez nich zadań. W toku przygody możemy dołączać do różnorodnych frakcji (mogą do nich należeć również postacie wchodzące w skład prowadzonej przez nas drużyny), a od wybranego przez nas ugrupowania zależy charakter Bezimiennego. W przeciwieństwie do rozwiązania znanego choćby z serii Baldur’s Gate, ten ostatni nie jest wybierany przed rozpoczęciem zabawy, lecz stanowi bezpośrednie odzwierciedlenie naszych poczynań.

Pomimo że od czasu do czasu przychodzi nam toczyć pojedynki z przeciwnikami, walka jest niewielkim ułamkiem rozgrywki i w większości przypadków można jej uniknąć. Jeśli jednak dochodzi już do starcia, kluczem do sukcesu jest odpowiednie rozmieszczenie towarzyszy na polu bitwy i umiejętne wykorzystanie ich zdolności. W opracowaniu właściwej taktyki bojowej pomocne może okazać się wykorzystanie aktywnej pauzy. Warto nadmienić, że grę oparto na drugiej edycji systemu Advanced Dungeons & Dragons, toteż o powodzeniu podejmowanych przez nas akcji decydują rzuty kośćmi. Poszczególnych członków drużyny rozwijamy dzięki awansowaniu na kolejne poziomy doświadczenia oraz zdobywaniu coraz potężniejszego ekwipunku.

Kwestie techniczne

Choć sfera wizualna oryginalnego Planescape Torment nie zestarzała się tak bardzo, jak mogłoby się wydawać, opracowanie opisywanego tutaj remastera wymagało wprowadzenia kilku zmian i usprawnień. Na potrzeby Planescape Torment: Enhanced Edition poprawiono oprawę graficzną (na PC zagrać można nawet w rozdzielczości 4K), przebudowano interfejs użytkownika oraz odświeżono ścieżkę dźwiękową. Należy też odnotować, że nad częścią nowości czuwał sam Chris Avellone – jego rola ograniczyła się jednak do implementacji poprawek w mechanizmach rozgrywki i uporania się z rozmaitymi problemami, jakie trapiły oryginał.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,3 / 10 na podstawie 256 głosów czytelników.

Planescape Torment: Enhanced Edition cena w dniu premiery: 59,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Planescape Torment: Enhanced Edition

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Planescape Torment: Enhanced Edition Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 1 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki Intel HD Graphics lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8.1/10
PC
AND
iOS
PS4
XONE
Switch