Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGANDPCiOSSwitchPS4XONE
Okładka Baldur's Gate: Enhanced Edition (AND)

Baldur's Gate: Enhanced Edition

Zremasterowana edycja legendarnej gry cRPG, opracowanej przez studio BioWare w 1998 roku. Za odświeżenie gry odpowiada studio Overhaul Games, zaś przygotowany przez nie pakiet zawiera grę podstawową wraz z oficjalnym dodatkiem Opowieści z Wybrzeża Mieczy.

RPG | fantasy | widok izometryczny | Dungeons & Dragons | reedycje/remastery/remaki | funkcje cross-platform | kooperacja | klasyczne RPG

Okładka Baldur's Gate: Enhanced Edition (AND)

data premiery gry:

28lis2012

PC

7gru2012

iOS

17kwi2014

AND

15paź2019

PS4 XONE Switch

Baldur's Gate: Enhanced Edition to zremasterowana i rozbudowana wersja kultowego Baldur’s Gate’a, czyli jednego z najsłynniejszych RPG-ów w historii, stworzonego przez studio BioWare. Za jej opracowaniem odświeżonej wersji stoi studio Overhaul Games, którego szeregi zasilało wielu autorów oryginału. Produkcja została wzbogacona o rozszerzenie zatytułowane Opowieści z Wybrzeża Mieczy, a także o zupełnie nową zawartość oraz szereg technicznych usprawnień.

Fabuła

Baldur's Gate: Enhanced Edition zabiera nas w podróż do fantastycznego uniwersum Zapomnianych Krain. W trakcie zabawy wcielamy się w sierotę wychowywaną przez przybranego ojca – Goriona – w bezpiecznych murach twierdzy Candlekeep. Kiedy warownia padła ofiarą ataku ze strony bandytów dowodzonych przez tajemniczego mężczyznę w zbroi, Gorion poniósł śmierć, a nasz podopieczny, będący głównym celem agresorów, został zmuszony do ucieczki w towarzystwie swojej przybranej siostry – Imoen. W ten sposób rozpoczyna się przygoda, podczas której bohater poznaje prawdę o swoim pochodzeniu i przeznaczeniu, przemierza rozmaite miejsca pełne niebezpieczeństw, a także spotyka barwne osobistości, z których wiele może dołączyć do jego drużyny.

Mechanika

Zabawę w Baldur’s Gate: Enhanced Edition rozpoczynamy od procesu kreacji postaci, podczas którego wybieramy jej płeć, rasę, klasę i wygląd, decydujemy o jej charakterze, a także przydzielamy punkty do jej statystyk i umiejętności. Później nie pozostaje nam już nic innego, jak przejść do właściwej rozgrywki, której mechanikę oparto na zasadach drugiej edycji „stołowego” systemu Dungeons & Dragons.

Obserwując akcję w widoku izometrycznym przemierzamy różnorodne lokacje, prowadzimy rozmowy z postaciami neutralnymi oraz wykonujemy zlecane przez nie zadania, a także walczymy z napotkanymi przeciwnikami. Starcia toczą się w czasie rzeczywistym, aczkolwiek w dowolnej chwili można skorzystać z aktywnej pauzy, by wydać polecenia poszczególnym członkom drużyny. Ta może liczyć maksymalnie sześć osób (łącznie z protagonistą), a tworzą ją napotykani po drodze bohaterowie, zróżnicowani pod kątem charakteru i specjalizacji (wśród nich znajdziemy między innymi magów, łotrzyków oraz wojowników). W miarę postępów herosi zdobywają punkty doświadczenia i awansują na kolejne poziomy, stopniowo rozwijając swój potencjał bojowy.

Warto odnotować, że w Baldur's Gate: Enhanced Edition pojawia się trójka herosów nieobecnych w oryginale, którzy mogą do nas dołączyć. Mowa o mnichu imieniem Rasaad yn Bashir, półorku Dornie Il Khanie i czarodziejce Neerze. Z każdą z nich powiązano nowe zadania, których wykonywanie pozwala nam odwiedzić niedostępne wcześniej rejony Wybrzeża Mieczy.

Kwestie techniczne

Baldur’s Gate: Enhanced Edition może się pochwalić poprawioną oprawą graficzną, którą przystosowano do współczesnych standardów, podnosząc jej rozdzielczość oraz umożliwiając swobodne przybliżanie i oddalanie kamery. Poza tym ulepszono efekty specjalne towarzyszące rzucaniu czarów i korzystaniu ze specjalnych umiejętności, a także zaimplementowano bardziej przejrzysty interfejs z Baldur's Gate'a II (którego obsługę dodatkowo przystosowano do specyfiki poszczególnych platform). Co ciekawe, na potrzeby gry przygotowano również nowe przerywniki filmowe oraz pozbyto się ponad czterystu rozmaitych błędów.

Minirecenzja Baldur’s Gate: Enhanced Edition – klasyka RPG wkracza na tablety

PLUSY:
  • Blisko 100 godzin znakomitej rozrywki dla wszystkich fanów gatunku;
  • Masa usprawnień w stosunku do oryginału oraz dodatkowa zawartość, stworzona na potrzeby tej edycji;
  • Możliwość zabawy w trybie multiplayer.
MINUSY:
  • Rozbudowana mechanika i ewidentna oldskulowość, mogące odstraszyć casualowych graczy;
  • Oprawa odstająca od współczesnych standardów;
  • Problemy ze sterowaniem oraz niezwykle małe ikony interfejsu, uniemożliwiające zabawę na mniejszych ekranach.

Baldur’s Gate to z całą pewnością gra kultowa, która na zawsze zmieniła oblicze komputerowych RPG-ów. Wiadomość o tym, że po 14 latach od premiery produkcja zostanie odświeżona i wydana ponownie wraz z całą masą dodatków, u wszystkich fanów gatunku nie mogła więc wywołać innej reakcji niż niepohamowana ekscytacja. Jednakże wieść, jakoby tytuł trafić miał także na ekrany naszych tabletów, przyniosła już nieco bardziej mieszane odczucia. Dlaczego?

Produkcja studia Overhaul Games znacząco odstaje od wszystkich „erpegów”, dostępnych aktualnie w AppStore lub Google Play. Ale odstaje na plus. Blisko 100 godzin, potrzebnych na ukończenie gry z wszystkimi misjami pobocznymi i dodatkami, to znacznie więcej niż oferują nawet najlepsze gry mobilne z tego gatunku. Jednocześnie produkcja cechuje się znacznie bardziej rozbudowaną mechaniką, której opanowanie – mimo samouczka wprowadzającego w tajniki rozgrywki – może okazać się dla nowicjuszy niezwykle trudne. Powstaje więc dość oczywiste pytanie czy gracze mobilni, w znakomitej większości gustujący w prostych, casualowych produkcjach, będą potrafili docenić wszystkie jej atuty?

Podobne odczucia można by odnieść do dostępnego w grze trybu multiplayer. W kontekście faktu, że większość produkcji mobilnych pozwala wyłącznie na zabawę w pojedynkę, możliwość wspólnej gry z przyjaciółmi stanowi z całą pewnością niewątpliwy plus gry. Tylko którego z typowych mobilnych graczy stać będzie na kilkugodzinną sesję w grze wieloosobowej?

Mimo odświeżenia oprawy graficznej, Baldur’s Gate: Enhanced Edition nie prezentuje się tak dobrze, jak większość współczesnych produkcji mobilnych, a podczas zbliżeń oraz filmowych przerywników widać wyraźnie, że grafika gry mocno się zestarzała. Dla fanów gatunku nie będzie to z całą pewnością stanowić istotniejszego problemu, ale wszyscy gracze, którzy jak dotąd nie mieli przyjemności obcowania z kultowym dziełem BioWare, mogą poczuć się zrażeni ewidentną oldskulowością gry.

Istotniejszym problemem może jednak okazać się kwestia interfejsu oraz zastosowanego modelu sterowania. Baldur’s Gate zostało stworzone i zoptymalizowane do użytku za pomocą myszy. I mimo, że autorzy reedycji włożyli sporo pracy w dostosowanie klasycznego modelu sterowania do realiów mobilnych, sterowanie dotykowe nie sprawdza się w grze tak samo dobrze i jego opanowanie może stanowić spory problem. Zwłaszcza, że podczas rozgrywki ekran nie zawsze właściwie reaguje na nasze poczynania, czyniąc z nawet najprostszych czynności nie lada wyzwanie. Tymczasem w Baldur’s Gate – mimo zastosowania tzw. trybu aktywnej pauzy – nie brak jest momentów, w którym brak odpowiednio szybkiej reakcji może przyczynić się do śmierci postaci. Dodatkowo sam interfejs gry składa się z niezwykle małych ikon i o ile na ekranie tabletu ich używanie nie stanowi większego problemu, o grze na mniejszych ekranach smartfonów możemy raczej zapomnieć.

Baldur’s Gate: Enhanced Edition to wciąż gra znakomita, a na jej korzyść przemawia cała masa usprawnień, eliminujących szereg niedociągnięć oryginału sprzed lat. Twórcy nie poszli też na łatwiznę i wraz z nową edycją gry udostępnili całkiem sporo zupełnie nowej zawartości (za której część będziemy musieli niestety dodatkowo zapłacić). Dla wszystkich fanów gatunku, a zwłaszcza tych niemających dostępu do pecetowej wersji gry, mimo kilku niedociągnięć to z pewnością pozycja obowiązkowa. Pozostałych zrazić może jednak zbytnia złożoność rozgrywki, dość oldskulowa oprawa oraz problemy ze sterowaniem.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1 - 6  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Ocena czytelników: 3,3 / 10 na podstawie 934 głosów czytelników.

Gry podobne do Baldur's Gate: Enhanced Edition

Klasyfikacja PEGI Baldur's Gate: Enhanced Edition

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Baldur's Gate: Enhanced Edition

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 4 1 GHz, 512 MB RAM (1 GB RAM - Vista/7), karta grafiki 128 MB (GeForce 5900 lub lepsza), 2 GB HDD, Windows XP/Vista/7

Recenzja gry Baldur's Gate: Enhanced Edition - klasyka RPG w nowych szatach
Recenzja gry Baldur's Gate: Enhanced Edition - klasyka RPG w nowych szatach

Recenzja 3 grudnia 2012, 15:29

Baldur’s Gate: Enhanced Edition to całkiem udana propozycja, która w znacznym stopniu ulepsza praktycznie każdy aspekt oryginału. Problem z oceną tego projektu polega jednak na tym, że nie do końca wiadomo, do kogo jest on kierowany. Starzy wyjadacze machną na niego ręką – oferuje bowiem bardzo niewiele nowej zawartości, a graficzne fajerwerki to nic innego jak zwykłe udogodnienia. Ci, którzy odbili się od pierwotnej wersji tej produkcji, z pewnością nie zapałają miłością do jej uwspółcześnionej edycji – to w końcu ta sama gra. Wreszcie osoby niezaznajomione z cyklem mogą poczuć się zagubione w skomplikowanych meandrach rozgrywki, która jest już naprawdę archaiczna (co nie znaczy, że zła – po prostu dzisiejsi gracze nie są do niej przyzwyczajeni). Chociaż więc dostosowano tytuł do współczesnych możliwości technologicznych – między innymi przenosząc go na iPady, Maki i Androida (wkrótce) – to jednak trudno znaleźć dla niego odpowiedniego odbiorcę.

PC
iOS
AND
PS4
XONE
Switch