Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4PCANDiOSSwitchXONE
Okładka Baldur's Gate: Enhanced Edition (PS4)

Baldur's Gate: Enhanced Edition

Zremasterowana edycja legendarnej gry cRPG, opracowanej przez studio BioWare w 1998 roku. Za odświeżenie gry odpowiada studio Overhaul Games, zaś przygotowany przez nie pakiet zawiera grę podstawową wraz z oficjalnym dodatkiem Opowieści z Wybrzeża Mieczy.

RPG | fantasy | widok izometryczny | Dungeons & Dragons | reedycje/remastery/remaki | funkcje cross-platform | kooperacja | klasyczne RPG

Okładka Baldur's Gate: Enhanced Edition (PS4)

data premiery gry:

28lis2012

PC

7gru2012

iOS

17kwi2014

AND

15paź2019

PS4 XONE Switch

Baldur's Gate: Enhanced Edition to zremasterowana i rozbudowana wersja kultowego Baldur’s Gate’a, czyli jednego z najsłynniejszych RPG-ów w historii, stworzonego przez studio BioWare. Za jej opracowaniem odświeżonej wersji stoi studio Overhaul Games, którego szeregi zasilało wielu autorów oryginału. Produkcja została wzbogacona o rozszerzenie zatytułowane Opowieści z Wybrzeża Mieczy, a także o zupełnie nową zawartość oraz szereg technicznych usprawnień.

Fabuła

Baldur's Gate: Enhanced Edition zabiera nas w podróż do fantastycznego uniwersum Zapomnianych Krain. W trakcie zabawy wcielamy się w sierotę wychowywaną przez przybranego ojca – Goriona – w bezpiecznych murach twierdzy Candlekeep. Kiedy warownia padła ofiarą ataku ze strony bandytów dowodzonych przez tajemniczego mężczyznę w zbroi, Gorion poniósł śmierć, a nasz podopieczny, będący głównym celem agresorów, został zmuszony do ucieczki w towarzystwie swojej przybranej siostry – Imoen. W ten sposób rozpoczyna się przygoda, podczas której bohater poznaje prawdę o swoim pochodzeniu i przeznaczeniu, przemierza rozmaite miejsca pełne niebezpieczeństw, a także spotyka barwne osobistości, z których wiele może dołączyć do jego drużyny.

Mechanika

Zabawę w Baldur’s Gate: Enhanced Edition rozpoczynamy od procesu kreacji postaci, podczas którego wybieramy jej płeć, rasę, klasę i wygląd, decydujemy o jej charakterze, a także przydzielamy punkty do jej statystyk i umiejętności. Później nie pozostaje nam już nic innego, jak przejść do właściwej rozgrywki, której mechanikę oparto na zasadach drugiej edycji „stołowego” systemu Dungeons & Dragons.

Obserwując akcję w widoku izometrycznym przemierzamy różnorodne lokacje, prowadzimy rozmowy z postaciami neutralnymi oraz wykonujemy zlecane przez nie zadania, a także walczymy z napotkanymi przeciwnikami. Starcia toczą się w czasie rzeczywistym, aczkolwiek w dowolnej chwili można skorzystać z aktywnej pauzy, by wydać polecenia poszczególnym członkom drużyny. Ta może liczyć maksymalnie sześć osób (łącznie z protagonistą), a tworzą ją napotykani po drodze bohaterowie, zróżnicowani pod kątem charakteru i specjalizacji (wśród nich znajdziemy między innymi magów, łotrzyków oraz wojowników). W miarę postępów herosi zdobywają punkty doświadczenia i awansują na kolejne poziomy, stopniowo rozwijając swój potencjał bojowy.

Warto odnotować, że w Baldur's Gate: Enhanced Edition pojawia się trójka herosów nieobecnych w oryginale, którzy mogą do nas dołączyć. Mowa o mnichu imieniem Rasaad yn Bashir, półorku Dornie Il Khanie i czarodziejce Neerze. Z każdą z nich powiązano nowe zadania, których wykonywanie pozwala nam odwiedzić niedostępne wcześniej rejony Wybrzeża Mieczy.

Kwestie techniczne

Baldur’s Gate: Enhanced Edition może się pochwalić poprawioną oprawą graficzną, którą przystosowano do współczesnych standardów, podnosząc jej rozdzielczość oraz umożliwiając swobodne przybliżanie i oddalanie kamery. Poza tym ulepszono efekty specjalne towarzyszące rzucaniu czarów i korzystaniu ze specjalnych umiejętności, a także zaimplementowano bardziej przejrzysty interfejs z Baldur's Gate'a II (którego obsługę dodatkowo przystosowano do specyfiki poszczególnych platform). Co ciekawe, na potrzeby gry przygotowano również nowe przerywniki filmowe oraz pozbyto się ponad czterystu rozmaitych błędów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 4,4 / 10 na podstawie 1111 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,1 / 10 na podstawie 397 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 199,90 PLN

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Klasyfikacja PEGI Baldur's Gate: Enhanced Edition

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Baldur's Gate: Enhanced Edition

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 1 GHz
  • 512 MB RAM (1 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 128 MB (GeForce 5900 lub lepsza)
  • 2 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Recenzja gry Baldur's Gate: Enhanced Edition - klasyka RPG w nowych szatach
Recenzja gry Baldur's Gate: Enhanced Edition - klasyka RPG w nowych szatach

Recenzja 3 grudnia 2012, 15:29

Baldur’s Gate: Enhanced Edition to całkiem udana propozycja, która w znacznym stopniu ulepsza praktycznie każdy aspekt oryginału. Problem z oceną tego projektu polega jednak na tym, że nie do końca wiadomo, do kogo jest on kierowany. Starzy wyjadacze machną na niego ręką – oferuje bowiem bardzo niewiele nowej zawartości, a graficzne fajerwerki to nic innego jak zwykłe udogodnienia. Ci, którzy odbili się od pierwotnej wersji tej produkcji, z pewnością nie zapałają miłością do jej uwspółcześnionej edycji – to w końcu ta sama gra. Wreszcie osoby niezaznajomione z cyklem mogą poczuć się zagubione w skomplikowanych meandrach rozgrywki, która jest już naprawdę archaiczna (co nie znaczy, że zła – po prostu dzisiejsi gracze nie są do niej przyzwyczajeni). Chociaż więc dostosowano tytuł do współczesnych możliwości technologicznych – między innymi przenosząc go na iPady, Maki i Androida (wkrótce) – to jednak trudno znaleźć dla niego odpowiedniego odbiorcę.

PC
iOS
AND
PS4
XONE
Switch