Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Baldur's Gate (PC)
OkładkaBaldur's Gate (PC)

Wrota Baldura PC

Baldur's Gate

Odwołująca się do korzeni gatunku gra cRPG w realiach fantasy, oddająca wiernie zasady drugiej edycji systemu D&D.

RPG | fantasy | widok izometryczny | Dungeons & Dragons | kooperacja | klasyczne RPG

Wrota Baldura Premiera PC

23grudnia1998

pudełko PL

24maja1999

producent: BioWare wydawca: Interplay Entertainment wydawca PL: CD Projekt S.A. Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Gdy w połowie 1998 roku zaczęły pojawiać się informacje o nowym tytule cRPG nieznanej firmy Bioware, miłośnicy tego gatunku zaczęli obserwować postępy prac z nadzieją, że gra przełamie złą passę, jaką miały od dłuższego czasu gry tego typu. I nie zawiedli się! Gra odwołuje się do korzeni cRPG ze „złotego okresu” tego gatunku w początkach lat 90, wyznaczając jednocześnie nowe standardy i redefiniując stare. Gra niemalże bezbłędnie oddaje reguły AD&D drugiej edycji. Na początku tworzymy naszego bohatera, jednak w trakcie gry mamy możliwość przyłączenia do naszego zespołu innych członków, tak, że docelowo nasza drużyna składa się z nawet 6 postaci, z których każda ma swoją osobowość, cechy i umiejętności.

Baldur’s Gate to opowieść o walce dobra ze złem, przeznaczeniu, odwadze, honorze i przyjaźni. Głównym bohaterem gry jest młodzieniec, wychowywany na dworze przybranego ojca Goriona. Jednak nieznane przeznaczenie upomina się o niego, zmuszając do opuszczenia bezpiecznych murów twierdzy Candlekeep. Od tego momentu zostajemy zdani na własne siły i umiejętności, które będziemy podnosili w miarę nabywania doświadczenia. Już od samego początku możemy przyłączać do drużyny napotkane postacie, i to zarówno te o dobrym, jak i złym charakterze, z których każda opatrzona została własną biografią wplecioną w bogatą fabułę gry. Teraz czeka nas długa wyprawa prowadząca bohaterów przez wiele lokacji, prowadząca w końcu do nieuniknionej konfrontacji z ukrywającym się złem.

Ogromna kraina i duża swoboda w wyborze zadań do wykonania, walka w czasie rzeczywistym z możliwością przełączenia w tryb turowy, a nade wszystko doskonała grywalność to powody, dla których tej gry nie powinno się przegapić. Atutem jest też jedno z najlepszych spolszczeń, ze znanymi polskimi aktorami podkładającymi głosy.

W wydaniu Baldur’s Gate GOLD Edition zawarto dodatek Opowieści z Wybrzeża Mieczy, mousepad oraz mapę całej krainy.

Ostatnia modyfikacja 27 lutego 2015

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 6  

Nośnik: 5 CD

Ocena użytkowników: 8,8 / 10 na podstawie 6593 głosów czytelników.

Wrota Baldura cena w dniu premiery: 99 PLN

Klasyfikacja PEGI Wrota Baldura

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wrota Baldura Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium MMX 166MHz
  • 32MB RAM