Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGANDPCPS4XONESwitchiOS
Okładka Baldur's Gate: Siege of Dragonspear (AND)

Baldur's Gate: Siege of Dragonspear

Oficjalny dodatek do Baldur’s Gate: Enhanced Edition – wydanej w 2012 roku odświeżonej wersji kultowej gry RPG.

To jest dodatek do gry Baldur's Gate: Enhanced Edition.

RPG | fantasy | widok izometryczny | Dungeons & Dragons | funkcje cross-platform | kooperacja | klasyczne RPG

Okładka Baldur's Gate: Siege of Dragonspear (AND)

data premiery gry:

31mar2016

PC

8mar2018

AND

9mar2018

iOS

15paź2019

PS4 XONE Switch

Siege of Dragonspear to duże rozszerzenie do gry Baldur’s Gate: Enhanced Edition – odświeżonej wersji legendarnego izometrycznego RPG. Produkcja ta, pierwotnie znana pod kryptonimem Adventure Y, stanowi łącznik pomiędzy pierwszą a drugą odsłoną cyklu Baldur’s Gate i oferuje ok. 25 godzin zabawy. Tak jak poprzednie gry z serii w edycjach rozszerzonych, omawiany tytuł powstał w studiu Overhaul Games, czyli w oddziale deweloperskim firmy Beamdog.

Fabuła

Fabuła dodatku jest bezpośrednia powiązana z historiami opowiedzianymi w Baldur’s Gate i Baldur’s Gate II, ale w rozszerzeniu stajemy przeciwko nowemu zagrożeniu. Po zabiciu Sarevoka (głównego przeciwnika z pierwszej części) świat został teoretycznie ocalony przed zagładą ze strony złego dziecięcia boga Bhaala, ale w Siege of Dragonspear szybko okazuje się, że radość była przedwczesna. Z północy nadciąga bowiem złowroga krucjata, prowadzona przez tajemniczą i charyzmatyczną wojowniczkę nazywaną Lśniącą Panią (ang. Shining Lady). Plotki głoszą, że jest ona, tak jak kierowany przez nas bohater, pomiotem Bhaala. Gracz musi ruszyć jej na spotkanie, kierując się wraz ze zbrojną ekspedycją z Wrót Baldura ku ruinom tytułowego zamku Dragonspear, zbudowanego na portalu do Dziewięciu Piekieł, z którego niegdyś poprowadzono demoniczną inwazję na Wybrzeże Mieczy…

Rozgrywka

Wśród nowości przygotowanych na potrzeby Siege of Dragonspear na pierwszy plan, zaraz za nowymi zadaniami i lokacjami do odwiedzenia, wysuwa się czworo nieznanych wcześniej towarzyszy do drużyny: kapitan Schael Corwin (ludzka łuczniczka), Voghiln (skald z północy), M’Khiin Grubdoubler (goblińska szamanka) i Glint Gardnersonson (gnom łączący cechy kleryka i łotrzyka). Charakterystyka nowych kompanów zdradza kolejną innowację – możliwość wybrania dla bohatera klasy szamana. Oprócz tego nie zabrakło nowych przedmiotów, zaklęć etc. Warto też wspomnieć o dodatkowym poziomie trudności – Story Mode – przygotowanym z myślą o graczach, którzy chcą cieszyć się opowieścią bez męczących walk.

Co ciekawe, nic nie stoi na przeszkodzie, by do Siege of Dragonspear importować zapis stanu gry z Baldur’s Gate: Enhanced Edition i kontynuować zabawę postacią stworzoną w „podstawce”. Co więcej, po zakończeniu zabawy z Siege of Dragonspear można przenieść osiągnięcia swoich bohaterów do Baldur’s Gate II: Enhanced Edition, zaczynając nową przygodę.

Tryby gry

Siege of Dragonspear oferuje takie same tryby zabawy jak „podstawka”. Kampanię można więc przechodzić nie tylko samotnie, ale także w kooperacyjnym multiplayerze dla maksymalnie sześciu osób. Nadal funkcjonuje on w formie cross-platformowej, co oznacza, że w przygodzie uczestniczyć mogą jednocześnie użytkownicy innych urządzeń, na które wyszedł ten tytuł.

Technikalia

Tak jak poprzednie gry z serii, omawiana produkcja powstała w oparciu o klasyczną technologię Infinity Engine. Przy okazji wypuszczenia Siege of Dragonspear deweloper odświeżył jednak nieco ów silnik, np. wygładzając modele postaci (poprzez otoczenie ich cel-shadingowymi obwódkami) i wprowadzając sporo zmian w interfejsie użytkownika. Warto też wspomnieć, że na potrzeby rozszerzenia przygotowano nową muzykę, zatrudniając Sama Hullicka – utalentowanego kompozytora, którego utwory mogliśmy wcześniej usłyszeć w pierwszych trzech odsłonach serii Mass Effect.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-6  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Ocena czytelników: 1,2 / 10 na podstawie 255 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4 / 10 na podstawie 327 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Klasyfikacja PEGI Baldur's Gate: Siege of Dragonspear

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Baldur's Gate: Siege of Dragonspear

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Pentium 4 1 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 128 MB GeForce 5900 lub lepsza
  • 2
  • 17 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8/10
Recenzja gry Baldur's Gate: Siege of Dragonspear - powrót podstarzałego króla
Recenzja gry Baldur's Gate: Siege of Dragonspear - powrót podstarzałego króla

Recenzja 8 kwietnia 2016, 08:17

Choć skrytobójczy atak wydaje się bardzo oklepanym sposobem na rozkręcenie fabuły, opowieść w Siege of Dragonspear bynajmniej nie okazuje się nudna i sztampowa. Lśniąca Pani nie jest kolejnym demonicznym straszydłem do ubicia ani szaleńcem, który pożąda potęgi i/lub próbuje utopić świat we krwi, bo jest zwyczajnie i po prostu zły. Antagonistką kierują motywy, które trudno jednoznacznie potępić – jakkolwiek są one wcielane w życie kontrowersyjnymi metodami. Nie chcę zdradzić zbyt wiele z historii, więc pozwolę sobie tylko uspokoić sceptyków, że Caelar Argent nie stanowi powtórki z Sarevoka. I chociaż w pewnym momencie na scenę wkracza tradycyjne „Wielkie Zło”, pojawia się ono w dość ciekawym, niebanalnym kontekście... a w dodatku walka z nim nie jest tu wcale wątkiem nadrzędnym. W ten sposób docieramy do jednej z największych zalet fabuły w Siege of Dragonspear – jej bezpośrednich powiązań z Baldur’s Gate i Baldur’s Gate II. Już od pierwszych godzin zabawy naszym poczynaniom towarzyszy tajemniczy człowiek w kapturze, który pojawia się w kluczowych momentach opowieści jako bierny (przeważnie) obserwator, stale przypominający bohaterowi o jego boskim potencjale i deklarujący chęć przyszłego użycia go do własnych celów. Brzmi znajomo, nieprawdaż? Również inne postacie często wracają do kwestii Bhaala i Sarevoka, upatrując w ich osobach powodów do zmartwień.

PC
AND
iOS
PS4
XONE
Switch