Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4XONEANDiOSSwitch
Okładka Baldur's Gate II: Enhanced Edition (PC)

Baldur's Gate II: Enhanced Edition

Baldur's Gate 2 EE | BG2 EE

Przygotowana przez Overhaul Games odświeżona edycja kultowej gry RPG Baldur's Gate 2: Cienie Amn wraz z dodatkiem Tron Bhaala. Oprawa graficzna Baldur's Gate 2 Enhanced Edition dostosowana została do standardu HD, a sama gra oferuje nową zawartość.

RPG | fantasy | widok izometryczny | Dungeons & Dragons | reedycje/remastery/remaki | funkcje cross-platform | kooperacja | klasyczne RPG

Okładka Baldur's Gate II: Enhanced Edition (PC)

data premiery gry:

15lis2013

PC

25gru2013

iOS

16gru2014

AND

15paź2019

PS4 XONE Switch
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Baldur's Gate II: Enhanced Edition to zremasterowana i rozbudowana wersja gry Baldur's Gate II: Cienie Amn. Produkcję wzbogacono o rozszerzenie pod tytułem Tron Bhaala oraz zupełnie nową zawartość. Za jej opracowaniem stoi natomiast studio Overhaul Games.

Fabuła

Akcja gry Baldur's Gate II: Enhanced Edition toczy się po wydarzeniach przedstawionych w pierwszej części serii. Po pokonaniu Sarevoka główny bohater (stworzony od podstaw lub zaimportowany z „jedynki”) i jego drużyna zostają porwani przez szalonego maga – Irenicusa – próbującego wykorzystać dla własnych korzyści drzemiącą w nim potęgę. Choć naszemu podopiecznemu udaje się wydostać z jego siedziby, jego przybrana siostra – Imoen – zostaje zatrzymana przez Zakapturzonych Czarodziei, którzy zabierają ją do więzienia zwanego Czarowięzami. Chcąc zwrócić jej wolność, protagonista musi uzbierać olbrzymią ilość złota. Oczywiście to dopiero początek olbrzymiej przygody, która toczy się na nieznanych dotychczas, południowych ziemiach Wybrzeża Mieczy, a dokładnie – w krainie Amn.

Mechanika

Mechanika gry Baldur's Gate II: Enhanced Edition została oparta na zasadach drugiej edycji „stołowego systemu Dungeons & Dragons. Autorzy oddają nam do dyspozycji rozległy świat pełen różnorodnych lokacji, w których mieszkają barwne postacie; wiele z nich może zlecać nam zadania bądź nawet dołączyć do naszej drużyny liczącej maksymalnie sześciu członków. Nie brakuje tu również starć z adwersarzami, podczas których kluczem do sukcesu jest umiejętne wykorzystywanie zdolności każdego z bohaterów (oraz robienie użytku z aktywnej pauzy). W zamian za wykonywanie misji i eliminację oponentów członkowie drużyny zdobywają punkty doświadczenia, a z czasem awansują na kolejne poziomy.

W porównaniu z pierwowzorem tytuł może pochwalić się obecnością czterech dodatkowych herosów, z którymi powiązano wątki fabularne obfitujące w niespodziewane zwroty akcji. Do znanych z gry Baldur's Gate: Enhanced Edition Dorna Il Khana, Rasaada yn Bashira oraz Neery dołącza złodziejka Hexxat. Poza tym autorzy rozbudowali interfejs o przyciski odpowiedzialne za szybki zapis stanu gry oraz podgląd i błyskawiczne zbieranie porozrzucanych przedmiotów. Osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z serią, docenią natomiast obecność krótkiego samouczka.

Kwestie techniczne

Podobnie jak odświeżona wersja pierwszej części serii Baldur's Gate II: Enhanced Edition może się pochwalić poprawioną oprawą graficzną. Poza podniesieniem rozdzielczości autorzy zatroszczyli się o ulepszenie wybranych tekstur i efektów specjalnych. Ponadto zrezygnowano z ekranów ładowania, a sterowanie dostosowano do specyfiki poszczególnych platform.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-6  

Ocena czytelników: 8,8 / 10 na podstawie 394 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,2 / 10 na podstawie 128 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 71,99 PLN

Gry podobne do Baldur's Gate II: Enhanced Edition

Wymagania wiekowe Baldur's Gate II: Enhanced Edition

12+

Wymagania sprzętowe Baldur's Gate II: Enhanced Edition

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 1 GHz
  • 512 MB RAM (1.5 GB RAM - Vista/7/8)
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 8500 lub lepsza)
  • 2 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8
Recenzja gry Baldur's Gate II: Enhanced Edition - rozszerzonej edycji kultowego RPG
Recenzja gry Baldur's Gate II: Enhanced Edition - rozszerzonej edycji kultowego RPG

Recenzja 19 listopada 2013, 14:26

Dużo więcej słów krytyki należy się natomiast nowej minikampanii, składającej się z następujących po sobie, coraz trudniejszych walk na arenie. „The Black Pits II” – bo tak nazwano dodatkowy scenariusz – jest prostą kontynuacją wątków rozpoczętych w analogicznej, „bitewnej” przygodzie z pierwszego Baldur’s Gate: Enhanced Edition. Podobnie jak w tamtej produkcji tutaj także tworzymy drużynę śmiałków i próbujemy wywalczyć sobie drogę do wolności. Fabuła schodzi na dalszy plan, liczą się tylko kolejne starcia. Szkopuł w tym, że potyczki te są ekstremalnie trudne, a możliwość reorganizacji grupy ograniczona przez zasób gotówki i cierpliwość gracza (błędy w rozwoju postaci na ogół okupuje się wczytaniem stanu gry sprzed kilku pojedynków). W ogólnym rozrachunku ten element rozgrywki okazuje się najbardziej frustrujący i łatwo odczuć, że stworzono go z myślą o weteranach serii, którzy doskonale znają mechanikę zabawy i potrafią jej właściwie użyć. „Nowi” uczestnicy walk najpewniej dość szybko z nich zrezygnują.

PC
iOS
AND
PS4
XONE
Switch