Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4PCSwitchANDiOSXONE
Okładka Icewind Dale: Enhanced Edition (PS4)
OkładkaIcewind Dale: Enhanced Edition (PS4)

Icewind Dale: Enhanced Edition

Odświeżona edycja kultowej gry cRPG stworzonej przez zespół Black Isle w 2000 roku. Za jej powstanie odpowiada kanadyjskie studio Beamdog, znane z dwóch udanych remake’ów równie legendarnego cyklu Baldur’s Gate.

RPG | fantasy | widok izometryczny | Dungeons & Dragons | reedycje/remastery/remaki | funkcje cross-platform | kooperacja | klasyczne RPG

Icewind Dale: Enhanced Edition Premiera

30paź2014

AND PC

7lis2014

iOS

15paź2019

PS4 XONE Switch

Icewind Dale: Enhanced Edition to zremasterowana i rozbudowana wersja kultowej gry RPG zatytułowanej Icewind Dale. Produkcja została opracowana przez studio Overhaul Games (autorów ciepło przyjętych Baldur's Gate: Enhanced Edition oraz Baldur's Gate II: Enhanced Edition), a wzbogacono ją o rozszerzenia Serce Zimy i Trials of the Luremaster oraz całkowicie nową zawartość.

Fabuła

Icewind Dale: Enhanced Edition zabiera graczy w podróż na północne ziemie Zapomnianych Krain, a dokładnie – do tytułowej Doliny Lodowego Wichru znanej z książki Kryształowy Relikt, poświęconej przygodom Drizzta Do'Urdena. Przygoda rozpoczyna się w mieście Easthaven, gdzie drużyna bohaterów przyłącza się do miejscowego herosa – Hrothgara – by pomóc mu w rozwikłaniu problemów trapiących Kuldahar. Sprawy komplikują się w momencie, kiedy okazuje się, że stojące za nimi złe moce zagrażają nie tylko owemu miastu, lecz całej krainie. Wydarzenia te dają początek przygodzie prowadzącej naszych śmiałków przez mroźne szczyty gór i lodowce, posępne lochy rozpościerające się pod całym terytorium, antyczne elfickie ruiny oraz szereg innych miejsc.

Mechanika

Rozgrywkę w Icewind Dale: Enhanced Edition rozpoczynamy od kreacji drużyny (maksymalnie sześcioosobowej); choć nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować poprowadzić do boju samotnego bohatera, warto mieć na uwadze, że w toku przygody nie będą do niego dołączać inni śmiałkowie.

W trakcie zabawy, której mechanikę oparto na drugiej edycji „stołowego” systemu Dungeons & Dragons, akcję obserwujemy w widoku izometrycznym. Nasi podopieczni przemierzają zróżnicowane lokacje, prowadzą rozmowy z postaciami neutralnymi i wykonują dla nich zadania, a także biorą udział w licznych starciach z przeciwnikami. Podobnie jak w serii Baldur's Gate, potyczki toczą się w czasie rzeczywistym, jednak w każdej chwili można skorzystać z aktywnej pauzy, by wydać rozkazy naszemu oddziałowi. W miarę postępów drużyna zdobywa punkty doświadczenia i awansuje na kolejne poziomy, dzięki czemu stopniowo rośnie jej potencjał bojowy.

Na tle pierwowzoru Icewind Dale: Enhanced Edition wyróżnia się za sprawą sześćdziesięciu nowych przedmiotów, stu dwudziestu dwóch zaklęć, trzydziestu jeden nowych kombinacji wyposażenia, a także grywalnej rasy półorków. Poza tym autorzy wprowadzili dodatkowy poziom trudności, pozwalający na bezstresowe ukończenie kampanii fabularnej.

Kwestie techniczne

Dwuwymiarowa grafika gry Icewind Dale: Enhanced Edition doczekała się odświeżenia – podniesiono rozdzielczość oraz poprawiono wybrane tekstury i efekty specjalne. Ponadto sterowanie zostało dostosowane do specyfiki poszczególnych platform.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,1 / 10 na podstawie 208 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,8 / 10 na podstawie 12 głosów czytelników.

Icewind Dale: Enhanced Edition cena w dniu premiery: 199,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Icewind Dale: Enhanced Edition

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Icewind Dale: Enhanced Edition Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Duo 2.3 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 2 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8
PC
iOS
AND
PS4
XONE
Switch