Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 marca 2016, 12:25

autor: Michał "Meehow" Jodłowski

Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear rozpoczyna szturm na rynek

Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear – dodatek do odświeżonej wersji pierwszych Wrót Baldura – debiutuje dzisiaj na komputerach osobistych z systemami Windows, Linux i Mac OS.

Po blisko 15 latach od wydania Tronu Bhaala, seria Baldur’s Gate powraca. - Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear rozpoczęło szturm na rynek - wiadomość - 2016-03-31
Po blisko 15 latach od wydania Tronu Bhaala, seria Baldur’s Gate powraca.
Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear w skrócie:
 • Producent: Overhaul Games
 • Wydawca: Beamdog
 • Gatunek: izometryczne RPG
 • Platformy: PC, Android, iOS
 • Premiera: 31 marca 2016 r.
 • Cena: 19,99 dolara (ok. 76 zł)

Dzień 31 marca z pewnością zapisze się jako szczególnie ważny dla wszystkich fanów kultowej serii Baldur’s Gate, a także klasycznych gier fabularnych, zwłaszcza tych opartych o stary dobry silnik Infinity. Dzisiaj bowiem swoją premierę ma Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear, dodatek do wydanej w 2012 roku odświeżonej edycji pierwszych Wrót Baldura z 1998 roku – Baldur’s Gate: Enhanced Edition. Po niespełna 15 latach od debiutu Tronu Bhaala, zamykającego sagę o Dziecku Bhaala, seria Baldur’s Gate powraca na rynek gier z nowym produktem, stworzonym przez ekipę studia Overhaul Games. Siege of Dragonspear jest swojego rodzaju pomostem między pierwszą a drugą odsłoną omawianego cyklu RPG; interquelem, jeśli wola. Dowiemy się zatem, co wydarzyło się między pokonaniem złowrogiego Sarevoka a uwięzieniem naszej drużyny w lochach Jona Irenicusa.

Siege of Dragonspear na razie dostępne jest wyłącznie na komputerach osobistych z systemami operacyjnymi Windows, Linux i Mac OS. Zgodnie z zapowiedziami producenta, wersja na urządzenia mobilne z Androidem i iOS-em zadebiutuje w niedalekiej przyszłości. Istotna jest również informacja, że do uruchomienia Siege of Dragonspear konieczne jest posiadanie zainstalowanej gry Baldur’s Gate: Enhanced Edition, zwykłe Wrota Baldura niestety nie wystarczą.

Aby nabyć podstawową wersję Siege of Dragonspear, należy przygotować się na wydatek rzędu niecałych 20 dolarów, a więc mniej więcej 76 złotych według aktualnego kursu dolara amerykańskiego. Mowa tutaj o sklepie Beamdoga, w przypadku Steama najprawdopodobniej konieczne okaże się dołożenie kilku złotych ze względu na inną walutę, tj. euro. O pozostałych dostępnych edycjach – mianowicie deluxe i kolekcjonerskiej – pisaliśmy na początku miesiąca w Serwisie Informacyjnym.

Czy w przyszłości doczekamy się pełnoprawnego Baldur’s Gate III? Niewykluczone, wszak do ekipy Beamdoga dołączył David Gaider, do niedawna wieloletni pracownik studia BioWare, znany najbardziej z pracy nad serią Dragon Age w charakterze głównego scenarzysty, a także Baldur’s Gate II i Neverwinter Nights. Kolejne Baldur’s Gate, choć bezsprzecznie byłoby przedsięwzięciem trudnym i ambitnym, wydaje się bardzo sensowne jako kolejny ruch Beamdoga, który dotychczas zajmował się jedynie odświeżaniem gier opartych o Infinity Engine.

Wymagania sprzętowe

Siege of Dragonspear bezproblemowo ruszy nawet na podstarzałym laptopie.

 • System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 / Mac OS X 10.8 lub nowszy / Ubuntu 12 lub nowszy
 • Procesor: 1 GHz dla Windows, dowolny dwurdzeniowy dla Mac OS i Linuksa
 • Pamięć operacyjna: 512 MB
 • Karta grafiki: kompatybilna z OpenGL 2.0
 • Dysk twardy: 2,17 GB wolnej przestrzeni dyskowej