Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4XONE
Okładka Cyberpunk 2077 (PC)

Cyberpunk 2077

Osadzona w otwartym świecie w klimacie science fiction gra RPG oparta na papierowym systemie fabularnym Cyberpunk. Produkcja została opracowana przez studio CD Projekt RED, które wsławiło się kultową serią o Wiedźminie.

RPG | FPP | cyberpunk | science fiction | sandbox | polskie | RPG akcji

Okładka Cyberpunk 2077 (PC)

data premiery gry:

16kwi2020za 295dni

PC PS4 XONE

Cyberpunk 2077 jest grą RPG akcji z otwartym światem, wzbogaconą o elementy FPS-ów. Za jej stworzenie odpowiada polskie studio CD Projekt RED, które zdobyło międzynarodową sławę dzięki bestsellerowemu cyklowi Wiedźmin. Tytuł oparto na licencji Cyberpunka 2020gry fabularnej stworzonej w 1990 roku przez Mike’a Pondsmitha.

Fabuła

Akcja Cyberpunka 2077 toczy się w tytułowym roku 2077. Nie jest to jednak wizja przyszłości oparta na współczesnych wyobrażeniach, lecz dystopijny retrofuturyzm rodem z lat osiemdziesiątych XX wieku. Podczas gdy światem rządzą zachłanne megakorporacje, kontrolujące każdy aspekt życia obywateli, podziemie jest królestwem rozmaitych gangów. Ponadto dzięki postępowi technologicznemu ludzie mogą korzystać ze specjalnych wszczepów i modyfikacji ciała, zwiększających ich możliwości psychofizyczne.

Gra zabiera nas do Night City, czyli amerykańskiej metropolii położonej na północy kalifornijskiego wybrzeża, która może się „pochwalić” najwyższym wskaźnikiem przestępczości w całych Stanach Zjednoczonych. Choć bogaci obywatele zamieszkujący centrum tego wielokulturowego tygla cieszą się życiem w luksusie, stanowią oni jedynie ułamek społeczeństwa; reszta jest skazana na nędzę lub paranie się nielegalnymi zajęciami.

W trakcie zabawy wcielamy się w V, czyli początkującego najemnika (lub najemniczkę) walczącego o przetrwanie w brutalnej rzeczywistości. Źródłem inspiracji dla opowiedzianej tu historii było kino noir, a to, w jakim kierunku podąży fabuła, zależy od naszych decyzji i poczynań.

Mechanika

Przed rozpoczęciem zabawy w Cyberpunku 2077 tworzymy swojego awatara, wybierając jego płeć, decydując o wyglądzie (mowa między innymi o zmianie fryzury oraz modyfikacjach poszczególnych części ciała i ozdobieniu ich tatuażami), a także decydując o życiorysie. To ostatnie jest o tyle ważne, że rzutuje na jej charakter i wpływa na pewne aspekty czekającej ją przygody. Poza tym kreator pozwala na przydzielenie punktów do poszczególnych cech, które zaczerpnięto z papierowego oryginału; mowa o sile, wytrzymałości, refleksie, umiejętnościach technicznych, inteligencji oraz zdolności do zachowania zimnej krwi w sytuacjach kryzysowych, określanej jako „cool”.

W trakcie rozgrywki akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Tytuł oddaje do naszej dyspozycji rozległy, otwarty świat, po którym poruszamy się tak na piechotę, jak i za kierownicą samochodu lub motocykla (w trakcie sterowania pojazdem możemy przełączyć się na kamerę TPP). Na Night City składa się sześć dzielnic: City Center (gdzie mieszczą się siedziby megakorporacji), Westbrook (zamieszkiwana przez bogaczy), Pacifica (opanowana przez gangi), Heywood (goszcząca Latynosów), Watson (gdzie swój nowy dom znaleźli imigranci) oraz Santo Domingo (zaopatrujące metropolię w energię). Swoiste „miasta w miastach” stanowią natomiast olbrzymie, samowystarczalne „megabudynki”.

Oprócz eksploracji nadrzędnym elementem rozgrywki jest wykonywanie zadań zlecanych przez postacie neutralne. Wiele misji ma nieliniową strukturę, a to, w jaki sposób je realizujemy, zależy od naszych indywidualnych preferencji. Możemy zatem wdawać się w otwarte konflikty z napotkanymi przeciwnikami (niczym w rasowych FPS-ach), eliminować ich z zaskoczenia i szukać alternatywnych dróg prowadzących do celu (w czym może pomóc umiejętność hakowania zabezpieczeń) czy choćby próbować zawierać ryzykowne układy, by dzięki temu nie sięgać po rozwiązania siłowe. Ważną rolę odgrywa też prowadzenie rozmów. Istotne dla fabuły momenty są natomiast prezentowane w cutscenach, na których możemy ujrzeć protagonistę w pełnej krasie.

W zamian za podejmowane aktywności zdobywamy dwa rodzaje punktów doświadczenia – podczas gdy realizacja zadań fabularnych owocuje otrzymaniem standardowych „pedeków” (po uzbieraniu odpowiedniej ich liczby awansujemy na kolejny poziom), o tyle wykonywanie misji pobocznych zapewnia nam tak zwany „street cred” (ang. street cred – uliczny szacunek), gwarantujący nam dostęp do nowych sprzedawców, rzemieślników i zleceniodawców. W miarę postępów rozwijamy naszą postać poprzez zakup coraz lepszych umiejętności oraz instalację specjalnych wszczepów, zwiększających jej potencjał bojowy.

Choć w grze znalazł się bezklasowy system rozwoju bohatera, dostępne zdolności (które można swobodnie mieszać) pochodzą z trzech specjalizacji zaczerpniętych z papierowego oryginału (Solo, Netrunner oraz Techie). Możliwości V rosną również za sprawą pozyskiwanego wyposażenia. Autorzy oddają do naszej dyspozycji rozbudowany arsenał obejmujący zarówno broń białą, jak i palną; ta ostatnia została podzielona na trzy kategorie, czyli power weapons (bronie tradycyjne), tech weapons (strzelające pociskami przebijającymi się przez ściany i przeszkody) oraz smart weapons (potrafiąca samodzielnie namierzać cele).

Kwestie techniczne

Cyberpunk 2077 działa w oparciu o silnik graficzny RED Engine, który w porównaniu z wersją napędzającą grę Wiedźmin 3: Dziki Gon doczekał się licznych ulepszeń. Zastosowana technologia pozwoliła autorom na wykreowanie szczegółowego świata z cyklem dobowym i wysokim natężeniem ruchu na ulicach.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 9,2 / 10 na podstawie 6866 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 199,90 PLN

Wymagania wiekowe Cyberpunk 2077

18+

Cyberpunk 2077 wygląda rewelacyjnie! Widzieliśmy gameplay na E3
Cyberpunk 2077 wygląda rewelacyjnie! Widzieliśmy gameplay na E3

Przed premierą 12 czerwca 2019, 13:40

No a skoro już o takim strzelaniu mowa, to koniecznie trzeba wspomnieć, że gra posiada system destrukcji otoczenia. Nie jest to oczywiście system w stylu tego z Battlefielda, gdzie budynek da się zrównać z ziemią, ale wiele elementów dekoracyjnych, które znalazły się na linii strzału, zostało przez V rozwalonych przy wymianie ognia. Miły smaczek i jest dzięki niemu na czym zawiesić oko (dopóki się to nie rozpadnie).

PC
PS4
XONE