Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4XONE
Okładka Cyberpunk 2077 (PC)

Cyberpunk 2077

Osadzona w otwartym świecie w klimacie science fiction gra RPG oparta na papierowym systemie fabularnym Cyberpunk. Produkcja została opracowana przez studio CD Projekt RED, które wsławiło się kultową serią o Wiedźminie.

RPG | FPP | cyberpunk | science fiction | sandbox | multiplayer | polskie | RPG akcji

Okładka Cyberpunk 2077 (PC)

producent: CD Projekt RED

wydawca: CD Projekt RED

wydawca PL: CDP

Strona oficjalna

data premiery gry:

17wrz2020za 238dni

PC PS4 XONE

Cyberpunk 2077 jest pierwszoosobową grą RPG z otwartym światem, wzbogaconą o elementy FPS-ów. Za jej stworzenie odpowiada polskie studio CD Projekt RED, które zdobyło międzynarodową sławę dzięki bestsellerowemu cyklowi Wiedźmin. Tytuł oparto na licencji Cyberpunka 2020gry fabularnej stworzonej w 1990 roku przez Mike’a Pondsmitha.

Najświeższe informacje i ciekawostki na temat Cyberpunka 2077 znajdziecie w naszym artykule Wszystko o Cyberpunk 2077. Tekst jest na bieżąco uaktualniany zarówno przed, jak i po premierze gry.

Fabuła

Jak wskazuje tytuł, akcja Cyberpunka 2077 toczy się w roku 2077. Nie jest to jednak wizja przyszłości oparta na współczesnych wyobrażeniach, lecz dystopijny retrofuturyzm rodem z lat 90. XX wieku. Podczas gdy zdewastowanym światem rządzą brutalne megakorporacje, ulice są królestwem rozmaitych gangów i tytułowych cyberpunków – niezależnych buntowników, żyjących poza systemem. Ponadto dzięki postępowi technologicznemu ludzie powszechnie modyfikują swoje ciała wszczepami, wszechstronnie zwiększając swoje możliwości psychofizyczne.

Gra zabiera nas do Night City, fikcyjnej amerykańskiej metropolii położonej na północy kalifornijskiego wybrzeża, która może się „pochwalić” najwyższym wskaźnikiem przestępczości w całych Stanach Zjednoczonych. Choć bogaci obywatele zamieszkujący centrum tego wielokulturowego tygla cieszą się życiem w luksusie, stanowią oni jedynie ułamek społeczeństwa; reszta jest skazana na nędzę lub paranie się nielegalnymi zajęciami.

W trakcie zabawy wcielamy się w V, czyli początkującego najemnika (lub najemniczkę) budującego swoją pozycję w surowej rzeczywistości. Pewnego razu, wypełniając jedno ze zleceń, bohater(ka) wchodzi w posiadanie czipu skrywającego sekret nieśmiertelności, który jest obiektem pożądania najpotężniejszych sił cyberpunkowego świata.

Mechanika

Przed rozpoczęciem zabawy w Cyberpunku 2077 tworzymy swojego awatara, określając płeć, dostosowując wygląd (co ciekawe, można swobodnie łączyć ze sobą żeńskie i męskie cechy), a także wybierając jedną z trzech ścieżek życiorysu. Ta ostatnia jest o tyle ważna, że rzutuje np. na kwestie dostępne do wyboru podczas dialogów. Dodatkowo na tym etapie ustalamy początkowy poziom podstawowych pięciu atrybutów postaci: budowy ciała, refleksu, zdolności technicznych, inteligencji i opanowania (są to parametry zaczerpnięte z „papierowego” Cyberpunka).

W trakcie rozgrywki akcję obserwujemy oczami bohatera (z perspektywy pierwszej osoby – FPP). Tytuł oddaje do naszej dyspozycji rozległy otwarty świat, po którym poruszamy się tak na piechotę, jak i za kierownicą samochodu czy motocykla (w trakcie sterowania pojazdem możemy przełączyć się na kamerę TPP). Na Night City składa się sześć dzielnic: City Center (gdzie mieszczą się siedziby megakorporacji), Westbrook (zamieszkiwana przez bogaczy), Pacifica (opanowana przez gangi), Heywood (goszcząca Latynosów), Watson (gdzie swój nowy dom znaleźli imigranci) oraz Santo Domingo (zaopatrujące metropolię w energię).

Oprócz eksploracji nadrzędnym elementem rozgrywki jest wykonywanie zadań zlecanych przez postacie neutralne. Wiele misji ma nieliniową strukturę, a to, w jaki sposób je realizujemy, zależy od naszych indywidualnych preferencji. Możemy wdawać się w otwarte konflikty z napotkanymi przeciwnikami (przy czym walka przypomina rasowe FPS-y), eliminować ich z zaskoczenia, szukając cichych dróg prowadzących do celu, czy choćby negocjować z NPC, by nie sięgać po rozwiązania siłowe. Ważną rolę odgrywa przy tym wszystkim hakowanie, które stosuje się nie tylko do różnych elementów otoczenia (np. systemów bezpieczeństwa), ale również do czipów w ciałach postaci niezależnych.

W zamian za podejmowane aktywności zdobywamy dwa rodzaje punktów – obok standardowego doświadczenia, które przekłada się przede wszystkim na rozwój umiejętności postaci wraz z awansami na kolejne poziomy, występuje tu wskaźnik reputacji (ang. street cred), również mierzonej poziomami. Warunkuje ona m.in. dostęp do coraz lepszych sprzedawców i zleceniodawców. Ponadto możliwości bohatera zwiększamy poprzez instalowanie różnorodnych wszczepów. Wyróżnia się wśród nich cyberoko, które pozwala skanować otoczenie, by odkrywać słabości wrogów czy identyfikować obiekty podatne na hakowanie.

Choć w grze znalazł się bezklasowy system rozwoju protagonisty, dostępne zdolności – które można swobodnie mieszać – nawiązują do trzech ról (klas) zaczerpniętych z papierowego oryginału: solo (odpowiednik żołnierza), netrunnera (haker) oraz technika. Możliwości V rosną również za sprawą pozyskiwanego wyposażenia. Autorzy oddają do naszej dyspozycji rozbudowany arsenał obejmujący broń zarówno palną, jak i białą.

Kwestie techniczne

Cyberpunk 2077 działa w oparciu o silnik graficzny RED Engine, który w porównaniu z wersją napędzającą grę Wiedźmin 3: Dziki Gon doczekał się licznych ulepszeń. Zastosowana technologia pozwoliła autorom na wykreowanie szczegółowego świata z cyklem dobowym i wysokim natężeniem ruchu na ulicach. Ponadto wersja PC wspiera technologię ray tracingu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 9 / 10 na podstawie 8251 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 199,90 PLN

Wymagania wiekowe Cyberpunk 2077

18+

Cyberpunk 2077 na chłodno – analiza nadchodzącej gry CDPR
Cyberpunk 2077 na chłodno – analiza nadchodzącej gry CDPR

Przed premierą 7 lipca 2019, 11:30

Ależ trudno oprzeć się temu Cyberpunkowi! Ależ ta gra roztacza wokół siebie czar! Takich tłumów wlewających się do „hajpociągu” już dawno nie widziałem – i w zasadzie wcale się tym tłumom nie dziwię. Sam mam przemożną chęć wskoczyć na pokład, w te pędy złożyć pre-order, a potem powiesić sobie na ścianie zegar odliczający dni, godziny i minuty do 16 kwietnia 2020 roku. Ale górę bierze (jeszcze) sceptyczna część mojej natury.

PC
PS4
XONE