Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 maja 2021, 08:02

autor: Adrian Werner

Paradox zapowiedział dodatki do Crusader Kings 3, Prison Architect i Empire of Sin

Firma Paradox zapowiedziała kilka dodatków do popularnych gier strategicznych. Fani mogą wypatrywać premier takich DLC jak Crusader Kings III: Royal Court, Prison Architect: Second Chances czy Empire of Sin: Make It Count.

Wczoraj wystartowała kolejna edycja imprezy PDXCON, która w tym roku ma charakter wirtualny. Wydarzenie potrwa do końca tygodnia. Otworzyła je zapowiedź gry Victoria 3, czyli najnowszej odsłony wyśmienitego cyklu strategii. Potem zapowiedziano jednak również rozszerzenia do popularnych produkcji wydawanych przez firmę Paradox.

Zanim przejdziemy do omawiania dodatków, warto wspomnieć, że z okazji PDXCON w serwisie Steam zorganizowano ciekawą promocję, w ramach której przeceniono większość produkcji tego wydawcy. Ponadto do końca weekendu można za darmo przetestować gry Stellaris, Cities: Skylines oraz Surviving Mars.

 1. Strona promocji na Steamie
 2. Stellaris na Steamie
 3. Cities: Skylines na Steamie
 4. Surviving Mars na Steamie

Crusader Kings III: Royal Court

Zacznijmy od Royal Court, czyli pierwszego dużego dodatku do Crusader Kings III. Ma on mocno uatrakcyjnić pałacowe rozgrywki. Dzięki DLC CK3 wzbogaci się o pełną detali trójwymiarową reprezentację sali tronowej, gdzie będziemy mogli wchodzić w interakcje z najważniejszymi osobami w państwie oraz wydawać sądy w sprawach wasali i dworzan.

Gracz będzie ulepszał salę tronową poprzez kupowanie dekoracji, zapewnianie coraz lepszych potraw oraz zatrudnianie artystów do prac nad różnorodnymi projektami. Wszystko to zwiększy nasz prestiż i zachęci do wizyt bardziej wpływowych gości. Ponadto Royal Court rozbuduje mechanizmy rozgrywki, wprowadzając możliwość tworzenia unikalnych kultur, zarówno nowych (stanowiących odpryski istniejących), jak i hybrydowych, powstałych z połączeń kilku kultur.

Na razie nie podano daty premiery Crusader Kings III: Royal Court. Ujawniono za to, że wraz z debiutem dodatku ukaże się aktualizacja, która wzbogaci grę m.in. o nowy interfejs kultur.

 1. Oficjalna strona gry Crusader Kings III
 2. Recenzja Crusader Kings 3 – ta gra nie ma konkurencji

Prison Architect: Second Chances

Wśród ujawnionych DLC znalazło się także Second Chances do gry Prison Architect. Na ten dodatek nie będziemy musieli czekać długo, gdyż jego premiera nastąpi już 16 czerwca tego roku na PC, Xboksie One i PlayStation 4. Użytkownicy konsoli Nintendo Switch swoją wersję otrzymają trochę później - 29 czerwca.

Second Chances pozwoli zorganizować w naszym więzieniu programy resocjalizacji i rehabilitacji więźniów. Będziemy mogli im zapewnić m.in. spotkania z cywilami, zajęcia z psami, rozmowy z byłymi więźniami czy kursy pokojowych metod rozwiązywania konfliktów.

Pozwoli to poprawić zachowanie skazańców, skróci czas ich odsiadek i zwiększy szansę na to, że po wyjściu na wolność nie powrócą do przestępczego życia. Za recydywę zapłaci nasz naczelnik, więc będziemy mieli dobrą motywację, aby postarać się zmienić zachowanie więźniów.

 1. Oficjalna strona internetowa gry Prison Architect
 2. Recenzja gry Prison Architect - stwórz własne Alcatraz
 3. Poradnik do gry Prison Architect

Empire of Sin: Make It Count

Z kolei Empire of Sin otrzyma w tym roku dodatek Make It Count. Dzięki niemu do gry trafi nowy boss mafijny – Meyer „Księgowy” Lansky, który specjalizuje się w ekonomicznych aspektach przestępczej działalności oraz łączeniu ich z przemocą.

DLC zaoferuje również pięciu dodatkowych gangsterów, zajmujących się m.in. szantażami oraz udzielaniem pożyczek z niedorzecznie wysokim oprocentowaniem.

Ponadto Make It Count wprowadzi do gry nową serię misji, koncentrującą się na Lanskym oraz jego mentorze - Arnoldzie Rothsteinie. W rozszerzeniu nie zabraknie także dodatkowych zdolności i zadań. Wraz z debiutem dodatku ukaże się aktualizacja, która wzbogaci grę m.in. o interfejs zarządzania dzielnicami, dodatkową mechanikę zwycięstw oraz wsparcie da modów.

 1. Empire of Sin – strona oficjalna

Hearts of Iron IV: No Step Back

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o Hearts of Iron IV: No Step Back. W przypadku tego DLC na razie autorzy ograniczyli się jedynie do publikacji krótkiego teasera. Wynika z niego, że rozszerzenie skoncentruje się na froncie wschodnim. Od pewnego czasu wiemy, że twórcy mają w planach mocne rozbudowanie i odświeżenie elementów dotyczących m.in. Polski i Związku Radzieckiego. Wśród nich znajdą się alternatywne ścieżki mocno odbiegające od tego, co znamy z podręczników historii. Przykładowo, w naszym kraju możliwe będzie przywrócenie monarchii. Część z tych zmian pojawi się w dodatku, a inne udostępnione zostaną za darmo w ramach aktualizacji.

 1. Recenzja gry Hearts of Iron IV - powrót w wielkim stylu
 2. Hearts of Iron IV - poradnik do gry
 3. Oficjalna strona gry