Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS4XONESwitch
Okładka Cities: Skylines (PC)

Cities: Skylines

Cities: Skylines - Nintendo Switch Edition

Należąca do gatunku city builderów strategia ekonomiczna, za której powstanie odpowiada fińskie studio Colossal Order. Gra Cities: Skylines jest swoistą odpowiedzią na kultowe SimCity studia Maxis i pozwala zbudować od podstaw prężnie funkcjonujące wirtualne miasto.

Strategiczne | ekonomiczne | sandbox | budowa miasta | Xbox Game Pass

Okładka Cities: Skylines (PC)

data premiery gry:

10mar2015

PC

21kwi2017

XONE

15sie2017

PS4

13wrz2018

Switch

Cities: Skylines to gra strategiczno-ekonomiczna wyprodukowana przez zespół Colossal Order, który stworzył wcześniej dwie produkcje – Cities in Motion: Symulator Transportu Miejskiego (Cities in Motion) oraz Symulator współczesnej metropolii: Transport i komunikacja miejska (Cities in Motion 2: The Modern Days). Tym razem deweloperzy postanowili nie ograniczać się tylko do tematyki transportu miejskiego i rzucili wyzwanie projektom typu SimCity.

Mechaniki

Cities: Skylines to klasyczny przedstawiciel strategii typu city builder. Celem rozgrywki jest wybudowanie sprawnie funkcjonującego miasta przy jednoczesnym zachowaniu jego płynności finansowej. Całość należy zaprojektować od podstaw – gracz zaczyna na obszarze o rozmiarze 4 km kwadratowych (z czasem może go powiększyć do maksymalnie 36 km kwadratowych) i musi poprowadzić na nim drogi, rozmieścić strefy mieszkalne, handlowe i przemysłowe, zaprojektować trasy komunikacji miejskiej oraz dbać o zadowolenie ludzi. Kolejne elementy związane z zarządzaniem miasta odblokowywane są stopniowo, wraz ze wzrostem populacji.

Do dyspozycji gracza przygotowano kilka typów dróg, które zapewniają różną przepustowość. Wszystkie (poza autostradami) umożliwiają również stawianie przy nich różnych budynków oraz stref mieszkalnych, handlowych i przemysłowych. Jeśli dana ulica będzie za wąska, by zagwarantować płynny przepływ pojazdów, pojawią się korki utrudniające transport towarów i przemieszczanie się ludzi.

Miasto do funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej infrastruktury – elektryczności, wody i wywozu śmieci – a także budynków zapewniających bezpieczeństwo mieszkańcom – policji, straży pożarnej, ochrony zdrowia i usług pogrzebowych. Dodatkowo gracz może także zdecydować się na wprowadzenie komunikacji zbiorowej, jak np. autobusy. Jego rola nie ogranicza się jednak tylko do postawienia odpowiednich konstrukcji – musi on również wytyczyć linie, po których kursować ma pojazd.

Postawienie każdej z konstrukcji wymaga jednak posiadania wystarczających funduszy. Miasto może zagwarantować sobie wpływy poprzez podatki, eksport towarów oraz zyski z komunikacji miejskiej.

Cities: Skylines pozwala także na dzielenie miast na dzielnice. Każdy z takich obszarów może różnić się pod względem specjalizacji, stawki podatków, nacisku na edukację oraz obowiązujących tam praw.

Tryby gry

Cities: Skylines pozwala na zabawę wyłącznie w pojedynkę.

Kwestie techniczne

Cities: Skylines oferuje prostą, ale przyjemną dla oka oprawę graficzną. Do dyspozycji gracza oddano możliwość swobodnego manipulowania kamerą.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 1905 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,4 / 10 na podstawie 344 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 84,90 PLN

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Cities: Skylines

Klasyfikacja PEGI Cities: Skylines

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Cities: Skylines

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 3.0 GHz/AMD Athlon 64 X2 6400+ 3.2 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce GTX 260/Radeon HD 5670 lub lepsza
 • 4 GB HDD
 • Windows XP/Vista/7/8/8.1 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-3470 3.20 GHz/AMD FX-6300 3.5 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/Radeon HD 7870 lub lepsza
 • 4 GB HDD
 • Windows 7/8 64-bit
Recenzja gry Cities: Skylines - SimCity 4 ma wreszcie godnego konkurenta
Recenzja gry Cities: Skylines - SimCity 4 ma wreszcie godnego konkurenta

Recenzja 10 marca 2015, 15:00

Praktycznie od samego początku zabawy do dyspozycji otrzymujemy szereg narzędzi pozwalających na utrzymanie dyscypliny finansowej i jednocześnie zadowolenia mieszkańców na odpowiednim poziomie. Twórcy proponują całkiem sensowne sposoby ustalania budżetu – możemy manewrować stawkami podatków dla poszczególnych stref czy też określać wydatki na konkretne departamenty funkcjonowania miasta w przestrzeni publicznej, takie jak ochrona zdrowia, wywóz śmieci lub policja. Istotny wpływ na finanse mogą mieć także przepisy uchwalane w ramach stworzonych przez nas dzielnic. Za ich pomocą możemy zadecydować np. o zamontowaniu w każdym z domów licznika energii elektrycznej, który pozwoli oszczędzać prąd, zakazaniu palenia papierosów czy też wprowadzeniu darmowej komunikacji publicznej. Oczywiście wszystko to obciąża budżet, ale w dłuższej perspektywie profity związane z wprowadzeniem owych regulacji powinny być zdecydowanie zauważalne.

PC
XONE
PS4
Switch