Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCSwitchPS4XONE
Okładka Cities: Skylines (PC)

Cities: Skylines

Cities: Skylines - Nintendo Switch Edition

Należąca do popularnego gatunku city builderów strategia ekonomiczna, za której powstanie odpowiada fińskie studio Colossal Order – twórcy cyklu Cities In Motion.

Strategiczne | ekonomiczne | sandbox | budowa miasta

Okładka Cities: Skylines (PC)

data premiery gry:

10mar2015

PC

21kwi2017

XONE

15sie2017

PS4

13wrz2018

Switch

Cities: Skylines to gra strategiczno-ekonomiczna wyprodukowana przez zespół Colossal Order, który stworzył wcześniej dwie gry - Cities in Motion: Symulator Transportu Miejskiego (Cities in Motion) oraz Symulator współczesnej metropolii: Transport i komunikacja miejska (Cities in Motion 2: The Modern Days). Tym razem deweloperzy postanowili nie ograniczać się tylko do tematyki transportu miejskiego i rzucili wyzwanie projektom typu SimCity.

Głównym celem zabawy jest więc wybudowanie wymarzonego przez siebie miasta, ale to oczywiście nie wszystko, gdyż podczas rozgrywki musimy troszczyć się także o dobro mieszkańców, dbać o finanse pozwalające na dalsze inwestycje i nie tylko. Produkcja oferuje również pełne wsparcie dla moderów.

W grze budujemy metropolie na mapach o rozmiarach 36 km kwadratowych, choć możliwe jest nieoficjalne zwiększenie tego rozmiaru. By zapełnić cały teren budynkami i drogami, musimy zatroszczyć się m.in. o sprawne działanie systemu administracji miejskiej i stały dopływ gotówki, pozyskiwanej z podatków. Należy jednak pamiętać, że różne dzielnice naszej aglomeracji zamieszkują odmienne klasy społeczne. W związku z tym, wysokość pobieranych pieniędzy musi być uzależniona od możliwości finansowych mieszkańców. Na szczęście twórcy umożliwi precyzyjne określanie wysokości podatków oraz rodzajów polityk dla poszczególnych obszarów. Oprócz tego trzeba zatroszczyć się o zbudowanie komunikacji miejskiej, dzięki której wirtualni ludzie będą mogli przemieszczać się po całej metropolii. Ważnym aspektem jest także nawiązywanie stosunków handlowych z innymi miastami.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 1548 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,4 / 10 na podstawie 344 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 84,90 PLN

Gry podobne do Cities: Skylines

Klasyfikacja PEGI Cities: Skylines

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Cities: Skylines

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i5-3470 3.20 GHz/AMD FX-6300 3.5 GHz, 6 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/Radeon HD 7870 lub lepsza, 4 GB HDD, Windows 7/8 64-bit
Minimalne: Intel Core 2 Duo 3.0 GHz/AMD Athlon 64 X2 6400+ 3.2 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce GTX 260/Radeon HD 5670 lub lepsza, 4 GB HDD, Windows XP/Vista/7/8/8.1 64-bit

Recenzja gry Cities: Skylines - SimCity 4 ma wreszcie godnego konkurenta
Recenzja gry Cities: Skylines - SimCity 4 ma wreszcie godnego konkurenta

Recenzja 10 marca 2015, 15:00

Praktycznie od samego początku zabawy do dyspozycji otrzymujemy szereg narzędzi pozwalających na utrzymanie dyscypliny finansowej i jednocześnie zadowolenia mieszkańców na odpowiednim poziomie. Twórcy proponują całkiem sensowne sposoby ustalania budżetu – możemy manewrować stawkami podatków dla poszczególnych stref czy też określać wydatki na konkretne departamenty funkcjonowania miasta w przestrzeni publicznej, takie jak ochrona zdrowia, wywóz śmieci lub policja. Istotny wpływ na finanse mogą mieć także przepisy uchwalane w ramach stworzonych przez nas dzielnic. Za ich pomocą możemy zadecydować np. o zamontowaniu w każdym z domów licznika energii elektrycznej, który pozwoli oszczędzać prąd, zakazaniu palenia papierosów czy też wprowadzeniu darmowej komunikacji publicznej. Oczywiście wszystko to obciąża budżet, ale w dłuższej perspektywie profity związane z wprowadzeniem owych regulacji powinny być zdecydowanie zauważalne.

PC
XONE
PS4
Switch