Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCXONEPS4X360
Okładka Tropico 5 (PC)
OkładkaTropico 5 (PC)

Tropico 5

Piąta odsłona popularnej strategii ekonomicznej, przygotowana przez ekipę deweloperską studia Haemimont Games, które odpowiada za markę począwszy od trzeciej części cyklu.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | zimna wojna | budowa miasta | Xbox Game Pass | EA Play

Tropico 5 Premiera

23maj2014

PC

24lip2014

X360

24kwi2015

PS4

24maj2016

XONE

producent: Haemimont Games wydawca: Kalypso Media wydawca PL: CDP Strona oficjalna

Tropico 5 to kolejna odsłona cyklu strategii ekonomicznych, w których gracz pełni rolę przywódcy republiki bananowej. Podobnie jak dwie poprzednie części, „piątka” powstała za sprawą studia Haemimont Games.

Zgodnie z tradycją serii, Tropico 5 pozwala graczowi wcielić się w rolę przywódcy małego, położonego na wyspie państwa. Jego zadaniem jest poprowadzić podległą mu nację od czasów kolonialnych, przez burzliwy XX wiek, aż do współczesności i niedalekiej przyszłości. W międzyczasie trzeba przetrwać obie wojny światowe, wielki kryzys gospodarczy oraz zimną wojnę. Każda era niesie ze sobą odmienne wyzwania i stwarza unikalne okazje.

Rdzeń rozgrywki pozostaje niezmieniony w stosunku do poprzedników – jako El Presidente, gracz stara się przede wszystkim utrzymać pozycję przywódcy narodu. W skład jego obowiązków wchodzi m.in. rozbudowa miasta, dbanie o przemysł i ekonomię, przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych, reagowanie na potrzeby ludu i żądania frakcji politycznych (niekoniecznie w sposób demokratyczny), zwalczanie opozycji oraz utrzymywanie stosunków dyplomatycznych z sąsiadami. Do tego dochodzi rozbudowany system handlu (w tym handel morski), drzewka rozwoju technologicznego i naukowego oraz eksploracja. Na wczesnym etapie rozgrywki warto wysyłać badaczy w głąb wyspy w poszukiwaniu nowych minerałów i złóż. Muszą oni jednak uważać na dzikie zwierzęta i wrogo nastawionych tubylców.

Nowością w grze jest możliwość stworzenia własnej dynastii. Członkowie rodziny panującej mogą zostać nie tylko przywódcami ale także managerami wielu przedsiębiorstw i fabryk na wyspie. Z czasem zyskują oni doświadczenie i coraz lepiej radzą sobie z obowiązkami. Rzecz jasna, posiadanie swoich ludzi na kluczowych pozycjach jest niezwykle pomocne w utrzymaniu się przy władzy.

Wygląd miast w Tropico 5 kształtuje się wraz z postępami na linii czasu. Twórcy postarali się o autentyczne odwzorowanie zmieniających się realiów, a każda era posiada odmiennie wyglądające budynki.

Prócz zabawy solowej, Tropico 5 po raz pierwszy dla serii oferuje tryb multiplayer, przeznaczony dla czterech osób. Gracze mogą budować własne miasta na jednej wyspie i tylko od nich zależy czy będą ze sobą współpracować, dzieląc się zasobami i wspierając wzajemny rozwój, czy też wdadzą się w ostrą rywalizację.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-4  

Ocena użytkowników: 8,3 / 10 na podstawie 749 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,1 / 10 na podstawie 263 głosów czytelników.

Tropico 5 cena w dniu premiery: 54,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Tropico 5

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Tropico 5 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core i5 2.5 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 560 Ti lub lepsza)
  • 4 GB HDD
  • Windows Vista(SP2)/7(SP1)/8/8.1 64-bit
PC
X360
PS4
XONE