Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Toukana Interactive / Paradox Interactive
i
Publicystyka 23 maja 2024, 10:51

autor: Krzysiek Kalwasiński

Najlepsze city buildery, w których zbudujesz miasta i osady swoich marzeń

Strategie o budowaniu miast, czyli tak zwane city buildery cieszą się zainteresowaniem wśród coraz większej liczby graczy i mogą pochwalić się naprawdę niezłą reprezentacją w świecie gier wideo. Te pozycje polecamy szczególnie.

Spis treści

Początki city builderów sięgają lat 80., kiedy to pojawiła się pierwsza z odsłon SimCity oraz gra pod tytułem Utopia. W odróżnieniu od innych pozycji strategicznych stawiały one na rozwój i ciągłą budowę zamiast na osiąganie zwycięstwa poprzez realizację celów. W latach 90. zadebiutowało The Settlers, które zrewolucjonizowało ten gatunek. Dotychczas nie było produkcji z tak złożoną ekonomią. Formułę rozszerzyła zapoczątkowana w 1998 roku seria Anno, a za szczytowe osiągnięcie uważano przez długi czas SimCity 4. Dziś city buildery wracają do łask, podobnie jak futurystyczny setting. Na szczęście zróżnicowania nie brakuje, czego dowodem jest to zestawienie.

AKTUALIZACJA 2024

Na listę trafiły trzy nowe produkcje: Farthest Frontier, Manor Lords i Against the Storm. Pierwsza z nich zastąpiła Going Medival, a dwie pozostałe trafiły na nowe strony, powiększając tym samym zbiór gier z 13 do 15. Zmian dokonał Mateusz „rassi” Ługowik.

Foundation

Foundation, Polymorph Games, 2019 - Najlepsze city buildery, w których zbudujesz miasta i osady swoich marzeń - dokument - 2024-05-23
Foundation, Polymorph Games, 2019
  1. Producent: Polymorph Games
  2. Platforma: PC
  3. Wczesny dostęp: od 1 lutego 2019
  4. Planowana data premiery: 2024

Jeśli macie ochotę na coś podobnego do serii Anno i The Settlers, możecie sięgnąć również po Foundation. Akcja dzieła Polymorph Games osadzona jest w średniowieczu. Podobnie jak w innych produkcjach tego typu podstawowe założenia rozgrywki obejmują rozbudowę miasta w taki sposób, aby jak najlepiej prosperowało.

W Foundation kluczową rolę odgrywa teren, na którym wzniesiemy swoje miasto. W osadzie znajdującej się blisko lasu nigdy nie zabraknie drewna, co ułatwi stawianie budowli z tego materiału. Może ona jednak odczuć niedobór innych surowców – np. kamienia. Dlatego istnieje też opcja tworzenia złożonych łańcuchów produkcyjnych, dzięki którym zapewnimy naszym mieszkańcom wszystko, czego potrzebują. I tak aż do momentu, w którym nasza osada przerodzi się we w pełni funkcjonalną średniowieczną metropolię.

Najlepsze gry strategiczne 2023 roku - wybór redakcji
Najlepsze gry strategiczne 2023 roku - wybór redakcji

Gry strategiczne to zdecydowanie nie sektor AAA, ale nie zmienia to faktu, że co roku w nasze ręce trafia całkiem sporo naprawdę ciekawych tytułów z tego gatunku. Nie inaczej było i tym razem, a poniżej znajdziecie listę naszych faworytów.

Najlepsze gry o budowaniu miast - redakcyjne top 10 city builderów
Najlepsze gry o budowaniu miast - redakcyjne top 10 city builderów

Budowanie miast to jedna z tych rzeczy, które od lat sprawiają graczom wielką satysfakcję. Przez lata na rynku pojawiło się sporo city builderów, czyli produkcji stawiających nas w roli architektów, królów czy dowódców.