Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Banished (PC)
OkładkaBanished (PC)

Banished PC

Banished to strategia ekonomiczna z elementami RTS. Gra jest debiutanckim dziełem Luke'a Hodorowicza, założyciela niezależnego studia Shining Rock Software LLC.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | survival | indie | budowa miasta

Banished Premiera PC

18lutego2014

producent: Shining Rock Software LLC wydawca: Shining Rock Software LLC Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Banished to strategia ekonomiczna rozgrywana w czasie rzeczywistym. Jest to debiutancki projekt studia Shining Rock Software.

Rozpoczynając zabawę gracz obejmuje dowództwo nad niewielką grupą ludzi wypędzonych ze swojego rodzimego miasta. Po długiej podróży po niezbadanych krainach znajdują oni wreszcie miejsce odpowiednie do osiedlenia. Jedynym ich majątkiem są ubrania i kilka wozów z podstawowymi surowcami. Naszym pierwszym zadaniem jest zadbanie, by ta mała populacja utrzymała się przy życiu. Gdy już to osiągniemy, to możemy zająć się powolnym przeobrażeniem skromnej społeczności w potężną nację.

Aby osiągnąć te wszystkie cele nakazujemy podwładnym zająć się łowiectwem, zbieractwem, a potem również rolnictwem i handlem. Mechanizmy rozgrywki w Banished są znacznie bardziej bezwzględne niż to, co oferuje większość gier tego typu. Praca wirtualnego wodza nie należy do łatwych i każda zła decyzja może doprowadzić do masowych zgonów. Zwłaszcza wielkim zagrożeniem są mroźne zimy. Aby je przetrwać konieczne jest uszycie ciepłych ubrań, wybudowanie odpowiednich domów oraz zebranie drewna na opał. Szkopuł w tym, że masowa wycinka lasów szybko spowoduje zmniejszenie populacji zamieszkującej jej zwierzyny, co negatywnie wpłynie na skuteczność myśliwych. Zbytnia rozbudowa działalności rybaków doprowadzi do wymarcia ryb w rzekach i stawach. Natomiast nadmierna eksploatacja ziem uprawnych sprawi, że zaczną one dawać coraz mniejsze plony. Ponadto do naszej wioski regularnie ściągają okoliczni nomadzi. Przygarnięcie ich pozwala szybko rozwinąć populację, ale jednocześnie zwiększa szanse pojawienia się dziesiątkujących populację plag. Sporym problemem są również klęski nieurodzaju, pożary i susze.

Głównym surowcem w Banished są sami osadnicy. Wraz z upływem czasu będą oni dorastali, płodzili potomstwo i umierali ze starości. Naszym zadaniem jako wodza jest zadbanie o zaspokajanie ich potrzeb. Musimy znaleźć odpowiednią równowagę między realizacją tego obowiązku, a ryzykiem, jakie niesie eksploatacja wszystkich surowców. W grze brakuje jakichkolwiek drzewek rozwoju. Zamiast tego mając odpowiednie surowce możemy wybudować każdą możliwą strukturę.

Ostatnia modyfikacja 4 września 2019

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,7 / 10 na podstawie 937 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.6 / 10 na podstawie 361 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Banished: Odpowiednia dla każdego wieku.

Banished Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core i5 2.5 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 250 MB HDD
  • Windows XP(SP3)/Vista(SP1)/7(SP1)/8