Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Banished (PC)

Banished PC

Banished to strategia ekonomiczna z elementami RTS. Gra jest debiutanckim dziełem Luke'a Hodorowicza, założyciela niezależnego studia Shining Rock Software LLC.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | budowa miasta

PC Windows
Okładka Banished (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

18lutego2014

Banished to strategia ekonomiczna rozgrywana w czasie rzeczywistym. Jest to debiutancki projekt studia Shining Rock Software.

Rozpoczynając zabawę gracz obejmuje dowództwo nad niewielką grupą ludzi wypędzonych ze swojego rodzimego miasta. Po długiej podróży po niezbadanych krainach znajdują oni wreszcie miejsce odpowiednie do osiedlenia. Jedynym ich majątkiem są ubrania i kilka wozów z podstawowymi surowcami. Naszym pierwszym zadaniem jest zadbanie, by ta mała populacja utrzymała się przy życiu. Gdy już to osiągniemy, to możemy zająć się powolnym przeobrażeniem skromnej społeczności w potężną nację.

Aby osiągnąć te wszystkie cele nakazujemy podwładnym zająć się łowiectwem, zbieractwem, a potem również rolnictwem i handlem. Mechanizmy rozgrywki w Banished są znacznie bardziej bezwzględne niż to, co oferuje większość gier tego typu. Praca wirtualnego wodza nie należy do łatwych i każda zła decyzja może doprowadzić do masowych zgonów. Zwłaszcza wielkim zagrożeniem są mroźne zimy. Aby je przetrwać konieczne jest uszycie ciepłych ubrań, wybudowanie odpowiednich domów oraz zebranie drewna na opał. Szkopuł w tym, że masowa wycinka lasów szybko spowoduje zmniejszenie populacji zamieszkującej jej zwierzyny, co negatywnie wpłynie na skuteczność myśliwych. Zbytnia rozbudowa działalności rybaków doprowadzi do wymarcia ryb w rzekach i stawach. Natomiast nadmierna eksploatacja ziem uprawnych sprawi, że zaczną one dawać coraz mniejsze plony. Ponadto do naszej wioski regularnie ściągają okoliczni nomadzi. Przygarnięcie ich pozwala szybko rozwinąć populację, ale jednocześnie zwiększa szanse pojawienia się dziesiątkujących populację plag. Sporym problemem są również klęski nieurodzaju, pożary i susze.

Głównym surowcem w Banished są sami osadnicy. Wraz z upływem czasu będą oni dorastali, płodzili potomstwo i umierali ze starości. Naszym zadaniem jako wodza jest zadbanie o zaspokajanie ich potrzeb. Musimy znaleźć odpowiednią równowagę między realizacją tego obowiązku, a ryzykiem, jakie niesie eksploatacja wszystkich surowców. W grze brakuje jakichkolwiek drzewek rozwoju. Zamiast tego mając odpowiednie surowce możemy wybudować każdą możliwą strukturę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 907 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.6 / 10 na podstawie 361 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Banished

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Banished

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core i5 2.5 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 250 MB HDD
  • Windows XP(SP3)/Vista(SP1)/7(SP1)/8
Recenzja gry Banished, czyli The Settlers w skali mikro
Recenzja gry Banished, czyli The Settlers w skali mikro

Recenzja 26 lutego 2014, 10:17

Kluczem do harmonijnego rozwoju własnej osady jest podział uwagi na wszystkie konieczne do funkcjonowania społeczności aspekty – tutaj każda decyzja ciągnie za sobą konsekwencje, które już w krótkiej perspektywie mogą rodzić spore problemy. Tak naprawdę każda para rąk chętnych do pracy w Banished przyda się z pewnością – odpowiednie zagospodarowanie wszystkich kluczowych kwestii to w tej grze mus. Już jeden nierozważny krok na starcie może pozbawić nas szans prowadzenie spokojnego i dostatniego życia – produkcja wymusza na nas ciągłe rewidowanie przyjętej strategii rozgrywki ze względu na zmieniające się realia. Brakuje jedzenia? Stawiamy kolejną chatkę myśliwską lub pole uprawne, zaprzęgamy ludzi i zapełniamy spichlerz. Idzie zima i brakuje opału? Obrabiamy ścięte drewno i rozdajemy ludziom. Drwale, drwale, gdzie oni są… no właśnie, nie mamy kim obsadzić wolnych stanowisk. Takich dylematów podczas rozgrywki są dziesiątki i pomyślne rozwiązanie większości z nich zależy głównie od umiejętności szybkiego, sprawnego i celnego reagowania. W odwrotnym przypadku – no cóż, średnia wieku w osadzie niebezpiecznie pikuje w dół, a kolejni osadnicy zaczynają umierać czy to z głodu, czy z wyziębienia, czy też z powodu niedostatecznej opieki lekarskiej. Zwłaszcza na początku rozgrywki zapanowanie nad pojawiającymi się w razie niepowodzenia zgonami staje się bardzo trudne i nierzadko zmusza nas do rozpoczęcia całej zabawy od nowa.