Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Towns (PC)
OkładkaTowns (PC)

Towns PC

Towns to nietypowa strategia fantasy, w której wcielamy się w burmistrza zarządzającego znaną z niezliczonych gier RPG wioską zlokalizowaną nieopodal wypełnionych potworami lochów.

Strategiczne | fantasy | ekonomiczne | RTS | elementy RPG | indie | budowa miasta

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Towns Premiera PC

7listopada2012

producent: SMP Team wydawca: SMP Team Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Towns to strategia fantasy, łącząca elementy gry ekonomicznej, RTS-a i RPG. Jest to debiutancka produkcja niewielkiego niezależnego studia SMP Team.

Gra oparta jest na prostym, ale jednocześnie bardzo atrakcyjnym pomyśle. Wcielamy się w niej bowiem w burmistrza jednej z wiosek, jakie występują w grach hack-n-slash typu Diablo. Innymi słowy, poza dbaniem o własnych mieszkańców i rozwojem ekonomii, musimy także radzić sobie z faktem, że pod fundamentami domów znajdują się pełne potworów lochy oraz zaopatrywać przybywających z ich powodów poszukiwaczy przygód.

Towns to strategia ekonomiczna doprawiona solidną dawką wojennego RTS-a i elementami RPG. Autorzy pełnymi garściami czerpali z takich tytułów jak Dungeon Keeper, Diablo i Dwarf Fortress, ale uzyskany w ten sposób koktajl okazuje się mieć własny unikalny smak. Eksplorowanie podziemnych lochów, mordowanie hord potworów i gromadzenie skarbów to standard wśród gier RPG. Grając w tego typu produkcje najczęściej napotykamy małe miasteczka i wioski, zlokalizowane akurat nad bramami piekieł, w których możemy sprzedać łupy, kupić ekwipunek i odpocząć pomiędzy kolejnymi eskapadami. Co jednak dzieje się z tymi miasteczkami, po tym jak bohaterowie odejdą na kolejną przygodę? O tym właśnie postanowili opowiedzieć twórcy Towns.

Jako burmistrz takiej wioski naszym zadaniem ma być przede wszystkim ściąganie z okolic poszukiwaczy przygód. Zachęceni do odwiedzin bohaterowie na własną rękę będą udawali się do podziemi, mordowali potwory, gromadzili skarby i nabierali doświadczenia. My natomiast mamy im w tym pomóc. Podstawowe mechanizmy zabawy przypominają strategie ekonomiczne w stylu serii takich jak Anno czy Settlers. Do naszych obowiązków należy zatem m.in. wznoszenie mieszkań dla ludności oraz budowanie zakładów rzemieślniczych dla cieśli, kamieniarzy czy kowali. Oczywiście, wszystko to kosztuje, a ludzie nie lubią pracować o pustych żołądkach, więc konieczne jest także gromadzenie surowców, w tym ścinanie drzew, wydobywanie węgla, żelaza i miedzi, zbieranie owoców, sadzenie zbóż i ich żniwa.

Niezbędne jest także wytwarzanie uzbrojenia, gdyż raptem dwa piętra pod naszą idylliczną wioską zaczynają się podziemne lochy zapełnione monstrami, których jedynym pragnieniem jest rozerwanie naszych osadników na małe rozpikselowane strzępy. Bestiariusz jest bogaty i wśród napotkanych wrogów znajdziemy większość standardów gatunku fantasy, od żarłocznych galaret, przez gigantyczne pająki i gobliny, aż na olbrzymich wilkorach kończąc. Prędzej czy później wszystkie te potworności opuszczają lochy, wychodzą na żer i dopóki ktoś ich nie powstrzyma będą zabijały każdego napotkanego nieszczęśnika. Zdarzają się nawet prawdziwe oblężenia, w których hordy wrogów próbują zrównać miasteczko z ziemią. Z takim niebezpieczeństwami potrafią sobie poradzić okoliczni bohaterowie, ale nie zawsze możemy liczyć na ich pomoc. Dlatego tak ważne jest uzbrajanie osadników i dawanie im pancerzy. Nawet zwykły zaostrzony kijek może okazać się skutecznym narzędziem mordu, choć lepiej oczywiście postarać się o ekwipunek wykonany z żelaza.

Istotną rolę odgrywają też elementy RPG, obracające się wokół przybywających do naszej osady poszukiwaczy przygód. Aby zachęcić ich do odwiedzin konieczne jest wybudowanie tawerny, gdzie śmiałkowie się zatrzymają - początkowo tylko na trzy dni, ale jeśli im dogodzimy, to przedłużą oni swój pobyt. Wszyscy ci bohaterowie są niczym postacie z gier roleplaying i mają różne klasy, statystyki oraz umiejętności. Nie tylko pomogą nam w radzeniu sobie z potworami, ale obecna jest również opcja zlecania im misji, np. wysyłając ich aby oczyścili dane sekcje podziemi, albo przynieśli cenny skarb. Nie możemy jednak nigdy bezpośrednio sterować tymi herosami. Zamiast tego kierujemy nimi w sposób pośredni – zatrudniając ich do wykonania zadań, dbając o ich potrzeby oraz dostarczając im ekwipunku. Zabawę dodatkowo wzbogaca tryb multiplayer, pozwalający zarówno na kooperację, jak i rywalizację pomiędzy wioskami graczy.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 7,9 / 10 na podstawie 87 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Towns: Odpowiednia dla każdego wieku.

Towns Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 4 1 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 128 MB (GeForce 5900 lub lepsza)
  • 90 MB HDD
  • Windows XP/Vista/7