Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCXONEPS4Switch
Okładka Empire of Sin (PC)

Empire of Sin

Wydana przez Paradox Interactive strategia pozwalająca na pokierowanie mafijną organizacją w Chicago w erze prohibicji. W Empire of Sin gracz musi zarówno zarządzać ekonomiczną stroną przestępczej działalności, jak i dowodzić gangsterami w turowych taktycznych potyczkach.

Strategiczne | ekonomiczne | turowe | gangsterskie | taktyczne | historyczne | dwudziestolecie międzywojenne | Xbox Game Pass | Find Your Next Game

Okładka Empire of Sin (PC)

data premiery gry:

1gru2020

PC XONE PS4 Switch

Empire of Sin to strategia osadzona w czasach prohibicji. Projekt opracowało studio Romero Games, na czele zespołu stała Brenda Romero. W pracach pomagał jej mąż – John Romero, czyli jeden z ojców wczesnych odsłon serii Doom.

Bossowie

Akcja toczy się w latach 20. ubiegłego wieku, w mieście Chicago. Gracz wciela się w szefa niewielkiej organizacji przestępczej i jego celem jest przeobrażenie jej w potężną mafię oraz przejęcie kontroli nad całym półświatkiem metropolii.

Rozpoczynając swoją przygodę z Empire of Sin, gracz musi wybrać jednego bossów. Produkcje oferuje 14 tego typu postaci, w większości bazujących na faktycznych przestępcach. Są to między innymi: Sai Wing Mock, Angelo Genna, Maggie Dyer, Stephanie St. Clair, Alphonse Capone, Elvira Duarte, Dean O’Banion, Daniel McKee Jackson, Mabel Ryley, Joseph Saltis i Frankie Donovan. Każdy z nich cechuje się unikalnymi cechami i zdolnościami, co wpływa na późniejszą rozgrywkę.

Gameplay

W Empire of Sin zabawę rozpoczynamy z małym gangiem, zajmującym się np. hazardem czy nielegalnym handlem alkoholem.

Z czasem nasza organizacja zaczyna się rozrastać. Przejmujemy terytoria innych gangów i rozszerzamy działalność przestępczą na nowe biznesy. Wirtualne Chicago jest zamieszkane przez wiele barwnych postaci, a gracz ma sporą swobodę interakcji z nimi, obejmującą m.in. przekupstwo lub morderstwo. Podczas zabawy musimy także dawać łapówki policjantom, zawierać i zrywać przymierza oraz handlować na czarnym rynku.

Jak na grę osadzoną w czasach prohibicji przystało, kluczową rolę odgrywa produkcja i sprzedaż alkoholu. Możemy wybierać między różnymi rodzajami trunków podzielonych według jakości i ceny. Istnieje także opcja handlowania z innymi grupami przestępczymi. Nie tylko zapewnia to okazję do dodatkowego zarobku, ale również pozwala sabotować konkurencyjne biznesy poprzez sprzedawanie im zatrutego alkoholu. Jeśli nasze magazyny zaczną świecić pustkami, trunki możemy zawsze kupić na czarnym rynku lub spróbować przemycić z Kanady, ale obie te metody są bardzo kosztowne.

Choć nasza działalność jest przestępcza, to jest również biznesem. Musimy więc odpowiednio bilansować wydatki i przychody, tak aby nasza organizacja nie utraciła płynności finansowej.

Rozgrywka nie ogranicza się do strony ekonomicznej. Zarządzanie przestępczym imperium urozmaicają turowe starcia, podczas których obejmujemy dowództwo nad drużyną zaufanych podwładnych. Nasi gangsterzy mają różne osobowości i specjalizacje, więc trzeba zadbać, aby członkowie oddziału dobrze ze sobą współpracowali.

Multiplayer

Autorzy nie przewidzieli żadnej opcji rozgrywek wieloosobowych.

Kwestie techniczne

Przez większość czasu oglądamy wydarzenia z kamery izometrycznej. Gra oferuje ładną trójwymiarową grafikę, która dobrze oddaje klimat ery prohibicji.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 5,8 / 10 na podstawie 71 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,1 / 10 na podstawie 112 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 142,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Empire of Sin

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Empire of Sin

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-530 2.93 GHz / AMD Phenom II X3 720 2.8 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 / 2 GB Radeon R7 250 lub lepsza
 • 10 GB HDD
 • Windows 8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-4460 3.2 GHz / AMD Ryzen 5 3400G 3.7 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 770 / 4 GB Radeon RX 470 lub lepsza
 • 10 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
Empire of Sin od czwartku w Xbox Game Pass
Empire of Sin od czwartku w Xbox Game Pass

wiadomość14 marca 2021

Najnowsza gra Johna Romero, twórcy m.in. Dooma oraz Wolfensteina, trafi 18 marca do usługi Xbox Game Pass.

Premiera Empire of Sin - strategii od jednego z twórców Doom
Premiera Empire of Sin - strategii od jednego z twórców Doom

wiadomość1 grudnia 2020

Dziś na Steamie oraz konsolach (ósma generacja plus Nintendo Switch) zadebiutuje strategia Empire of Sin, stworzona przez studio Romero Games.

Recenzje Empire of Sin - nie jest to powtórka z Daikatany, ale szału nie ma
Recenzje Empire of Sin - nie jest to powtórka z Daikatany, ale szału nie ma

wiadomość30 listopada 2020

W przededniu premiery gangsterskiej strategii Empire of Sin od studia Brendy i Johna Romero zeszło embargo na recenzje. Gra jest ponadprzeciętna, ale sporo w niej błędów i pod niektórymi względami okazała się nieco wybrakowana.

Empire of Sin – wymagania sprzętowe i data premiery gangsterskiej strategii
Empire of Sin – wymagania sprzętowe i data premiery gangsterskiej strategii

wiadomość17 września 2020

Firma Paradox Interactive ujawniła wymagania sprzętowe i datę premiery gry Empire of Sin, gangsterskiej strategii Johna Romero i jego studia Romero Games. Wystartowała również przedsprzedaż, dzięki czemu poznaliśmy cenę tytułu.

Nowy gameplay z Empire of Sin - gangsterskiej gry Johna Romero
Nowy gameplay z Empire of Sin - gangsterskiej gry Johna Romero

wiadomość13 czerwca 2020

Podczas konferencji Paradox Insider zorganizowanej w ramach inicjatywy Guerrilla Collective pojawił się nowy gameplay z Empire of Sin, czyli tworzonej przez Johna Romero i jego studio Romero Games gangsterskiej strategii turowej. Tytuł ukaże się najwcześniej jesienią tego roku.

PC
XONE
PS4
Switch