Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Crusader Kings III (PC)

Crusader Kings III PC

Crusader Kings 3 | CK3

Trzecia część serii gier strategicznych rozwijanej przez firmę Paradox Interactive. W Crusader Kings 3 stajemy na czele średniowiecznej dynastii, którą kontrolujemy na przestrzeni kolejnych pokoleń, stopniowo zwiększając jej wpływy.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | średniowiecze | sandbox | multiplayer | strategiczne wojenne | historyczne | Xbox Game Pass | Find Your Next Game

PC Windows
Okładka Crusader Kings III (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

1września2020

1września2020

pudełko PL

1września2020

Steam

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Crusader Kings III jest trzecią odsłoną popularnego cyklu złożonych gier strategicznych, zapoczątkowanego w 2004 roku przez spin-off serii Europa Universalis. Za opracowaniem i wydaniem tego tytułu stoi sprawująca pieczę nad marką firma Paradox Interactive.

Mechanika

Crusader Kings III zabiera nas w podróż do epoki średniowiecza. W grze stajemy na czele dynastii, którą prowadzimy na przestrzeni kolejnych pokoleń. Rozgrywka toczy się na ukazanej z lotu ptaka, szczegółowej mapie obejmującej rozległy obszar rozpościerający się od Hiszpanii, przez Skandynawię, aż po Indie oraz Afrykę Środkową.

Podczas zabawy naszym nadrzędnym celem jest poszerzanie strefy wpływów naszego rodu. Choć wypowiadanie wojny i zwycięstwa militarne nad pozostałymi władcami bywają skuteczną taktyką, często lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie sztuki dyplomacji i przystępowanie do odpowiadających nam stronnictw politycznych, zawieranie sojuszy bądź aranżowanie małżeństw łączących naszą dynastię z innymi. Poza tym możemy spróbować po cichu zdobyć przewagę nad oponentami poprzez zatrudnianie szpiegów lub skrytobójców, a także zwiększyć swoje znaczenie w królestwie, na przykład poprzez modyfikację religii wyznawanej przez naszych poddanych. Warto przy tym pamiętać, że takie same możliwości mają pozostali władcy oraz inni członkowie naszej rodziny potrafiący knuć za naszymi plecami; by nie paść ofiarą ich intryg, musimy nieustannie mieć się na baczności.

Jeśli zdecydujecie się na tradycyjne podboje, będziecie dysponowali pospolitym ruszeniem, oddziałami zawodowymi, a także rycerzami. Ci ostatni to nieliczna elita, która jednak może zdecydować o losach bitwy. Co ciekawe, poszczególne frakcje dysponują unikatowymi jednostkami, jak choćby kawaleria na wielbłądach.

Poza tym nie należy zapominać, że członkowie naszego rodu są obdarzeni wyjątkowymi osobowościami i ambicjami; każdy z nich posiada własne drzewko rozwoju, na którym ukazano jego cechy i umiejętności. Zależą one między innymi od tego, w jaki sposób będziemy wychowywać ich jako dzieci. Jako że skutki podejmowanych przez nas decyzji są odczuwalne na całym świecie, w dokonywaniu właściwych wyborów pomaga nam zaimplementowany w grze system wskazówek.

Tryby gry

W Crusader Kings III można grać zarówno w pojedynkę, jak i w trybie multiplayer przez Internet.

Kwestie techniczne

W Crusader Kings III oprawa graficzna nie odgrywa szczególnie ważnej roli. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że interfejs użytkownika nie jest tak przejrzysty, jak moglibyśmy sobie życzyć.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 7,5 / 10 na podstawie 281 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.6 / 10 na podstawie 190 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 179,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Crusader Kings III

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Crusader Kings III

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-2120 3.3 GHz / AMD Phenom II X6 1055T 2.8 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 / Radeon R7 260X lub lepsza
  • Windows 8.1/10 64-bit
  • Rekomendowane:
  • Intel Core i5-4670K 3.4 GHz / AMD Ryzen 5 2400G 3.6 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 1650 lub lepsza
  • Windows 10 64-bit
Crusader Kings 3 to gra, w której kot zabił moją żonę – a ja byłem zachwycony
Crusader Kings 3 to gra, w której kot zabił moją żonę – a ja byłem zachwycony

Przed premierą 14 maja 2020, 18:00

Bywają gry trudne jak Darkest Dungeon, gdzie w parę minut możesz stracić ekipę najlepszych wojowników – a szkoliłeś ich przez ostatnie 15 godzin. Są gry trudne jak Sekiro, gdzie kilkadziesiąt razy mierzysz się z małpim bossem tylko po to, żeby zobaczyć, jak po śmierci jego bezgłowe ciało wstaje, by walczyć dalej. Jest wreszcie poziom trudności nie z tego świata, a sztandarowy jego przykład stanowi dla mnie seria Crusader Kings. Chodzi o gry z wysokim progiem wejścia – takie, których nie ma sensu odpalać „ot tak”, bo do rozgrywki trzeba się odpowiednio przygotować. Najpierw obejrzeć masę porad na YouTubie, a potem wytrwale szukać w internecie odpowiedzi na przeróżne pytania. Pamiętam anegdotkę jednego z zachodnich recenzentów, wcale nie leszcza, który dowiedział się, że w Crusader Kings 2 można stawiać budynki... dopiero po publikacji swojej recenzji. Mowa więc o takich grach, do których lepiej nie podchodzić, jeśli nie jesteś w stanie wygospodarować na nie odpowiednio dużo czasu i energii.