Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Crusader Kings III (PC)

Crusader Kings III PC

Crusader Kings 3 | CK3

Trzecia część serii gier strategicznych rozwijanej przez firmę Paradox Interactive. W Crusader Kings 3 stajemy na czele średniowiecznej dynastii, którą kontrolujemy na przestrzeni kolejnych pokoleń, stopniowo zwiększając jej wpływy.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | średniowiecze | multiplayer | strategiczne wojenne

PC Windows
Okładka Crusader Kings III (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

2020

2020

pudełko PL

2020

Steam

Crusader Kings III jest trzecią odsłoną popularnego cyklu złożonych gier strategicznych, zapoczątkowanego w 2004 roku przez spin-off serii Europa Universalis. Za opracowaniem i wydaniem tego tytułu stoi sprawująca pieczę nad marką firma Paradox Interactive.

Mechanika

Crusader Kings III zabiera nas w podróż do epoki średniowiecza. W grze stajemy na czele dynastii, którą prowadzimy na przestrzeni kolejnych pokoleń. Rozgrywka toczy się na ukazanej z lotu ptaka, szczegółowej mapie obejmującej rozległy obszar rozpościerający się od Hiszpanii, przez Skandynawię, aż po Indie oraz Afrykę Środkową.

Podczas zabawy naszym nadrzędnym celem jest poszerzanie strefy wpływów naszego rodu. Choć wypowiadanie wojny i zwycięstwa militarne nad pozostałymi władcami bywają skuteczną taktyką, często lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie sztuki dyplomacji i przystępowanie do odpowiadających nam stronnictw politycznych, zawieranie sojuszy bądź aranżowanie małżeństw łączących naszą dynastię z innymi. Poza tym możemy spróbować po cichu zdobyć przewagę nad oponentami poprzez zatrudnianie szpiegów lub skrytobójców, a także zwiększyć swoje znaczenie w królestwie, na przykład poprzez modyfikację religii wyznawanej przez naszych poddanych. Warto przy tym pamiętać, że takie same możliwości mają pozostali władcy oraz inni członkowie naszej rodziny potrafiący knuć za naszymi plecami; by nie paść ofiarą ich intryg, musimy nieustannie mieć się na baczności.

Poza tym nie należy zapominać, że członkowie naszego rodu są obdarzeni wyjątkowymi osobowościami i ambicjami; każdy z nich posiada własne drzewko rozwoju, na którym ukazano jego cechy i umiejętności. Jako że skutki podejmowanych przez nas decyzji są odczuwalne na całym świecie, w dokonywaniu właściwych wyborów pomaga nam zaimplementowany w grze system wskazówek.

Tryby gry

W Crusader Kings III można grać zarówno w pojedynkę, jak i w trybie multiplayer przez Internet.

Kwestie techniczne

W Crusader Kings III oprawa graficzna nie odgrywa szczególnie ważnej roli. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że pomimo swojej złożoności, interfejs użytkownika jest przejrzysty; to samo tyczy się mapy strategicznej, na której toczy się akcja.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 8.1 / 10 na podstawie 14 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Crusader Kings III

12+

Paradox - Crusader Kings 3 będzie ewolucją, nie rewolucją
Paradox - Crusader Kings 3 będzie ewolucją, nie rewolucją

wiadomość14 listopada 2019

Firma Paradox Interactive wypuściła dziennik deweloperski, w którym jej przedstawiciele tłumaczą ich podejście do produkcji Crusader Kings III. Wynika z niego, że nie będzie miała miejsce żadna rewolucja względem mechanik „dwójki”. Zamiast tego twórcy stawiają na ewolucję.

Zapowiedziano Crusader Kings 3
Zapowiedziano Crusader Kings 3

wiadomość19 października 2019

Paradox Interactive zapowiedziało właśnie kolejną odsłonę serii dobrze przyjętych gier strategicznych - Crusader Kings 3. Produkcja ma ukazać się w 2020 roku na platformie Steam i w usłudze Xbox Game Pass.