Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Crusader Kings III (PC)

Crusader Kings III PC

Crusader Kings 3 | CK3

Trzecia część serii gier strategicznych rozwijanej przez firmę Paradox Interactive. W Crusader Kings 3 stajemy na czele średniowiecznej dynastii, którą kontrolujemy na przestrzeni kolejnych pokoleń, stopniowo zwiększając jej wpływy.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | średniowiecze | sandbox | multiplayer | strategiczne wojenne | historyczne | Xbox Game Pass | Find Your Next Game

PC Windows
Okładka Crusader Kings III (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

1września202021dni

1września2020

pudełko PL

1września2020

Steam

Crusader Kings III jest trzecią odsłoną popularnego cyklu złożonych gier strategicznych, zapoczątkowanego w 2004 roku przez spin-off serii Europa Universalis. Za opracowaniem i wydaniem tego tytułu stoi sprawująca pieczę nad marką firma Paradox Interactive.

Mechanika

Crusader Kings III zabiera nas w podróż do epoki średniowiecza. W grze stajemy na czele dynastii, którą prowadzimy na przestrzeni kolejnych pokoleń. Rozgrywka toczy się na ukazanej z lotu ptaka, szczegółowej mapie obejmującej rozległy obszar rozpościerający się od Hiszpanii, przez Skandynawię, aż po Indie oraz Afrykę Środkową.

Podczas zabawy naszym nadrzędnym celem jest poszerzanie strefy wpływów naszego rodu. Choć wypowiadanie wojny i zwycięstwa militarne nad pozostałymi władcami bywają skuteczną taktyką, często lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie sztuki dyplomacji i przystępowanie do odpowiadających nam stronnictw politycznych, zawieranie sojuszy bądź aranżowanie małżeństw łączących naszą dynastię z innymi. Poza tym możemy spróbować po cichu zdobyć przewagę nad oponentami poprzez zatrudnianie szpiegów lub skrytobójców, a także zwiększyć swoje znaczenie w królestwie, na przykład poprzez modyfikację religii wyznawanej przez naszych poddanych. Warto przy tym pamiętać, że takie same możliwości mają pozostali władcy oraz inni członkowie naszej rodziny potrafiący knuć za naszymi plecami; by nie paść ofiarą ich intryg, musimy nieustannie mieć się na baczności.

Poza tym nie należy zapominać, że członkowie naszego rodu są obdarzeni wyjątkowymi osobowościami i ambicjami; każdy z nich posiada własne drzewko rozwoju, na którym ukazano jego cechy i umiejętności. Jako że skutki podejmowanych przez nas decyzji są odczuwalne na całym świecie, w dokonywaniu właściwych wyborów pomaga nam zaimplementowany w grze system wskazówek.

Tryby gry

W Crusader Kings III można grać zarówno w pojedynkę, jak i w trybie multiplayer przez Internet.

Kwestie techniczne

W Crusader Kings III oprawa graficzna nie odgrywa szczególnie ważnej roli. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że pomimo swojej złożoności, interfejs użytkownika jest przejrzysty; to samo tyczy się mapy strategicznej, na której toczy się akcja.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 8.5 / 10 na podstawie 161 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 179,99 PLN

Wymagania wiekowe Crusader Kings III

12+

Wymagania sprzętowe Crusader Kings III

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i5-4670K 3.4 GHz / AMD Ryzen 5 2400G 3.6 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 1650 lub lepsza, Windows 10 64-bit
Minimalne: Intel Core i3-2120 3.3 GHz / AMD Phenom II X6 1055T 2.8 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 / Radeon R7 260X lub lepsza, Windows 8.1/10 64-bit

Crusader Kings 3 to gra, w której kot zabił moją żonę – a ja byłem zachwycony
Crusader Kings 3 to gra, w której kot zabił moją żonę – a ja byłem zachwycony

Przed premierą 14 maja 2020, 18:00

W Crusader Kings potrzebna jest naprawdę bogata wyobraźnia, która pozwoli Wam czerpać frajdę ukrytą za technicznym opisem postaci, ich statystykami czy różnymi wydarzeniami. Jeśli więc lubicie wymyślać sobie w głowach historie, to CK da Wam fundamenty, żeby stworzyć opowieści o szalonych władcach, okrutnych trucicielkach własnych dzieci czy... słowiańskich kanibalach. Pod tym względem serii znacznie bliżej od wspomnianego Wiedźmina jest do istoty tego, czym jest RPG.