Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneANDiOS
Okładka Plague Inc. (AND)

Plague Inc.

Oryginalna gra strategiczna, w realistyczny sposób symulująca mechanizmy rozprzestrzeniania się śmiertelnej zarazy. Zadaniem gracza jest opracowanie wirusa oraz strategii zarażenia nim wszystkich ludzi na świecie.

Strategiczne | elementy logiczne | indie

Okładka Plague Inc. (AND)

data premiery gry:

26maj2012

iOS

5paź2012

AND

Plague Inc. to oryginalna produkcja niezależna, stanowiąca połączenie strategii czasu rzeczywistego z grą symulacyjną, ukazującą mechanizmy rozprzestrzeniania się pandemii zabójczego wirusa. Tytuł jest debiutem jednoosobowego brytyjskiego studia Ndemic Creations, a inspiracją do jego stworzenia stała się popularna gra flashowa Pandemic II. Gra zadebiutowała na urządzeniach mobilnych z systemami Android i iOS.

Gra stawia przed nami dość niewdzięczne zadanie: opracować strategię rozprzestrzeniania się wirusa na cały świat i doprowadzić do niechybnego końca ludzkości. Przystępując do rozgrywki otrzymujemy do dyspozycji niebezpieczny patogen, którym właśnie zainfekowano pierwszego pacjenta. W stosunkowo krótkim czasie, drogą powietrzną lub za pośrednictwem miejskich gryzoni chorobą zaraża się coraz większa liczba osób, a początkowo błahe objawy pozwalają jej rozprzestrzeniać się niepostrzeżenie bez zwracania uwagi służb medycznych.

Kiedy jednak dojdzie do wykrycia infekcji, rozpoczyna się prawdziwy wyścig nerwów. Specjaliści z całego świata rozpoczynają badania nad naszym wirusem, starając się uchronić ludzkość przed epidemią. Naszym zadaniem jest sukcesywne opracowywanie mutacji, które pozwolą uodpornić się zarazkom na coraz to nowsze specyfiki. Musimy także szukać alternatywnych dróg rozprzestrzeniania się choroby, starając się wyprowadzić w pole służby medyczne. Kluczem do sukcesu jest utrzymanie odpowiedniego balansu pomiędzy zakażalnością, dotkliwością i śmiertelnością wirusa. Wygrać uda nam się bowiem tylko wtedy, gdy doprowadzimy do śmierci wszystkich osób we wszystkich walczących z epidemią krajach.

Plague Inc. w wersji na Androida wyróżnia się stosunkowo dużym realizmem i zaawansowaną sztuczną inteligencją, starającą się ustawicznie przeszkodzić nam w osiągnięciu celu. Każdy z kilkunastu dostępnych typów zarazy cechuje się ponadto swoimi unikalnymi mechanizmami i wymaga od gracza zastosowania nieco innej strategii rozwoju. Niczego nie można też zarzucić oprawie graficznej tytułu. Dodatkowo autor zadbał o przyjazny samouczek, pozwalający w szybki sposób zapoznać się z mechaniką rozgrywki, a także rankingi i osiągnięcia motywujące do zabawy.

Minirecenzja Plague Inc. – wesołe jest życie bakterii…

PLUSY:
  • Możliwość stanięcia po drugiej stronie barykady i zniszczenia ludzkości (zamiast jej bronić);
  • Połączenie prostej, intuicyjnej obsługi z niezwykle rozbudowaną mechaniką;
  • Za niewielką cenę potrafi wciągnąć na długie godziny.
MINUSY:
  • Stosunkowo uboga oprawa audiowizualna.

Na przestrzeni lat, składających się na historię gier wideo przyzwyczailiśmy się już raczej do tego, że podczas zabawy wcielamy się z reguły w postać bohatera, ratującego świat przed gromadą złoczyńców lub innych niebezpieczeństw. Za to tytułów, pozwalających stanąć nam po tej drugiej, „ciemnej stronie mocy” pojawia się stosunkowo niewiele. Dlatego Plague Inc. zyskuje spory plus już na starcie. Czy jednak produkcja, w której wcielamy się w rolę wirusa, a naszym zadaniem jest wybić ogół ludzkości na świecie, może dać graczom odpowiednią satysfakcję? Okazuje się, że może i to całkiem sporą!

Obsługa gry jest niezwykle prosta i intuicyjna, a zadanie gracza sprowadza się w zasadzie do ustawicznego wykonywania kilku prostych czynności i śledzenia, jak wpływają one na dalszy bieg wydarzeń. Po wyborze kraju, w którym rozpoczniemy nasze niecne działania, większość czasu spędzamy obserwując mapę świata, wraz z symbolicznie ukazaną siecią transportu morskiego oraz lotniczego, gdzie z wolna zaczyna rozwijać się zapoczątkowana przez nas epidemia. W miarę jej rozprzestrzeniania zyskujemy punkty DNA, które pozwalają na dokonywanie rozmaitych mutacji naszego wirusa. Te dzielą się na trzy główne kategorie, wpływające na sposób rozprzestrzeniania się choroby, jej objawy oraz dodatkowe cechy. Dla dociekliwych dostępny jest także panel wykresów i statystyk, z którego możemy odczytać wiele przydatnych informacji.

Ta prosta z pozoru rozgrywka łączy się jednak z niezwykle skomplikowaną mechaniką. Do wyboru mamy bowiem kilka rodzajów epidemii tzn. bakterię, wirusa, grzyba, pasożyta, priona, nano-wirusa i broń biologiczną – a każda z nich rozwija się na swój własny, odmienny sposób. Przebieg gry zależy zaś przede wszystkim od takich czynników, jak wybór miejsca startowego i kolejność dokonywania poszczególnych mutacji choroby. Determinują one bowiem nie tylko same parametry wirusa, ale także sposób, w jaki na rozwój epidemii reagować będzie świat i pracujący nad lekiem naukowcy. A, że mutagenów jest naprawdę sporo, każda kolejna rozgrywka przebiegać będzie zupełnie inaczej, pozwalając na stosowanie za każdym razem całkiem innej strategii zarażania.

Mimo, że Plague Inc. w swej podstawowej wersji dostępne jest za darmo, dostęp do kolejnych epidemii oraz innych przydatnych opcji (np. przyspieszania czasu) musimy wykupić, choć większość elementów można odblokować samemu, poświęcając rozgrywce odpowiednią ilość czasu. Takiemu rozwiązaniu trudno się jednak dziwić (w końcu twórcom należy się chyba jakiś profit), a biorąc pod uwagę stosunkowo niewielki koszt gry, można z całą stanowczością stwierdzić, że jest ona warta swojej ceny. Malkontenci mogą też przyczepić się stosunkowo ubogiej oprawy audio-wizualnej. Jednakże w kontekście specyficznego charakteru rozgrywki wydaje się, że jest ona dobrana wręcz idealnie, a ulepszanie jej na siłę mogłoby wpłynąć niekorzystnie na samą zabawę.

Plague Inc. to przedstawicielka gatunku, w którym nie ma specjalnej konkurencji (w zasadzie przychodzi tu do głowy jedynie znana z iOS-a i przeglądarek seria Pandemic). Jednak nawet gdy takowa powstanie, możemy być pewni, że produkcja studia Ndemic Creations będzie długo bronić swego miejsca na czele stawki. Jeśli więc zadanie unicestwienia ludzkości nie wchodzi w konflikt z naszymi ograniczeniami moralnymi, Plague Inc. może nas wciągnąć na naprawdę długie godziny.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: mała (do 50 MB)

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 47 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Plague Inc.

12+

Czarny Wilk Ekspert 4 czerwca 2018

Bardzo rozbudowana, wciągająca i wbrew pierwszemu wrażeniu dość trudna strategia, pozwalająca poczuć się jak prawdziwy geniusz zbrodni.

8.0
Wirus w Chinach przyniósł wzrost popularności Plague Inc.
Wirus w Chinach przyniósł wzrost popularności Plague Inc.

wiadomość24 stycznia 2020

Plague Inc. jest obecnie najczęściej pobieraną płatną aplikacją w Chinach. Powód? Nowe doniesienia o rozprzestrzenianiu się wirusa tzw. grypy Wuhan.

Fake newsy są jak plaga - nowy scenariusz w Plague Inc.
Fake newsy są jak plaga - nowy scenariusz w Plague Inc.

wiadomość7 grudnia 2019

Ndemic Creations, we współpracy z brytyjską organizacją Full Fact, udostępniło Fake News - nowy scenariusz do gry Plague Inc., pozwalający siać fałszywe informacje na szeroką skalę. Zabieg ma na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat niebezpieczeństw związanych właśnie z fałszywymi wiadomościami.

Dzięki graczom w Plague Inc pojawią się antyszczepionkowcy
Dzięki graczom w Plague Inc pojawią się antyszczepionkowcy

wiadomość28 lutego 2019

Fani Plague Inc. stworzyli w sieci petycję, by w grze pojawili się... antyszczepionkowcy. Zebrała ona ponad 20 tysięcy podpisów i nie umknęła uwadze twórców tytułu ze studia Ndemic Creations, którzy zapewnili, że posłuchają głosu graczy.

Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Lara Croft GO, Fire Emblem Heroes i Plague Inc.)
Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Lara Croft GO, Fire Emblem Heroes i Plague Inc.)

wiadomość19 kwietnia 2017

W najnowszym przeglądzie mobilnych aktualizacji omawiamy najciekawsze patche do takich gier jak Bit City, Dungeons of Chaos, Fire Emblem Heroes, Lara Croft GO oraz Plague Inc.

Mobilni mistrzowie Halloween 2016, czyli top 10 najciekawszych aktualizacji
Mobilni mistrzowie Halloween 2016, czyli top 10 najciekawszych aktualizacji

wiadomość31 października 2016

Z okazji Halloween serwisy App Store i Google Play zostały zalane przez aktualizacje gier mobilnych związane z tym świętem. Z tej powodzi wybraliśmy dziesięć najciekawszych łatek.

AND
iOS