Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneANDiOS
Okładka Plague Inc. (AND)
OkładkaPlague Inc. (AND)

Plague Inc.

Oryginalna gra strategiczna, w realistyczny sposób symulująca mechanizmy rozprzestrzeniania się śmiertelnej zarazy. Zadaniem gracza jest opracowanie wirusa oraz strategii zarażenia nim wszystkich ludzi na świecie.

Strategiczne | elementy logiczne | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Plague Inc. Premiera

26maj2012

iOS

5paź2012

AND

Plague Inc. to oryginalna produkcja niezależna, stanowiąca połączenie strategii czasu rzeczywistego z grą symulacyjną, ukazującą mechanizmy rozprzestrzeniania się pandemii zabójczego wirusa. Tytuł jest debiutem jednoosobowego brytyjskiego studia Ndemic Creations, a inspiracją do jego stworzenia stała się popularna gra flashowa Pandemic II. Gra zadebiutowała na urządzeniach mobilnych z systemami Android i iOS.

Gra stawia przed nami dość niewdzięczne zadanie: opracować strategię rozprzestrzeniania się wirusa na cały świat i doprowadzić do niechybnego końca ludzkości. Przystępując do rozgrywki otrzymujemy do dyspozycji niebezpieczny patogen, którym właśnie zainfekowano pierwszego pacjenta. W stosunkowo krótkim czasie, drogą powietrzną lub za pośrednictwem miejskich gryzoni chorobą zaraża się coraz większa liczba osób, a początkowo błahe objawy pozwalają jej rozprzestrzeniać się niepostrzeżenie bez zwracania uwagi służb medycznych.

Kiedy jednak dojdzie do wykrycia infekcji, rozpoczyna się prawdziwy wyścig nerwów. Specjaliści z całego świata rozpoczynają badania nad naszym wirusem, starając się uchronić ludzkość przed epidemią. Naszym zadaniem jest sukcesywne opracowywanie mutacji, które pozwolą uodpornić się zarazkom na coraz to nowsze specyfiki. Musimy także szukać alternatywnych dróg rozprzestrzeniania się choroby, starając się wyprowadzić w pole służby medyczne. Kluczem do sukcesu jest utrzymanie odpowiedniego balansu pomiędzy zakażalnością, dotkliwością i śmiertelnością wirusa. Wygrać uda nam się bowiem tylko wtedy, gdy doprowadzimy do śmierci wszystkich osób we wszystkich walczących z epidemią krajach.

Plague Inc. w wersji na Androida wyróżnia się stosunkowo dużym realizmem i zaawansowaną sztuczną inteligencją, starającą się ustawicznie przeszkodzić nam w osiągnięciu celu. Każdy z kilkunastu dostępnych typów zarazy cechuje się ponadto swoimi unikalnymi mechanizmami i wymaga od gracza zastosowania nieco innej strategii rozwoju. Niczego nie można też zarzucić oprawie graficznej tytułu. Dodatkowo autor zadbał o przyjazny samouczek, pozwalający w szybki sposób zapoznać się z mechaniką rozgrywki, a także rankingi i osiągnięcia motywujące do zabawy.

Minirecenzja Plague Inc. – wesołe jest życie bakterii…

PLUSY:
  • Możliwość stanięcia po drugiej stronie barykady i zniszczenia ludzkości (zamiast jej bronić);
  • Połączenie prostej, intuicyjnej obsługi z niezwykle rozbudowaną mechaniką;
  • Za niewielką cenę potrafi wciągnąć na długie godziny.
MINUSY:
  • Stosunkowo uboga oprawa audiowizualna.

Na przestrzeni lat, składających się na historię gier wideo przyzwyczailiśmy się już raczej do tego, że podczas zabawy wcielamy się z reguły w postać bohatera, ratującego świat przed gromadą złoczyńców lub innych niebezpieczeństw. Za to tytułów, pozwalających stanąć nam po tej drugiej, „ciemnej stronie mocy” pojawia się stosunkowo niewiele. Dlatego Plague Inc. zyskuje spory plus już na starcie. Czy jednak produkcja, w której wcielamy się w rolę wirusa, a naszym zadaniem jest wybić ogół ludzkości na świecie, może dać graczom odpowiednią satysfakcję? Okazuje się, że może i to całkiem sporą!

Obsługa gry jest niezwykle prosta i intuicyjna, a zadanie gracza sprowadza się w zasadzie do ustawicznego wykonywania kilku prostych czynności i śledzenia, jak wpływają one na dalszy bieg wydarzeń. Po wyborze kraju, w którym rozpoczniemy nasze niecne działania, większość czasu spędzamy obserwując mapę świata, wraz z symbolicznie ukazaną siecią transportu morskiego oraz lotniczego, gdzie z wolna zaczyna rozwijać się zapoczątkowana przez nas epidemia. W miarę jej rozprzestrzeniania zyskujemy punkty DNA, które pozwalają na dokonywanie rozmaitych mutacji naszego wirusa. Te dzielą się na trzy główne kategorie, wpływające na sposób rozprzestrzeniania się choroby, jej objawy oraz dodatkowe cechy. Dla dociekliwych dostępny jest także panel wykresów i statystyk, z którego możemy odczytać wiele przydatnych informacji.

Ta prosta z pozoru rozgrywka łączy się jednak z niezwykle skomplikowaną mechaniką. Do wyboru mamy bowiem kilka rodzajów epidemii tzn. bakterię, wirusa, grzyba, pasożyta, priona, nano-wirusa i broń biologiczną – a każda z nich rozwija się na swój własny, odmienny sposób. Przebieg gry zależy zaś przede wszystkim od takich czynników, jak wybór miejsca startowego i kolejność dokonywania poszczególnych mutacji choroby. Determinują one bowiem nie tylko same parametry wirusa, ale także sposób, w jaki na rozwój epidemii reagować będzie świat i pracujący nad lekiem naukowcy. A, że mutagenów jest naprawdę sporo, każda kolejna rozgrywka przebiegać będzie zupełnie inaczej, pozwalając na stosowanie za każdym razem całkiem innej strategii zarażania.

Mimo, że Plague Inc. w swej podstawowej wersji dostępne jest za darmo, dostęp do kolejnych epidemii oraz innych przydatnych opcji (np. przyspieszania czasu) musimy wykupić, choć większość elementów można odblokować samemu, poświęcając rozgrywce odpowiednią ilość czasu. Takiemu rozwiązaniu trudno się jednak dziwić (w końcu twórcom należy się chyba jakiś profit), a biorąc pod uwagę stosunkowo niewielki koszt gry, można z całą stanowczością stwierdzić, że jest ona warta swojej ceny. Malkontenci mogą też przyczepić się stosunkowo ubogiej oprawy audio-wizualnej. Jednakże w kontekście specyficznego charakteru rozgrywki wydaje się, że jest ona dobrana wręcz idealnie, a ulepszanie jej na siłę mogłoby wpłynąć niekorzystnie na samą zabawę.

Plague Inc. to przedstawicielka gatunku, w którym nie ma specjalnej konkurencji (w zasadzie przychodzi tu do głowy jedynie znana z iOS-a i przeglądarek seria Pandemic). Jednak nawet gdy takowa powstanie, możemy być pewni, że produkcja studia Ndemic Creations będzie długo bronić swego miejsca na czele stawki. Jeśli więc zadanie unicestwienia ludzkości nie wchodzi w konflikt z naszymi ograniczeniami moralnymi, Plague Inc. może nas wciągnąć na naprawdę długie godziny.

Ostatnia modyfikacja 13 stycznia 2015

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: mała (do 50 MB)

Ocena użytkowników: 7,8 / 10 na podstawie 66 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Plague Inc.: 12+

AND
iOS