Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCiOS
Okładka FTL: Faster Than Light (PC)

FTL: Faster Than Light

Strategia osadzona w realiach sci-fi opowiadająca o samotnym statku próbującym uciec przed olbrzymią wojenną armadą. Trasę przelotu planujemy w trybie turowym, a walki rozgrywane są w czasie rzeczywistym. Ponadto musimy zarządzać załogą i ulepszać naszą jednostkę.

Strategiczne | science fiction | turowe | roguelike | symulator kosmiczny | kosmiczne | 2D | elementy przygodowe | crowdfunding | indie | Xbox Game Pass | EA Play

Okładka FTL: Faster Than Light (PC)

producent: FTL Team

wydawca: Subset Games

Strona oficjalna

data premiery gry:

14wrz2012

PC

3kwi2014

iOS

FTL: Faster Than Light to kosmiczna gra strategiczna, wzbogacona elementami przygodowymi, taktycznymi oraz RPG. Jest to debiutancki projekt zlokalizowanego w Chinach niewielkiego niezależnego studia FTL Team i wyprodukował ją praktycznie w całości zespół, w skład którego wchodziły tylko dwie osoby: Justin Ma oraz Matthew Davis. Muzykę skomponował natomiast Ben Prunty.

Akcja toczy się w odległej przyszłości, w galaktyce rozdartej przez gigantyczny konflikt zbrojny. Wcielamy się w rolę najemnika będącego kapitanem własnego statku kosmicznego. Pewnego dnia zostajemy zatrudnieni jako kurier i naszym zadaniem będzie dostarczenie cennych informacji do jednej z baz Federacji. Niestety, o kontrakcie dowiaduje się dowództwo rebeliantów i wysyła naszym tropem całą flotę wojenną.

Jako kapitan naszym zadaniem jest wytyczanie trasy gwiezdnej podróży i dowodzenie załogą. Podróże pomiędzy układani planetarnymi odbywają się w trybie turowym, podczas gdy walka rozgrywana jest w czasie rzeczywistym z aktywną pauzą. Znajdujący się pod naszą komendą statek posiada wiele podsystemów, których uszkodzenie wywołuje zawsze konkretne skutki dla funkcjonowania jednostki. Wielokrotnie stracimy np. uzbrojenie czy tarcze i gorączkowo będziemy próbowali dokonać napraw nim zostaniemy zniszczeni przez wrogów.

Świat gry jest za każdym razem generowany losowo, więc nigdy nie możemy mieć pewności, czy po zakończeniu skoku podprzestrzennego wylądujemy w przyjaznym układzie planetarnym, czy też natkniemy się np. na armadę piratów. Jednocześnie, z każdym skokiem misja staje się coraz bardziej niebezpieczna, a wrogowie rosną w siłę. Aby przeżyć konieczne jest zdobywanie nowych przyrządów, zatrudnianie i szkolenie załogi oraz ulepszane samego statku. Autorzy przygotowali masę wydarzeń specjalnych uatrakcyjniających gwiezdne wojaże. Możemy na przykład zostać zmuszeni do pomocy stacji kosmicznej, której mieszkańcy stali się ofiarami tajemniczego wirusa, napotkać handlarzy niewolników czy trafić w sam środek niezbadanego pola asteroidów.

Kluczowym elementem zabawy jest zarządzanie załogą. Każdy jej członek ma własne imię i charakterystykę. Z czasem zdobywać będzie doświadczenie i zwiększał swoje umiejętności. Jednocześnie jednak każda śmierć jest ostateczna, bez możliwości późniejszego wskrzeszania poległych, a że świat FTL nie należy do najbezpieczniejszych miejsc, trzeba się pogodzić z pespektywą utraty wiernych podwładnych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 9 / 10 na podstawie 720 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,9 / 10 na podstawie 27 głosów czytelników.

Gry podobne do FTL: Faster Than Light

Wymagania wiekowe FTL: Faster Than Light

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe FTL: Faster Than Light

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2 GHz
  • 1 GB RAM (1.5 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 128 MB (GeForce 6600 lub lepsza)
  • 175 MB HDD
Apple iOS

Apple iOS

  • Wymagania sprzętowe:
  • iPad
Recenzja FTL: Faster Than Light - kosmicznej gry RPG typu roguelike
Recenzja FTL: Faster Than Light - kosmicznej gry RPG typu roguelike

Recenzja 17 września 2012, 12:29

Sama rozgrywka okazuje się mocno zróżnicowana – to, co przy danym podejściu udało nam się upolować i jaką załogę mamy na pokładzie, warunkuje nie tylko model walki, ale i opcje dialogowe czy raczej możliwe warianty postępowania, które stają się dostępne przy losowych wydarzeniach. Bo chociaż to, czy podjęta przez nas decyzja będzie mieć skutek pozytywny, czy też nie, zależy w dużej mierze od szczęścia, to opcje, które pojawiają się z racji spełnienia określonych czynników, oferują zazwyczaj pomyślny rezultat. Tym sposobem – natrafiając na trawioną epidemią osadę ludzi – udzielimy skutecznej pomocy poprzez przydzielenie do zadania jednego z przedstawicieli rasy odpornej na infekcje obcych. Innym razem w ostatnich sekundach wykorzystamy świeżo zainstalowany teleport i uratujemy od rychłej zguby załogę rozpadającego się wahadłowca. Autorzy postarali się, żeby podejmowane przez nas decyzje – dotyczące doboru załogi i wyposażenia – cały czas znajdowały odzwierciedlenie w możliwościach, którymi dysponujemy, dzięki czemu zabawa nabiera charakteru.

PC
iOS