Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCANDiOSPS4XONE
Okładka Sheltered (PC)

Sheltered

Osadzona w postapokaliptycznej rzeczywistości survivalowa gra strategiczna, będąca efektem współpracy niezależnego studia Unicube ze znaną z serii Worms firmą Team 17.

Strategiczne | postapokalipsa | 2D | survival | crowdfunding | indie

Okładka Sheltered (PC)

producent: Unicube

wydawca: Team17

Strona oficjalna

data premiery gry:

15mar2016

PC XONE PS4

25paź2017

iOS AND

Sheltered to wydana na platformie PC, AND itd. i osadzona w ponurej, postapokaliptycznej rzeczywistości survivalowa gra strategiczna, w której naszym celem jest ochrona życia i zdrowia rodziny, ukrywającej się w podziemnym atomowym schronie. Gra jest debiutanckim projektem 3-osobowego studia Unicube, zrealizowanym dzięki wsparciu kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter. Obowiązki wydawcy wzięła na siebie znana m.in. z serii Worms firma Team 17, w ramach własnego programu wspierania twórców niezależnych.

Fabuła

Fabuła gry przedstawia ponurą wizję świata po katastrofie nuklearnej. Ukrywający się w podziemnych schronach ludzie cierpią z powodu ograniczonych zasobów pożywienia i wody, a każde wyjście na zewnątrz może skończyć się śmiercią z ręki wygłodniałych, zmutowanych bestii bądź innych ludzi – gotowych zrobić nieomal wszystko dla przetrwania. Na dodatek długotrwałe przebywanie w odosobnieniu nie wpływa najlepiej na psychikę, budząc w człowieku uczucie osamotnienia, nasilając lęk, podejrzliwość oraz skłonność do gwałtownych reakcji. W takich okolicznościach główny bohater gry musi zaopiekować się czteroosobową rodziną, starając się zapewnić jej bezpieczeństwo i zadbać o podstawowe życiowe potrzeby.

Mechanika

Zabawa rozpoczyna się tuż przed uderzeniem pierwszych bomb, które wywołały katastrofę. W przeciągu kilku minut musimy zgromadzić w supermarkecie zapasy na pierwsze tygodnie życia pod ziemią. W dalszym toku rozgrywki – już w schronie – będziemy musieli monitorować szereg istotnych danych, mówiących m.in. o stanie zgromadzonych zasobów czy chorobach poszczególnych członków rodziny. Musimy też zadbać o stan techniczny schronu, który wymaga regularnych przeglądów i konserwacji. Awaria któregoś z podstawowych systemów może bowiem skończyć się dla naszych bliskich tragicznie. Zapasy wody i pożywienia, niezbędne medykamenty oraz inne przydatne przedmioty zdobędziemy, opuszczając bezpieczne schronienie – początkowo sami, a w późniejszych etapach gry w towarzystwie innych ocalałych. Na powierzchni zaś nierzadko przyjdzie nam stawić czoła rozmaitym przeciwnikom. Na tę okoliczność autorzy przygotowali ciekawy system walki, wymagający strategicznego myślenia i uzależniony od indywidualnych cech poszczególnych członków rodziny.

Rozwój wydarzeń w grze jest całkowicie nieliniowy i zależny ściśle od poczynań gracza, tak więc o ile nie popełnimy jakiegoś poważniejszego błędu, jedna rozgrywka trwać może tak długo, jak długo nasza rodzina będzie cała i zdrowa. Celem zwiększenia realizmu zabawy, autorzy położyli spory nacisk na aspekt psychologiczny, symulując aktualny stan psychiki ocalałych. Niejednokrotnie też zostaniemy zmuszeni do podejmowania trudnych wyborów moralnych. Zanim zdecydujemy, czy warto zaufać napotkanym obcym, musimy uporać się z odpowiedzią na pytanie, czy warto ryzykowac dla nich życie i zdrowie naszych bliskich. Każda z napotkanych osób może bowiem okazać się cennym sojusznikiem, lecz także pozbawionym skrupułów desperatem, który by zdobyć zapasy i schronienie gotów jest do najstraszniejszych czynów.

Kwestie techniczne

Postapokaliptyczna otoczka gry Sheltered na platformie PC, AND itd. doskonale współgra z oldskulową oprawą tytułu, przywodzącą na myśl klasyczne produkcje z początku lat 90. XX wieku. Pixel-artowa grafika uzupełniona została klimatyczną ścieżką dźwiękową, utrzymaną w stylistyce kina klasy B.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,3 / 10 na podstawie 42 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,6 / 10 na podstawie 35 głosów czytelników.

Gry podobne do Sheltered

Klasyfikacja PEGI Sheltered

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Sheltered

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 1.7 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza
  • 500 MB HDD
  • Windows XP
Postapokaliptyczne Sheltered zadebiutuje 15 marca
Postapokaliptyczne Sheltered zadebiutuje 15 marca

wiadomość11 marca 2016

Do 15 marca poczekają fani postapokaliptycznych gier na pełną wersję Sheltered - survivalowy symulator życia studia Unicube, od sierpnia dostępny w ramach usługi Steam Early Access. Tytuł zostanie wydany przez Team17 na PC, Maca, Linuksa, PlayStation 4 oraz Xboksa One.

PC
iOS
AND
XONE
PS4