Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 grudnia 2019, 10:00

autor: Serek

Fake newsy są jak plaga - nowy scenariusz w Plague Inc.

Ndemic Creations, we współpracy z brytyjską organizacją Full Fact, udostępniło Fake News - nowy scenariusz do gry Plague Inc., pozwalający siać fałszywe informacje na szeroką skalę. Zabieg ma na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat niebezpieczeństw związanych właśnie z fałszywymi wiadomościami.

Fałszywe informacje mogą prowadzić do bardzo poważnych skutków. - Fake newsy są jak plaga - nowy scenariusz w Plague Inc. - wiadomość - 2019-12-07
Fałszywe informacje mogą prowadzić do bardzo poważnych skutków.

W Plague Inc. głównym zadaniem graczy jest opracowywanie wirusów, które mogą zniszczyć całą ludzkość. Twórcy produkcji (Ndemic Creations) udostępnili nowy scenariusz gry (dostępny również wkrótce w Plague Inc. Evolved), nazwany Fake News. Jak nietrudno się domyślić, umożliwia on rozpowszechnianie fałszywych informacji w celu wywołania chaosu. W oficjalnym komunikacie twórców możemy przeczytać:

W radykalnie odmiennym scenariuszu Fake News gracze mogą stworzyć swoją własną fałszywą informację i oszukać świat przy użyciu nowoczesnych narzędzi i psychologicznych sztuczek. Od teorii dzikiej konspiracji do błotnistej kampanii wyborczej, teraz żyjemy w świecie po fakcie, gdzie fałsz i dezinformacja mogą rozprzestrzeniać się jak choroba...

Fake newsy rozprzestrzenimy za pomocą memów, Twittera i podszywając się pod polityków. - Fake newsy są jak plaga - nowy scenariusz w Plague Inc. - wiadomość - 2019-12-07
Fake newsy rozprzestrzenimy za pomocą memów, Twittera i podszywając się pod polityków.

Co jednak najciekawsze, Fake News to nie tylko „po prostu nowy tryb”. James Vaughan, twórca Plague Inc., zaznacza, że wprowadzenie nowego modułu jest reakcją na bieżące wydarzenia na świecie i ma na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat niebezpieczeństw związanych właśnie z fałszywymi wiadomościami. By tego dokonać, deweloper połączył siły z brytyjską grupą Full Fact, zajmującą się wiarygodnością informacji. Dzięki temu scenariusz ma być realistyczny i bardziej „edukacyjny”. Pomoc przyszła również ze strony międzynarodowych kontrolerów faktów, takich jak Politifact. Jak twierdzi James Vaughan, wszystko dlatego, że fake newsy to realne zagrożenie dla ludzi:

Podobnie jak śmiertelna pandemia, rozprzestrzenianie się błędnych informacji jest ogromnym zagrożeniem dla naszego społeczeństwa. Kiedy projektowaliśmy tę nową aktualizację dla Plague Inc., przerażające było to, jak wiele z naszych algorytmów dotyczących infekcji można idealnie przetłumaczyć na świat fałszywych faktów, nieprawdziwych wiadomości i złych informacji. Full Fact dysponują potężnymi zasobami, z których każdy powinien korzystać, aby upewnić się, że naprawdę wie, co się dzieje.

Na temat współpracy wypowiedział się także dyrektor generalny Full Fact, Will Moy:

Z doświadczenia wiemy, jakie szkody może wyrządzić życiu i społecznościom dezinformacja, niezależnie od tego, czy podważa zaufanie do naszej demokracji, czy też zagraża naszemu zdrowiu. Fake News w Plague Inc. dotrze do kolejnych milionów ludzi, pomagając im zrozumieć realne zagrożenie, jakie stanowią nieprawdziwe informacje.

Grupa Full Fact ma nadzieję, że gra zachęci użytkowników do pomocy w obalaniu fałszywych informacji, szczególnie że Wielka Brytania przygotowuje się właśnie do powszechnych wyborów, które odbędą się 12 grudnia. Scenariusz Fake News jest już dostępny za darmo na urządzeniach z systemem iOS. Niebawem trafi również na PC, Androida oraz konsole.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Plague Inc.
  2. Plague Inc. w App Store
  3. Plague Inc. w Google Play
  4. Śmierć ludzkości - jak gra Plague Inc. zainfekowała świat?