Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 7 grudnia 2019, 09:24

Irlandczyk - wyniki oglądalności gangsterskiego filmu Netfliksa

Firma Nielsen podała szacunkowe wyniki oglądalności filmu Irlandczyk, czyli gangsterskiej epopei w reżyserii Martina Scorsese z Robertem De Niro, Alem Pacino oraz Joem Pescim w rolach głównych. W ciągu pierwszych pięciu dni od premiery w serwisie Netflix produkcję miało obejrzeć ponad 17 mln osób.

Film zadebiutował 27 listopada tego roku. - Irlandczyk - wyniki oglądalności gangsterskiego filmu Netfliksa - wiadomość - 2019-12-07
Film zadebiutował 27 listopada tego roku.

Irlandczyk (ang. The Irishman) to jedna z najgłośniejszych premier tego roku. Jednym z powodów tego jest bardzo wysoki budżet – jest to najdroższy film, którego produkcję do tej pory sfinansowała firma Netflix. Dlatego z zainteresowaniem powitaliśmy informacje o oglądalności.

Według szacunków firmy Nielsen, w ciągu pięciu pierwszych dni od premiery Irlandczyka na Netfliksie zobaczyło 17,1 mln osób w samych Stanach Zjednoczonych. W dniu debiutu filmu, czyli 27 listopada, w całości obejrzało go 751 tys. widzów. To imponujący wynik, gdyż była to środa, a produkcja trwa 3,5 godziny. Najlepszym dniem dla tytułu na rynku amerykańskim był 29 listopada, czyli pierwszy piątek po premierze, kiedy to 930 tys. osób zafundowało sobie seans do napisów końcowych.

Wyliczenia oglądalności nie pochodzą bezpośrednio od Netfliksa, więc trzeba do nich podchodzić z dużym dystansem. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że 17,1 mln widzów w ciągu pierwszych pięciu dni jest wynikiem mocno odstającym od tych wypracowanych przez Murder Mystery (30,87 mln w pierwsze trzy dni), czy Bird Box (45 mln widzów w pierwszym tygodniu), ale należy pamiętać, że liczby osiągnięte przez te produkcje obejmują cały świat, podczas gdy w przypadku Irlandczyka Nielsen podał jedynie dane ze Stanów Zjednoczonych.

Ponadto bezpośrednie porównywanie Irlandczyka do tych filmów jest trudne, gdyż ta produkcja trafiła równocześnie do kin i część zainteresowanych nią osób wybrała seans na dużym ekranie. Sytuację komplikuje również metodologia. Nielsen podał liczbę osób, które ukończyły film. Natomiast wyniki Murder Mystery i Bird Box obejmują konta użytkowników (a więc widzów może być więcej), na których wyświetlono przynajmniej 70% danej produkcji.

Na razie nie wiemy więc, czy Irlandczyk pobił jakieś rekordy Netfliksa. Serwis może być jednak zadowolony z premiery. O filmie było bowiem bardzo głośno, zarówno z powodu osób zaangażowanych w produkcję, jak i wynoszącego, według szacunków, 175 mln dolarów budżetu, który wykorzystano do cyfrowego odmłodzenia aktorów na niespotykaną dotąd w historii kina skalę. Premiera produkcji okazała się więc świetną promocją dla streamingowego serwisu. Do tego The Irishman spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem przez krytyków. Według analizy serwisu Metacritic jest to trzeci najczęściej wymieniany film w listach z najlepszymi premierami 2019 roku.

  1. Oficjalna strona filmu
  2. Irlandczyk - Epickie rozliczenie z ferajną - felieton