Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Więzienne

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry o tematyce więzienne ułożone według popularności.

PC
PC Windows19 WWW1
PlayStation
Sony PlayStation 5
Sony PlayStation 44 Sony PlayStation 31 Sony PlayStation 21
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita
Xbox
Microsoft Xbox Series X
Microsoft XBOX ONE4 Microsoft Xbox 3602 Microsoft Xbox1
Mobile
Android3 Apple iOS3
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch4
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
WIĘCEJ
MNIEJ
Akcji2 Zręcznościowe1
Bijatyki
RPG2 Strategiczne10 Przygodowe2
Sportowe
Wyścigi
Symulacje3
Logiczne
Towarzyskie
Prison Architect
Prison Architect

Strategiczne 6 października 2015

Strategia ekonomiczna z elementami RTS, wyprodukowana przez niezależne, brytyjskie studio Introversion Software. Prison Architect pozwala wcielić się w rolę dyrektora zakładu penitencjarnego. Do obowiązków gracza należy przede wszystkim zaprojektowanie w pełni bezpiecznego więzienia, zarządzanie funduszami placówki oraz zaspokajanie rozmaitych potrzeb osadzonych. Autorzy zadbali, by każdy skazaniec posiadał odrębną osobowość i przejawiał związane z nią skłonności do zachowań przestępczych.

PCPS4XONESwitchX360ANDiOS

Prison Simulator
Prison Simulator

Symulacje 2021

Prison Simulator jest grą symulacyjną, w której wcielamy się w funkcjonariusza Służby Więziennej na miesiąc przed upragnionym awansem. Bohater musi wykonywać coraz bardziej skomplikowane zadania w zakładzie karnym, balansując oceny administracji oraz zadowolenie osadzonych.

PC

The Escapists 2
The Escapists 2

Symulacje 22 sierpnia 2017

Kontynuacja wydanej w 2015 roku gry studia Mouldy Tuf, będącej specyficzną, zręcznościową przygodówką 2D z elementami gry logicznej oraz RPG. W The Escapist 2 gracze wcielają się ponownie w skazańców osadzonych w pilnie strzeżonych więzieniach, a ich zadaniem jest rozpracowanie systemu bezpieczeństwa i ucieczka. W tym celu zaś pod pozorem normalnego, więziennego życia musimy szukać sojuszników i zbierać przedmioty, z których następnie wytwarzamy przydatne podczas ucieczki narzędzia.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Prison Break: The Conspiracy
Prison Break: The Conspiracy

Akcji 19 marca 2010

Serial telewizyjny „Skazany na śmierć” w wydaniu wirtualnym, gdzie więzienną fabułę śledzimy z perspektywy Toma Paxtona. Akcja ukazana została z widoku kamery umiejscowionej za plecami naszego bohatera. Prowadząc Paxtona możemy wykonywać szeroki wachlarz ruchów – m.in. skradać się, chować za przeszkodami i wspinać po różnych pionowych powierzchniach.

PCX360PS3

Prisoner of War
Prisoner of War

Akcji 19 lipca 2002

Weź udział w Wielkiej Ucieczce alianckich więźniów z niemickich obozów jenieckich. Prisoner of War tematyką nawiązuje do znakomitej Great Escape - gry z czasów... komputera Spectrum.

PCPS2XBOX

The Escapists
The Escapists

Symulacje 13 lutego 2015

Łączący elementy wielu gatunków symulator więźnia, opracowany przez niezależne studio Mouldy Toof we współpracy z ekipą Team 17 Software. W grze, wcielając się w rolę skazańca, wiedziemy „normalne” życie w jednym z kilku dostępnych zakładów karnych.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Prison Architect: Psych Ward - Warden's Edition
Prison Architect: Psych Ward - Warden's Edition

Strategiczne 21 listopada 2019

Pierwsze rozszerzenie do popularnej strategii Prison Architect, pozwalającej wcielić się w dyrektora więzienia. Dodatek Psych Ward: Warden's Edition wprowadza do gry chorych psychicznie skazańców oraz personel i pomieszczenia, które umożliwiają sprawowanie nad nimi kontroli.

PC

Prison Tycoon 4: SuperMax
Prison Tycoon 4: SuperMax

Strategiczne 29 sierpnia 2008

Czwarta część popularnej serii strategii ekonomicznych. Zarządzamy kompleksem więziennym, wchodząc w interakcje z więźniami i dbając o to żeby nie zdołali zbiec. Nowością jest opcja tworzenia więzień o zaostrzonym rygorze.

PC

Prison Tycoon
Prison Tycoon

Strategiczne 30 czerwca 2005

Prison Tycoon to rozbudowana strategia ekonomiczna, w której gracze zarządzają wirtualnym więzieniem. Zadaniem osób siedzących przed monitorami komputerów jest tutaj stworzenie prywatnego, pilnie strzeżonego, a przede wszystkim - rentownego kompleksu dla wszelakiej maści przestępców, skazanych na odsiadkę.

PC

Prison Architect: Island Bound
Prison Architect: Island Bound

Strategiczne 23 czerwca 2020

Island Bound to dodatek do strategii ekonomicznej Prison Architect. Rozszerza tę grę o nowe możliwości rozbudowy więzienia i zarządzania jego działalnością, wprowadzając helikoptery oraz promy. Nie zabrakło również niedostępnych wcześniej obiektów, budynków oraz map.

PCPS4XONESwitch

Inhabited Island: Prisoner of Power
Inhabited Island: Prisoner of Power

Przygodowe 3 października 2007

Pierwszoosobowy shooter łączący w sobie również elementy skradanek oraz gier przygodowych. Bazą dla jego powstania stała się powieść Przenicowany świat autorstwa znakomitych rosyjskich pisarzy S-F, Borysa i Arkadija Strugackich.

PC

Alcatraz: Prison Escape
Alcatraz: Prison Escape

Przygodowe 4 listopada 2001

Niskobudżetowa przygodówka z elementami gry akcji, w której wydarzenia obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Mamy tu też do czynienia z tzw. „skradanką”, czyli grą, w której ważną rolę odgrywa pozostawanie w ukryciu.

PC

Prison Tycoon 5: Alcatraz
Prison Tycoon 5: Alcatraz

Strategiczne 10 września 2010

Prison Tycoon 5: Alcatraz jest piątą odsłoną cyklu strategii ekonomicznych, w których gracz ma okazję wcielić się w rolę dyrektora zakładu penitencjarnego. Tym razem deweloperzy ze studia Anuman Interactive zainspirowali się słynnym więzieniem na wyspie Acatraz, którego wygląd został starannie odwzorowany w grze.

PC

Prison Server
Prison Server

RPG 21 kwietnia 2003

Prison Server to absolutnie nietypowy przedstawiciel gatunku MMORPG. Nie uświadczymy tutaj magicznych mieczy, starożytnych smoków ani potężnych czarodziejów. Światem gry jest bowiem... więzienie o zaostrzonym rygorze, zaś gracze wcielają się w umieszczonych tam więźniów.

PC

Alcatraz
Alcatraz

Zręcznościowe 1 stycznia 1992

Alcatraz to duchowy spadkobierca gry Hostages, której główni bohaterowie – świetnie wyszkoleni komandosi – musieli unikać świateł poszukujących ich reflektorów. Tym razem nasi podopieczni przechodzą do pełnej ofensywy, a ich celem będzie wydostanie tytułowej wyspy z rąk narkotykowego barona.

PC

The Prison
The Prison

RPG 15 grudnia 2001

Massive multiplayer online przenoszący nas w brutalny świat skazańców zamkniętych w ściśle strzeżonym więzieniu. Musimy odpowiednio pokierować rozwojem swojej postaci aby jak najdłużej przeżyć w bezwzględnych realiach.

PC

Prison Tycoon 3: Lockdown
Prison Tycoon 3: Lockdown

Strategiczne 5 września 2007

Trzecia część popularnej strategii ekonomicznej. Ponownie wcielamy się w postać prywatnego przedsiębiorcy, zarządzając skonstruowanym przez siebie zakładem karnym.

PC

Prison Tycoon 2: Maximum Security
Prison Tycoon 2: Maximum Security

Strategiczne 15 września 2006

Prison Tycoon 2: Maximum Security to przedstawiciel gatunku gier ekonomiczno–menedżerskich, poruszający temat więziennictwa. Tytuł daje nam szansę wcielenia się w rolę dość nietypowego przedsiębiorcy – właściciela prywatnego zakładu karnego.

PC

Prison Wars
Prison Wars

Strategiczne 9 października 2009

Prison Wars to gra z gatunku MMORPG stworzona przez polską firmę Pixelate Ventures. Gracze wcielają się w role więźniów osadzonych w zakładzie karnym, gdzie starają się zdobyć szacunek, wpływy i pieniądze. Kariera w świecie za kratami nie jest jednak prosta, a na początkujących skazańców czyha wiele niebezpieczeństw.

WWW

Planet Prison
Planet Prison

Strategiczne prace wstrzymane

Planet Prison jest strategią czasu rzeczywistego z elementami cRPG tworzoną przez studio Numlock Software. Akcja gry osadzona została w przyszłości, a gracz wciela się w kapitana gwiezdnego statku, który przypadkowo trafia na planetę skazańców. Bohater razem z towarzyszącą mu oficer pokładową próbuje znaleźć drogę ucieczki z niegościnnego miejsca. Prace nad tym tytułem zostały zawieszone.

PC