Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS5XSX
Okładka Prison Architect 2 (PC)
OkładkaPrison Architect 2 (PC)

Prison Architect 2

Druga część serii strategii ekonomicznych, w których zarządzamy więzieniem. Największą nowością wprowadzoną w Prison Architect 2 jest trójwymiarowa grafika utrzymana w lekko kreskówkowej stylistyce. Poza tym tytuł przynosi m.in. zaawansowaną symulację zachowań osadzonych.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | więzienne

Prison Architect 2 Premiera

3wrz2024za 97dni

PC PS5 XSX

Prison Architect 2 to druga część serii więziennych strategii ekonomicznych zapoczątkowanej w 2015 roku pod skrzydłami firmy Paradox Interactive. W przeciwieństwie do pierwszej odsłony cyklu, będącej dziełem zespołu Introversion Software, opisywany tytuł ma innych twórców.

Produkcją początkowo zajmowało się studio Double Eleven, które zdobywało doświadczenie, tworząc dodatki takie jak Psych Ward, Island Bound oraz Going Green do pierwszego Prison Architecta. Jednak w maju 2024 r. ogłoszono, że projekt dokończy brazylijski zespół Kokku, zajmujący się dotąd głównie pomaganiem różnym wydawcom przy ich grach (w tym AAA) jako podwykonawca.

Gameplay

W Prison Architect 2 po raz kolejny wcielamy się w rolę zarządcy więzienia. U podstaw rozgrywki leży schemat wypracowany na potrzeby pierwszej części serii. Zabawę rozpoczynamy więc z niewielką placówką i nasza w tym głowa, by zaczęła ona rosnąć, stopniowo stając się wzorem dla innych więzień.

Na naszych barkach spoczywają tu między innymi kwestie związane z ustalaniem zasad, jakimi rządzi się życie za kratami, oraz tworzeniem harmonogramów zajęć dla więźniów. Ponadto możemy swobodnie rozbudowywać swój zakład karny, tworząc nowe pomieszczenia czy budynki oraz decydując o ich przeznaczeniu, wyglądzie i wyposażeniu. Jako że nasze możliwości ogranicza zasobność portfela, podejmując decyzje, nie możemy zapominać o kwestiach ekonomicznych – i nie tylko.

Więźniowie w Prison Architect 2 dysponują bardziej zaawansowaną sztuczną inteligencją – mają własne cele, pragnienia i potrzeby, a także mogą nawiązywać relacje z innymi osadzonymi. Jeśli całkowicie o nich zapomnimy, czyniąc ze swojego więzienia jedynie miejsce odbywania kary, a nie placówkę resocjalizacyjną, sprawy szybko zaczną wymykać się spod kontroli.

Niezadowoleni z życia więźniowie mogą próbować uciekać, a w skrajnych przypadkach wywoływać zamieszki, zaś uporanie się z negatywnymi konsekwencjami takich wydarzeń może być wręcz zabójcze dla naszych finansów.

Tryby gry

Filarem gry Prison Architect 2 jest singleplayerowy tryb kariery. Przechodzimy w nim drogę od naczelnika niewielkiego zakładu do bogacza posiadającego wiele takich przybytków, dla którego więziennictwo stało się intratnym biznesem.

Grafika

Największą nowością wprowadzoną w Prison Architect 2 jest trójwymiarowa oprawa graficzna. Całość – z modelami postaci na czele – utrzymano w lekko kreskówkowej, karykaturalnej stylistyce.

Ostatnia modyfikacja 15 maja 2024

Tryb gry: single player  

Prison Architect 2 cena w dniu premiery: 184,99 PLN

Wymagania wiekowe Prison Architect 2: 16+

Prison Architect 2 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i7-6700K 4.0 GHz / AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 480 lub lepsza
  • Windows 10 64-bit
PC
PS5
XSX