Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 maja 2024, 12:19

Twórcy Prison Architect nie dogadali się z Paradox Interactive i porzucili prace nad „dwójką”. Oczywiście poszło o pieniądze

Studio Double Eleven rozstaje się z serią Prison Architect. Deweloper i firma Paradox Interactive nie zdołały ustalić „umowy handlowej, która byłyby zadowalająca dla obu stron”.

Źródło fot. Kokku Games / Paradox Interactive.
i

Twórcy Prison Architect 2 nie pracują już nad „dwójką”. Po 9 latach rozwijania serii studio Double Eleven rozstało się z firmą Paradox Interactive. Zespół pożegnał się z fanami w osobnym komunikacie opublikowanym w serwisie X.

Kontynuację „więziennego architekta” dokończy studio Kokku, które już od jesieni zeszłego roku (czy też sierpnia, według wpisu DE) było de facto współtwórcą PA 2. Zespół ma realizować „plan” wyłożony w jednym z ostatnich wpisów na karcie gry na Steamie i będzie stale publikować kolejne dzienniki dewelopera z informacjami na temat przyszłości projektu.

Jak czytamy w ogłoszeniu firmy Paradox Interactive na Steamie, powodem rozstania z Double Eleven było to, że „nie udało się znaleźć umowy handlowej, która byłyby zadowalająca dla obu stron”. Ogłoszenie studia precyzuje, że nie pozwoliło to ustalić warunków porozumienia, mogącego zapewnić rozwój gry po premierze.

Nie zdradzono nic więcej na ten temat, aczkolwiek gracze z miejsca założyli, że poszło o kwestie finansowe. To jeden z powodów, dla których część fanów nie przyjęła dobrze wieści o rozstaniu Double Eleven z serią Prison Architect (via serwis Reddit).

Co jednak ciekawe, sporo miłośników PA bynajmniej nie narzeka tę zmianę. Wypada bowiem przypomnieć, że Double Eleven nie jest oryginalnym twórcą serii. Marka rozpoczęła żywot dzięki studiu Introversion Software, która sprzedała prawa do cyklu Paradoxowi w 2019 roku. Sądząc po komentarzach części internautów, fani Prison Architect bynajmniej nie byli zachwyceni ze zmian wprowadzonych przez Double Eleven (m.in. podejścia twórców do DLC; via Steam).

Niemniej wielu graczy ma obawy, co oznacza ostateczna zmiana dewelopera dla przyszłości Prison Architect 2. Zwłaszcza w kontekście ostatnich problemów tytułów Paradoxu i szczególnie po niedawnym opóźnieniu premiery (po raz kolejny). Gra zadebiutuje 3 września na PC, PS5 i XSX/S.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej