Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePCPS4ANDXONESwitchiOS
Okładka The Escapists (PC)

The Escapists

Łączący elementy wielu gatunków symulator więźnia, opracowany przez niezależne studio Mouldy Toof we współpracy z ekipą Team 17 Software. W grze, wcielając się w rolę skazańca, wiedziemy „normalne” życie w jednym z kilku dostępnych zakładów karnych.

Symulacje | elementy RPG | elementy logiczne | więzienne | 2D | elementy przygodowe | elementy zręcznościowe | indie | Xbox Game Pass | EA Play

Okładka The Escapists (PC)

producent: Mouldy Toof

wydawca: Team17

Strona oficjalna

data premiery gry:

13lut2015

PC XONE

26maj2015

PS4

2mar2017

AND iOS

25wrz2018

Switch

The Escapists to tytuł o niejednoznacznej klasyfikacji gatunkowej. Najprościej byłoby go opisać jako symulator więźnia, łączący elementy zręcznościówki, przygodówki, a nawet cRPG-a i gry logicznej. Mamy tu do czynienia z dziełem niezależnego studia Mouldy Toof (twórców Spud’s Quest), wydanym przez dobrze znaną firmę Team17.

W The Escapists wcielamy się w rolę skazańca, który odsiaduje wyrok w bliżej nieokreślonym zakładzie karnym. Wiedziemy codzienne życie, wykonując rozmaite prace, ćwicząc, wchodząc w interakcje ze współwięźniami, spożywając posiłki, wychodząc na okazjonalne spacery etc. Nieustannie przyświeca nam przy tym jeden cel: ucieczka. Dlatego w międzyczasie przyglądamy się otoczeniu, szukamy luk w systemach bezpieczeństwa, zbieramy pozornie nieprzydatne rzeczy służące do wykreowania rozmaitych narzędzi, poprawiamy statystyki postaci, szukamy sprzymierzeńców wśród towarzyszy niedoli – aż w końcu, gdy uznajemy, że jesteśmy gotowi, przystępujemy do wcielenia swoich zamiarów w życie.

Twórcy postarali się o zapewnienie dużej swobody, oferując mnogość przedmiotów do zdobycia lub stworzenia, wiele typów zajęć, jakim można się oddawać oraz – rzecz najważniejsza – rozmaite sposoby ucieczki z więzienia. Co więcej, abyśmy zbyt szybko się nie znudzili, przygotowano różne typy zakładów karnych (znalazł się nawet obóz jeniecki). Tej samej funkcji służy implementacja edytora, pozwalającego kreować własne lokacje i wymieniać się nimi z innymi graczami.

The Escapists został stworzony w stylu retro, nawiązując do 8-bitowych klasyków poprzez charakterystyczną, „rozpikselowaną” oprawę graficzną oraz widok z lotu ptaka (top-down).

Dzieło studia Mouldy Toof nie oferuje trybu multiplayer. Jedyną formą rywalizacji z innymi graczami jest sieciowa tablica wyników, na której można porównywać rezultaty swoich ucieczek z tymi uzyskanymi przez innych użytkowników The Escapists.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 527 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,3 / 10 na podstawie 51 głosów czytelników.

Gry podobne do The Escapists

Klasyfikacja PEGI The Escapists

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe The Escapists

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT/Radeon HD 4850 lub lepsza
  • 500 MB
  • Windows XP
The Escapists od dziś za darmo w Epic Games Store [Aktualizacja]
The Escapists od dziś za darmo w Epic Games Store [Aktualizacja]

wiadomość12 grudnia 2019

The Escapists to kolejna gra, która udostępniona zostanie za darmo w Epic Games Store. Produkcję określaną mianem symulatora więźnia będzie można dodać do biblioteki od dziś. Promocja rozpocznie się o godzinie 17:00.

Wieści ze świata (The Behemoth, Just Cause 3, The Escapists) 21/8/14
Wieści ze świata (The Behemoth, Just Cause 3, The Escapists) 21/8/14

wiadomość21 sierpnia 2014

Dziś piszemy m.in. o nowej grze twórców Castle Crashers, niespodziankach od studia Avalanche oraz debiucie The Escapists na Steam Early Access. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

PC
XONE
PS4
AND
iOS
Switch