Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość Pliki do gier 18 stycznia 2023, 12:50

autor: Adrian Werner

Przenieś Dwarf Fortress w trzeci wymiar, teraz także na Steam

DFHack, czyli wyśmienity mod do Dwarf Fortress, pozwalający m.in. tworzyć trójwymiarowe wizualizacje map, doczekał się wersji kompatybilnej z wydaniem gry na Steam.

Źródło fot. Daniel_The_Finn
i

Przez długie lata rozwoju darmowej wersji Dwarf Fortress gra doczekała się wielu przydatnych modyfikacji. Jedną z najważniejszych jest DFHack. Teraz ten projekt wreszcie doczekał się wydania współpracującego z komercyjną wersją gry sprzedawaną na Steamie.

DFHack umożliwia edytowanie pamięci Dwarf Fortress. Jedną z najpopularniejszych funkcji moda jest tzw. wizualizator Stonesense. Pozwala on wygenerować trójwymiarową wersję naszej mapy i swobodnie ją przeglądać. Funkcja ta nie jest aż tak kluczowa, jak w przypadku darmowej wersji gry, która działa w ASCII, ale grafika komercyjnego wydania gry jest bardzo prosta, więc możliwość stworzenia modelu naszego świata i tak stanowi dużą atrakcję.

Fani DF lubią się zresztą chwalić wygenerowanymi w Stonesense dioramami, gdyż to najlepszy sposób na pokazanie, co zrobiliśmy z twierdzą.

  1. DFHack – pobierz mod
  2. DFHack Classic – wersja moda dla darmowego wydania gry

Wizualizator to tylko jedna z wielu opcji oferowanych przez DFHack. Projekt zawiera wiele innych funkcji, poprawki błędów, ulepszenia interfejsu, narzędzia do automatyzacji oraz spory zestaw cheatów.

Warto wspomnieć, że DFHack to nie jedyny popularny mod do Dwarf Fortress, który doczekał się ostatnio wersji przeznaczonej do wykorzystania z wydaniem gry ze Steama. Taką edycję otrzymała również popularna modyfikacja Dwarf Therapist, czyli szalenie przydatny projekt, znacznie ułatwiający dostęp do różnorodnych danych dotyczących naszej twierdzy, jak również wprowadzający półautomatyczne systemy zarządzania siłą roboczą i surowcami.

Przypomnijmy, że komercyjna wersja Dwarf Fortress zadebiutowała 6 grudnia tego roku. Gra dostępna jest tylko na PC i można ją kupić w serwisie Steam. Produkcja okazała się wielkim sukcesem kasowym. Do końca roku sprzedała się w około 500 tys. egzemplarzy, znacznie przebijając prognozy autorów.

  1. Dwarf Fortress na Steamie