Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 listopada 2022, 10:22

autor: Zuzanna "ZuzoliK" Domeradzka

Najbardziej złożona symulacja świata fantasy trafia na Steam po 20 latach

Na Steamie pojawi się niedługo usprawniona wersja Dwarf Fortress. Niektórzy opisaliby tę grę jako najbardziej złożoną strategię świata.

Źrodło fot. Kitfox Games
i

Dwarf Fortress to gra strategiczna w realiach fantasy, która jest rozwijana już od 2002 roku. Tytuł oferujący dość prymitywną grafikę dostępny jest do pobrania za darmo na stronie twórców, bay12games.com. Jego odświeżona wersja ma natomiast pojawić się na Steamie 6 grudnia tego roku. Poniżej możecie zobaczyć krótki teaser tego wydania, na którym widać znaczącą różnicę w oprawie wizualnej.

Za oryginalne Dwarf Fortress odpowiedzialne jest studio Bay 12 Games, a konkretnie dwóch braci, Tarn „Toady One” i Zach „Threetoe” Adams. Wydawcą nowej, steamowej wersji gry jest Kitfox Games.

Czym jest Dwarf Fortress?

Grę osadzono w losowo generowanym świecie, a zadaniem gracza jest kierowanie cywilizacją krasnoludów i dbanie o ich potrzeby. Jak mówi strona Dwarf Fortress na Steamie:

W tej złożonej symulacji budowy/zarządzania/roguelike każdy wygenerowany świat niesie ze sobą unikalne wyzwanie [...]. Obserwuj, co sprawia, że twoja cywilizacja upada, i ucz się na następny raz... dopóki coś innego nieuchronnie nie pójdzie źle.

Jako że w oryginale trudno się było w ogóle odnaleźć, twórcy postanowili dodać do odświeżonej wersji Dwarf Fortress samouczki, które będą pomocne szczególnie dla nowych graczy. Do gry wprowadzono również nowe ścieżki dźwiękowe, w tym takie nagrane w języku krasnoludów.

Dostępne tryby gry

Oryginalnie tytuł oferował trzy tryby gry: Adventurer, Fortress i Legends. W pierwszym z nich gracz przejmował kontrolę nad jednym bohaterem (np. krasnolud, człowiek, elf, goblin lub zwierzołak) i eksplorował świat. Adventurer Mode nie pojawi się na premierę gry na Steamie; twórcy chcą jednak wprowadzić go w przyszłości.

Najbardziej popularny tryb, Fortress, może trafić do gry na platformie firmy Valve 6 grudnia, ale nie jest to rzecz pewna. Gracz kierował tam grupką krasnoludów, ponadto miał za zadanie pomagać im w budowaniu fortecy i rozwijaniu kolonii.

Legends Mode na pewno będzie obecny w odświeżonej wersji gry na jej premierę. Tryb ten skupia się na zapoznaniu gracza z historią krainy i zamieszkujących ją cywilizacji. Twórcy mają również w planach wprowadzenie w przyszłości osiągnięć i współpracy gry z Warsztatem Steam.

Dwarf Fortress będzie dostępny do zakupu na Steamie oraz stronie itch.io za 29,99 dolara (około 141 złotych według aktualnego kursu waluty – faktyczna kwota będzie jednak najpewniej trochę niższa).

  1. Dwarf Fortress na Steamie
E3 2021