Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCXONE
Okładka Quern: Undying Thoughts (PC)
OkładkaQuern: Undying Thoughts (PC)

Quern: Undying Thoughts

Quern: Wieczne myśli

Pierwszoosobowa przygodówka z elementami gry logicznej, która czerpie garściami z dorobku kultowego cyklu Myst. Gracz trafia na zagadkową wyspę, a jego nadrzędnym celem jest odkrycie prawdy na temat jej przeszłości i poznanie skrywanych przez nią tajemnic.

Przygodowe | FPP | elementy logiczne | surrealizm

Quern: Undying Thoughts Premiera

28lis2016

PC

24kwi2020

XONE

Gry podobne do Quern: Undying Thoughts

The Witness

Obduction

Riven: The Sequel to Myst

Quern: Undying Thoughts to przygodówka z elementami gry logicznej, za której opracowaniem stoi niezależne studio Zadbox Entertainment. Powstanie tytułu było możliwe dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter. Produkcja wyraźnie nawiązuje do tuzów gatunku, na czele z kultową serią Myst.

Fabuła

W Quern: Undying Thoughts trafiamy na tytułową wyspę Quern i stopniowo odkrywamy prawdę na temat jej przeszłości. Podobnie jak we wspomnianym wyżej cyklu Myst, w trakcie zmagań nie spotykamy postaci neutralnych – źródłem informacji, które pozwalają na odsłonięcie kolejnych fragmentów fabularnej układanki, są zapiski pozostawione przez naukowca (starającego się nas przekonać do eksperymentowania z otoczeniem i manipulowania napotkanymi po drodze obiektami), a także wizje, w których ukazuje się nam starożytna istota astralna (próbująca z kolei nakłonić nas do zwrócenia uwagi na duchową stronę wyspy). Z czasem kontrolowana przez nas postać musi dokonać wyboru, za którym z tych głosów podąży.

Mechanika

W Quern: Undying Thoughts akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Rozgrywka opiera się na eksploracji otwartego terytorium oraz na rozwiązywaniu zagadek środowiskowych. Po oryginalnych, surrealistycznych lokacjach (jednym ze źródeł inspiracji dla deweloperów były dzieła Juliusza Verne'a) przemieszczamy się w sposób płynny, z kolei łamigłówki, choć bywają skomplikowane, opierają się na kilku podobnych i łatwych do zrozumienia mechanizmach; z czasem zaczynają wzajemnie się przenikać niczym w popularnym The Witness.

Produkcja wymaga od gracza przede wszystkim zdolności logicznego myślenia i kojarzenia faktów. Warto odnotować, że nierzadko z pomocą mogą przyjść: podręczny notatnik, w którym można umieszczać zapiski mające nam pomóc w rozwiązywaniu problemów, mapa szkicowana w czasie rzeczywistym podczas naszych wojaży oraz przedmioty trafiające do ekwipunku.

Kwestie techniczne

Quern: Undying Thoughts działa w oparciu o technologię Unity. Trójwymiarowa oprawa graficzna tej produkcji może się podobać, w czym niemała zasługa unikalnej stylistyki. Na osobną wzmiankę zasługuje także wpadający w ucho soundtrack, który można kupić osobno.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,9 / 10 na podstawie 70 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Quern: Undying Thoughts: Odpowiednia dla każdego wieku.

PC
XONE