Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCiOS
Okładka Riven: The Sequel to Myst (PC)
OkładkaRiven: The Sequel to Myst (PC)

Riven: The Sequel to Myst

Riven: The Sequel to Myst to bezpośrednia kontynuacja znanej gry przygodowej. Atrus, centralna postać pierwszej odsłony programu, prosi gracza o odnalezienie jego żony Catheriny, która została uwięziona w obcym świecie, tytułowym Riven.

Przygodowe | FPP | fantasy | elementy logiczne

Riven: The Sequel to Myst Premiera

23mar1997

PC

15gru2010

iOS

Gry podobne do Riven: The Sequel to Myst

Quern: Undying Thoughts

Schizm: Prawdziwe wyzwanie

Myst (1995)

Wydana na platformie PC i iOS gra Riven: The Sequel to Myst to bezpośrednia kontynuacja klasycznej gry przygodowej Myst studia Cyan, która stała się jednym z najbardziej ikonicznych tytułów w historii gatunku. Opracowana przez twórców oryginału produkcja ukazała się pierwotnie na komputerach PC/Mac w 1997 roku, zaś rok później trafiła na konsole Sony PlayStation oraz SEGA Saturn. Ponad 13 lat po premierze tytuł przeniesiono również na popularne urządzenia mobilne.

Fabuła

W grze Riven spotykamy ponownie centralną postać pierwszej odsłony serii – badacza o imieniu Atrus, który zwraca się do prowadzonego przez gracza bohatera z prośbą o odnalezienie żony Catherine, uwięzionej przez jego złowrogiego ojca Gehna w obcym świecie Piątego Wieku, zwanym Riven. Problem w tym, że z miejsca tego nie ma już powrotu, gdyż wszystkie księgi łączące Riven z innymi światami zostały zniszczone lub wywiezione na zewnątrz. Zgodnie z planem, po uwolnieniu kobiety, protagonista będzie więc musiał podstępnie uwięzić Gehna, a następnie poprzez Gwiezdną Szczelinę dać sygnał Atrusowi, aby ten przybył z odpowiednią księgą łączącą.

Mechanika

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku poprzednika, świat Riven obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, a rozgrywka koncentruje się na przemierzaniu statycznych lokacji i rozwiązywaniu wyszukanych zagadek logicznych, odznaczających się stosunkowo wysokim poziomem trudności. W odróżnieniu od Mysta, w którym odwiedzaliśmy kilka zróżnicowanych światów (wieków), akcja Riven osadzona została wyłącznie w tytułowym wieku Riven. Nie wpłynęło to jednak na znany z pierwowzoru klimat rozgrywki, w którym eksplorację fantastycznych, lecz niezbyt przyjaznych lokacji uzupełnia specyficzna atmosfera wyobcowania.

Kwestie techniczne

Pod względem technicznym, wydany na platformie PC i iOS Riven to także godny następca oryginału, będąc jednocześnie produkcją znacznie trudniejszą oraz obszerniejszą (w oryginalnej wersji PC, każda z pięciu płyt CD odpowiada jednej z wysp sporej wielkości archipelagu). Największe zalety kontynuacji to z pewnością jeszcze lepsza oprawa wizualna gry, łącząca prerenderowane lokacje z sekwencjami FMV, wysoki poziom zagadek, a także znacznie większe możliwości interakcji z napotykanymi postaciami.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 5 CD

Ocena użytkowników: 8,6 / 10 na podstawie 1089 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Riven: The Sequel to Myst: 12+

PC
iOS