Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCiOS
Okładka Riven: The Sequel to Myst (PC)

Riven: The Sequel to Myst

Riven: The Sequel to Myst to bezpośrednia kontynuacja znanej gry przygodowej. Atrus, centralna postać pierwszej odsłony programu, prosi gracza o odnalezienie jego żony Catheriny, która została uwięziona w obcym świecie, tytułowym Riven.

Przygodowe | FPP | fantasy | elementy logiczne

Okładka Riven: The Sequel to Myst (PC)

data premiery gry:

23mar1997

PC

15gru2010

iOS

Wydana na platformie PC i iOS gra Riven: The Sequel to Myst to bezpośrednia kontynuacja klasycznej gry przygodowej Myst studia Cyan, która stała się jednym z najbardziej ikonicznych tytułów w historii gatunku. Opracowana przez twórców oryginału produkcja ukazała się pierwotnie na komputerach PC/Mac w 1997 roku, zaś rok później trafiła na konsole Sony PlayStation oraz SEGA Saturn. Ponad 13 lat po premierze tytuł przeniesiono również na popularne urządzenia mobilne.

Fabuła

W grze Riven spotykamy ponownie centralną postać pierwszej odsłony serii – badacza o imieniu Atrus, który zwraca się do prowadzonego przez gracza bohatera z prośbą o odnalezienie żony Catherine, uwięzionej przez jego złowrogiego ojca Gehna w obcym świecie Piątego Wieku, zwanym Riven. Problem w tym, że z miejsca tego nie ma już powrotu, gdyż wszystkie księgi łączące Riven z innymi światami zostały zniszczone lub wywiezione na zewnątrz. Zgodnie z planem, po uwolnieniu kobiety, protagonista będzie więc musiał podstępnie uwięzić Gehna, a następnie poprzez Gwiezdną Szczelinę dać sygnał Atrusowi, aby ten przybył z odpowiednią księgą łączącą.

Mechanika

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku poprzednika, świat Riven obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, a rozgrywka koncentruje się na przemierzaniu statycznych lokacji i rozwiązywaniu wyszukanych zagadek logicznych, odznaczających się stosunkowo wysokim poziomem trudności. W odróżnieniu od Mysta, w którym odwiedzaliśmy kilka zróżnicowanych światów (wieków), akcja Riven osadzona została wyłącznie w tytułowym wieku Riven. Nie wpłynęło to jednak na znany z pierwowzoru klimat rozgrywki, w którym eksplorację fantastycznych, lecz niezbyt przyjaznych lokacji uzupełnia specyficzna atmosfera wyobcowania.

Kwestie techniczne

Pod względem technicznym, wydany na platformie PC i iOS Riven to także godny następca oryginału, będąc jednocześnie produkcją znacznie trudniejszą oraz obszerniejszą (w oryginalnej wersji PC, każda z pięciu płyt CD odpowiada jednej z wysp sporej wielkości archipelagu). Największe zalety kontynuacji to z pewnością jeszcze lepsza oprawa wizualna gry, łącząca prerenderowane lokacje z sekwencjami FMV, wysoki poziom zagadek, a także znacznie większe możliwości interakcji z napotykanymi postaciami.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 5 CD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 1084 głosów czytelników.

Gry podobne do Riven: The Sequel to Myst

Wymagania wiekowe Riven: The Sequel to Myst

12+

Myst - zbiorcze wydanie z okazji 25. rocznicy serii sukcesem na Kickstarterze
Myst - zbiorcze wydanie z okazji 25. rocznicy serii sukcesem na Kickstarterze

wiadomość10 kwietnia 2018

W serwisie Kickstarter rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na specjalny pakiet wszystkich gier z cyklu Myst z okazji jego 25. urodzin. Już okazała się ona sporym sukcesem - minimalny cel akcji został osiągnięty błyskawicznie.

Odświeżone wersje wszystkich części Myst trafią do sprzedaży w tym roku
Odświeżone wersje wszystkich części Myst trafią do sprzedaży w tym roku

wiadomość18 marca 2018

Studio Cyan ogłosiło właśnie, że odzyskało prawa do wydania wszystkich gier z przygodowej serii Myst. Dzięki temu jeszcze w tym roku pojawią się one w sprzedaży w odświeżonych i poprawionych wersjach, w pełni współpracujących z systemem Windows 10. Publikacja tytułów będzie towarzyszyć obchodom dwudziestej piątej rocznicy istnienia cyklu.

Powstanie filmowa adaptacja serii Myst
Powstanie filmowa adaptacja serii Myst

wiadomość1 października 2010

Wygląda na to, że projekt filmowej adaptacji klasycznej przygodówki Myst w końcu zyskał poważne wsparcie. Tematem zainteresowały się firmy Roserock Films oraz Gran Via Productions, które pomogą w zrealizowaniu pomysłu. O stworzenie dzieła zabiegają od jakiegoś czasu dwaj fani kultowej gry - Adrian Vanderbosch oraz Isaac Testerman z Mysteria Film Group.

Poradnik: Riven: The Sequel to Myst

wiadomość3 marca 2006

Poradnik do gry Riven, kontynuacji znanej na całym świecie serii Myst, zawiera kompletny opis przejścia gry, który pomoże rozwiązać tajemnice każdej z pięciu wysp, jakie przyjdzie przemierzyć w poszukiwaniu Catherin.

Myst również na PSP

wiadomość24 listopada 2005

Niewiele ponad dwa miesiące temu, na rynku elektronicznej rozrywki zadebiutowała ostatnia odsłona legendarnego cyklu Myst, wymownie zatytułowana Koniec Wieków. Nie oznacza to jednak, że kultowa marka zostanie definitywnie pogrzebana. Do wydania Mysta szykuje się bowiem koncern SEGA, tyle, że na PSP.

PC
iOS