Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 kwietnia 2018, 12:20

Myst - zbiorcze wydanie z okazji 25. rocznicy serii sukcesem na Kickstarterze

W serwisie Kickstarter rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na specjalny pakiet wszystkich gier z cyklu Myst z okazji jego 25. urodzin. Już okazała się ona sporym sukcesem - minimalny cel akcji został osiągnięty błyskawicznie.

24 września 2018 roku minie równo 25 lat od premiery na ówczesnych Macintoshach gry Myst, pierwszej odsłony cyklu, którego raczej nie trzeba przedstawiać miłośnikom przygodówek. Wydarzenie to niezwykłe, nic zatem dziwnego, że studio Cyan Worlds, które niedawno odzyskało prawa do wydawania produkcji należących do serii, zamierza świętować je z odpowiednim przytupem. Dziś w nocy w serwisie crowdfundingowym Kickstarter ruszyła zbiórka na specjalne, zbiorcze wydanie siedmiu gier wchodzących w skład sagi. Mowa tu o:

Zbiórka, której celem było zebranie 247 500 dolarów, już okazała się ogromnym sukcesem. Zaledwie kilka godzin po jej rozpoczęciu projekt wsparło ponad 1700 osób, które wpłaciły łącznie 308 383 dolary, zatem minimum zostało wypełnione z nawiązką. Kwota ta już robi wrażenie, a należy pamiętać, że do końca zbiórki pozostały jeszcze 44 dni. Jej finał zaplanowano na 24 maja.

Specjalne, rocznicowe wydanie serii Myst może być doskonałą okazją do powrotu do niezwykłego świata stworzonego przez braci Millerów. - Myst - zbiorcze wydanie z okazji 25. rocznicy serii sukcesem na Kickstarterze - wiadomość - 2018-04-11
Specjalne, rocznicowe wydanie serii Myst może być doskonałą okazją do powrotu do niezwykłego świata stworzonego przez braci Millerów.

Dlaczego celem była taka nietypowa kwota? Przedstawiciele studia śpieszą z wyjaśnieniem:

Aby dostarczyć najwyższej jakości edycję kolekcjonerską Myst za rozsądną cenę, niezbędna jest minimalna liczba zamówień. Opierając się na kosztach projektowania i tworzenia fizycznych dodatków, obliczyliśmy, że potrzebujemy minimum 2500 rezerwacji za co najmniej 99 dolarów (2500 * 99 = 247 500), żeby wyjść na zero.

Przygoda z serią Myst należy do jednych z bardziej unikalnych doświadczeń, jeśli chodzi o gry komputerowe. - Myst - zbiorcze wydanie z okazji 25. rocznicy serii sukcesem na Kickstarterze - wiadomość - 2018-04-11
Przygoda z serią Myst należy do jednych z bardziej unikalnych doświadczeń, jeśli chodzi o gry komputerowe.

Dzięki współpracy z serwisem GOG.com wszystkie pozycje wchodzące w skład rocznicowego wydania cyklu Myst zostały przystosowane do współczesnych systemów operacyjnych. Niestety, dotyczy to wyłącznie Windowsa. Gracze korzystający z komputerów firmy Apple muszą na razie obejść się smakiem. Cytując przedstawicieli studia Cyan Worlds:

Z różnych powodów przeniesienie części tytułów na nowsze wersje Maców oznacza konieczność ich całkowitego przebudowania. Wymaga to czasu i środków, których jako niezależne studio po prostu nie mamy.

Mimo to jednak twórcy będą cały czas pracowali nad tym, by w przyszłości jak najwięcej gier z serii Myst mogło być uruchamianych na urządzeniach z systemem MacOS.

Zgodnie z kickstarterową tradycją, istnieje kilka progów wsparcia rocznicowego wydania serii Myst. Projekt można wspomóc nawet jednym dolarem, lecz trzeba mieć na uwadze fakt, że prócz serdecznych podziękowań, darczyńcy otrzymają za niego okrągłe nic. Zabawa rozpoczyna się od 49 dolarów (około 166 złotych). Za tę kwotę sponsorzy dostaną klucze do cyfrowych wersji (na GOG lub Steam) siedmiu gier z serii Myst. Będą one rozsyłane w sierpniu bieżącego roku.

Źródło: Kickstarter - Myst - zbiorcze wydanie z okazji 25. rocznicy serii sukcesem na Kickstarterze - wiadomość - 2018-04-11
Źródło: Kickstarter

Jeśli jednak ktoś jest kolekcjonerem i bardziej interesują go kopie fizyczne, musi przygotować się na wydatek rzędu 99 dolarów (około 337 złotych). Na tyle wyceniono bowiem płyty DVD z dziełami studia Cyan Worlds, zapakowane w eleganckie pudełko stanowiące dokładną replikę księgi Myst. Prócz schowka na dyski zawiera ono również kilka stron na notatki oraz okienko prezentujące artwork z gry. Co ciekawe, jeśli wpłacimy minimum 169 dolarów (około 575 złotych), zostanie ono zastąpione małym (rozdzielczość 800x480) ekranem LCD i głośnikami, odtwarzającymi sceny z poszczególnych odsłon cyklu. Ponadto osoby, które zdecydowały się na wsparcie tą kwotą, otrzymają dostęp do ekskluzywnych cyfrowych dodatków.

Myst - zbiorcze wydanie z okazji 25. rocznicy serii sukcesem na Kickstarterze - ilustracja #4
Źródło: Kickstarter - Myst - zbiorcze wydanie z okazji 25. rocznicy serii sukcesem na Kickstarterze - wiadomość - 2018-04-11
Źródło: Kickstarter

Obecnie osiągalny jest jeszcze jeden próg wsparcia. Za minimum 250 dolarów (drobne 851 złotych), prócz wymienionych wyżej atrakcji, darczyńcy otrzymają dodatkowo w pełni funkcjonalne repliki pióra i kałamarza, którymi w grach posługiwał się Gehn. Uwaga! W przypadku wysyłek do Polski fizycznych wersji rocznicowego wydania cyklu Myst należy doliczyć do podstawowych minimalnych kwot wsparcia dodatkową opłatę. Paczki będą rozsyłane w listopadzie bieżącego roku.

Źródło: Kickstarter - Myst - zbiorcze wydanie z okazji 25. rocznicy serii sukcesem na Kickstarterze - wiadomość - 2018-04-11
Źródło: Kickstarter

Początkowo dostępny był jeszcze jeden próg. Aby go osiągnąć, trzeba było wpłacić bagatela 1000 dolarów (około 3404 złote), lecz dla prawdziwych maniaków i kolekcjonerów stanowił on prawdziwy rarytas. Dodatkową nagrodą za niego był oryginalny, ręcznie rysowany szkic, który został stworzony podczas prac nad Riven: The Sequel to Myst. Studio Cyan Worlds zdecydowało się oddać 25 takich prac (można je obejrzeć tutaj) i taki też był limit osobowy tego progu. Mimo dość zaporowej ceny wyprzedał się on błyskawicznie.

Źródło: Kickstarter - Myst - zbiorcze wydanie z okazji 25. rocznicy serii sukcesem na Kickstarterze - wiadomość - 2018-04-11
Źródło: Kickstarter
Myst - zbiorcze wydanie z okazji 25. rocznicy serii sukcesem na Kickstarterze - ilustracja #8

Myst jest cyklem przygodówek stworzonym przez studio Cyan Worlds Randa i Robyna Millerów. Jego pierwsza odsłona zadebiutowała 24 września 1993 roku. Seria skupia się na historii tajemniczej, stojącej na skraju wymarcia rasy D'ni. Opracowała ona sztukę tworzenia magicznych ksiąg, dzięki którym można podróżować między różnymi światami, zwanymi Wiekami. To te krainy podczas wędrówki w poszczególnych odsłonach cyklu zwiedzają gracze, rozwiązują zagadki i starają się poznać dawno zapomniane sekrety starożytnego ludu.