Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Myst V: End of Ages (PC)

Myst V: Koniec Wieków PC

Myst V: End of Ages

Myst V: End of Ages jest kolejną odsłoną znakomitego cyklu gier przygodowych, zapoczątkowanego w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Przygodowe

PC Windows
Okładka Myst V: End of Ages (PC)

producent: Cyan Inc.

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

20września2005

21października2005

pudełko PL

Myst V: End of Ages jest kolejną odsłoną znakomitego cyklu gier przygodowych, zapoczątkowanego w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Twórcy niniejszej pozycji z Randem Millerem na czele przygotowali ją w taki sposób, aby była ona przystępna nie tylko dla zagorzałych entuzjastów serii, ale również dla reszty elektroniczno-rozrywkowych konsumentów. Zagadki logiczne uczyniono zatem mniej skomplikowanymi, celem rozszerzenia potencjalnego kręgu odbiorców.

Fabuła startuje dokładnie w momencie zakończenia scenariusza URU: Ścieżka Muszli. Starożytna cywilizacja D’ni, której świetlaną przyszłość pokrzyżowała wielka katastrofa, podnosi się z kolan dzięki użytkownikowi. Warto zauważyć, iż zamiast scenek przerwynikowych z udziałem aktorów zastosowano sekwencje z przestrzennymi modelami postaci ludzkich, stworzonymi w oparciu o technologię motion capture.

Kluczową sprawę w omawianym produkcie stanowi możliwość wyboru metody eksplorowania wirtualnego świata. Developerzy zaoferowali typowy dla sagi Myst sposób przemieszczania się wyłącznie za pomocą klikania kursorem, ale istnieje także opcja poruszania się niczym w pozycjach z gatunku FPS – klawiatura odpowiada za kroczenie w przód i tył oraz na boki, natomiast mysz służy do rozglądania się we wszystkich kierunkach.

Jeszcze jednym ważnym elementem Myst V: End of Ages jest oprawa wizualna, ponieważ we wcześniejszych częściach cyklu reprezentowała ona zawsze wysoki poziom. Tym razem nie dostrzegamy wygenerowanych uprzednio obrazów otoczenia, bowiem widzimy bogatą w detale trójwymiarową grafikę, renderowaną w czasie rzeczywistym.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD / 3 CD

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 686 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.4 / 10 na podstawie 5 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99 PLN

Gry podobne do Myst V: Koniec Wieków

Klasyfikacja PEGI Myst V: Koniec Wieków

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci.

Wymagania sprzętowe Myst V: Koniec Wieków

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 1.5 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta graficzna 64 MB (GeForce4 lub lepsza)
  • 4.5 GB HDD
Myst V: Koniec Wieków - recenzja gry
Myst V: Koniec Wieków - recenzja gry

Recenzja 8 listopada 2005, 12:02

Właśnie, jest jedno, zasadnicze, ale... Niestety, każdy z tych światów jest po prostu niewielki. Co z tego, że kiedy pojawimy się na plaży w Noloben, z zachwytu nie będziemy mogli złapać tchu, skoro zaraz okaże się, iż całość tego Wieku, to tak naprawdę dwie maleńkie plaże, jeden trawiasty płaskowyż wielkości znaczka pocztowego oraz jaskinia i skalna wysepka? A Tahgira? Niewielka, złożona z kilku domków-cel więziennych osada, pole lodowe o powierzchni boiska do siatkówki i już... Todelmer i Laki’Ahn nie są, wbrew pozorom, wiele większe. Najbardziej rozległe wydają się być Tunele D’ni z majestatycznym Re-gah-ro-ti-wah, czyli Wielkim Szybem. Przyznam się szczerze, że spodziewałem się dużo, dużo więcej. Wędrówka poprzez każdy z tych Wieków miała być wspaniałą, niezapomnianą przygodą, a nie krótkim spacerkiem w niedzielne popołudnie. Poznanie Tahgiry bez większego wysiłku zajęło mi mniej niż godzinę! Tam praktycznie nie ma żadnej, w miarę przyzwoitej i zmuszającej do większego wysiłku intelektualnego, zagadki. To straszne! To, mówiąc wprost, szarganie dobrym imieniem Mysta.