Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4
Okładka Firmament (PC)
OkładkaFirmament (PC)

Firmament

Steampunkowa przygodówka FPP od twórców serii Myst. W grze Firmament trafiamy do fantastycznego świata, który przemierzamy wraz ze zmarłą mentorką i latającym mechanicznym towarzyszem, rozwiązując zagadki i stopniowo poznając fabułę.

Przygodowe | FPP | steampunk | crowdfunding | indie | Oculus Rift | PlayStation VR | HTC Vive | rzeczywistość wirtualna | Find Your Next Game

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Firmament Premiera

2023

PC PS4

producent: Cyan Inc. wydawca: Cyan Inc. Strona oficjalna

Gry podobne do Firmament

Myst

The Witness

Myst V: Koniec Wieków

Firmament to kolejna produkcja założonego w 1987 roku studia Cyan. Twórcy uznanej serii gier przygodowych Myst tym razem postanowili zmierzyć się z technologią wirtualnej rzeczywistości, przygotowując steampunkową przygodówkę. Gracze trafiają do fikcyjnego świata, gdzie przemierzają cztery zróżnicowane krainy w towarzystwie dawno zmarłej mentorki i latającego mechanicznego kompana. Produkcja powstała dzięki kampanii crowdfundingowej zorganizowanej na Kickstarterze.

Fabuła

Gracz wciela się w człowieka, który budzi się w skutej lodem jaskini pełnej dziwnych rur i kół zębatych. Odnalazłszy wiadomość od zmarłej kobiety, która miała być jego mentorką, stara się odkryć tajemnicę tego miejsca. Co dokładnie się stało? Co poszło nie tak? Kto odpowiada za to, w jakiej znalazł się sytuacji?

Mechanika

Firmament to immersyjna gra przygodowa, w której akcję obserwujemy z oczu bohatera. Rozgrywka w tej produkcji opiera się głównie na eksplorowaniu lokacji i rozwiązywaniu zagadek. Bardzo ważną rolę odgrywa też stopniowe odkrywanie scenariusza przygotowanego przez twórców.

Co ciekawe, w radzeniu sobie z wyzwaniami stawianymi przez grę wspiera nas mechaniczny pomocnik, mający postać niewielkiej, latającej kostki / kuli (w zależności od przyjętej w danym momencie postaci). Gracz ma możliwość porozumiewania się z nim, jednak nie za pomocą słów – konieczne jest wykonywanie określonych gestów, których stopniowo uczymy się w trakcie gry.

Właściwe wykorzystywanie wspomnianego robota odgrywa kluczową rolę w rozwiązywaniu wielu zagadek.

Tryby gry

W Firmament możemy grać wyłącznie samotnie.

Kwestie techniczne

Firmament posiada ładną, trójwymiarową grafikę, która powstała dzięki wykorzystaniu nowoczesnego silnika Unreal Engine 4. Dzięki pełnym detali lokacjom, ciekawemu stylowi artystycznemu i intrygującej, steampunkowej atmosferze oprawa graficzna trzyma wysoki poziom. Twórcy nie zapomnieli też o ścieżce dźwiękowej, za którą odpowiada Russell Brower (kompozytor muzyki do Hearthstone, StarCraft II, World of Warcraft oraz Diablo III). Warto odnotować, że gra od początku była projektowana z myślą o technologii wirtualnej rzeczywistości. Produkcja współpracuje z goglami Oculus Rift oraz HTC Vive.

Ostatnia modyfikacja 27 stycznia 2023

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7,4 / 10 na podstawie 13 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Firmament: 12+

PC
PS4