Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4
Okładka Firmament (PC)

Firmament

Steampunkowa przygodówka FPP od twórców serii Myst. W grze Firmament trafiamy do fantastycznego świata, który przemierzamy wraz ze zmarłą mentorką i latającym mechanicznym towarzyszem, rozwiązując zagadki i stopniowo poznając fabułę.

Przygodowe | FPP | steampunk | crowdfunding | indie | Oculus Rift | PlayStation VR | HTC Vive | rzeczywistość wirtualna

Okładka Firmament (PC)

producent: Cyan Inc.

wydawca: Cyan Inc.

Strona oficjalna

data premiery gry:

2021

PC PS4

Firmament to kolejna produkcja założonego w 1987 roku studia Cyan. Twórcy uznanej serii gier przygodowych Myst tym razem postanowili zmierzyć się z technologią wirtualnej rzeczywistości, przygotowując steampunkową przygodówkę. Gracze trafiają do fikcyjnego świata, gdzie przemierzają cztery zróżnicowane krainy w towarzystwie dawno zmarłej mentorki i latającego mechanicznego kompana. Produkcja powstała dzięki kampanii crowdfundingowej zorganizowanej na Kickstarterze.

Fabuła

Gracz wciela się w człowieka, który budzi się w skutej lodem jaskini pełnej dziwnych rur i kół zębatych. Odnalazłszy wiadomość od zmarłej kobiety, która miała być jego mentorką, stara się odkryć tajemnicę tego miejsca. Co dokładnie się stało? Co poszło nie tak? Kto odpowiada za to, w jakiej znalazł się sytuacji?

Mechanika

Firmament to immersyjna gra przygodowa, w której akcję obserwujemy z oczu bohatera. Rozgrywka w tej produkcji opiera się głównie na eksplorowaniu lokacji i rozwiązywaniu zagadek. Bardzo ważną rolę odgrywa też stopniowe odkrywanie scenariusza przygotowanego przez twórców.

Co ciekawe, w radzeniu sobie z wyzwaniami stawianymi przez grę wspiera nas mechaniczny pomocnik, mający postać niewielkiej, latającej kostki / kuli (w zależności od przyjętej w danym momencie postaci). Gracz ma możliwość porozumiewania się z nim, jednak nie za pomocą słów – konieczne jest wykonywanie określonych gestów, których stopniowo uczymy się w trakcie gry.

Właściwe wykorzystywanie wspomnianego robota odgrywa kluczową rolę w rozwiązywaniu wielu zagadek.

Tryby gry

W Firmament możemy grać wyłącznie samotnie.

Kwestie techniczne

Firmament posiada ładną, trójwymiarową grafikę, która powstała dzięki wykorzystaniu nowoczesnego silnika Unreal Engine 4. Dzięki pełnym detali lokacjom, ciekawemu stylowi artystycznemu i intrygującej, steampunkowej atmosferze oprawa graficzna trzyma wysoki poziom. Twórcy nie zapomnieli też o ścieżce dźwiękowej, za którą odpowiada Russell Brower (kompozytor muzyki do Hearthstone, StarCraft II, World of Warcraft oraz Diablo III). Warto odnotować, że gra od początku była projektowana z myślą o technologii wirtualnej rzeczywistości. Produkcja współpracuje z goglami Oculus Rift oraz HTC Vive.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7,7 / 10 na podstawie 11 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Firmament

12+

Firmament – sukces na Kickstarterze gry twórców Myst i Obduction
Firmament – sukces na Kickstarterze gry twórców Myst i Obduction

wiadomość28 kwietnia 2019

Sukcesem zakończyła się zorganizowana w serwisie Kickstarter zbiórka na grę Firmament, czyli nową, steampunkową przygodówkę autorów Obduction oraz cyklu Myst.

Premiera Path of Exile na PS4, Hitman 2 ze wsparciem dla DirectX 12 i inne wieści
Premiera Path of Exile na PS4, Hitman 2 ze wsparciem dla DirectX 12 i inne wieści

wiadomość26 marca 2019

Dziś piszemy o nowych sterownikach od firmy Nvidia, premierze Path of Exile na PlayStation 4, oficjalnym wsparciu dla DirectX 12 w Hitmanie 2, współpracy między firmą Electronic Arts a Velan Studios oraz zbiórce pieniędzy na przygodówkę Firmament. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Steampunkowy Firmament nową grą od twórców serii Myst
Steampunkowy Firmament nową grą od twórców serii Myst

wiadomość2 marca 2018

Poznaliśmy kolejny projekt studia Cyan, czyli autorów słynnej serii Myst. Będzie nim steampunkowa przygodówka Firmament, tworzona jako "doświadczenie VR".

PC
PS4