Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogiczneiOSPCAND
Okładka Hearthstone (iOS)
OkładkaHearthstone (iOS)

Hearthstone

Hearthstone: Heroes of Warcraft

Karciana gra logiczna osadzona w fantastycznym świecie Azeroth, znanym z cyklu Warcraft. Tytuł wyprodukowany został przez firmę Blizzard Entertainment, a źródłem inspiracji dla deweloperów stała się m.in. kultowa, kolekcjonerska gra karciana Magic: The Gathering.

Logiczne | fantasy | zagraj za darmo | karciane | sieciowe | gry jako usługa (GaaS)

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Hearthstone Premiera

11mar2014

PC

2kwi2014

iOS

17gru2014

AND

Hearthstone (znane wcześniej jako Hearthstone: Heroes of Warcraft) to karciana gra logiczna od studia Blizzard Entertainment wydana na platformę PC, AND i iOS. Tytuł korzysta z uniwersum stworzonego na potrzeby serii Warcraft oraz rozszerzonego w MMORPG World of Warcraft, sam będąc duchowym spadkobiercą kolekcjonerskiej gry karcianej World of Warcraft TCG.

Mechanika

Podstawowe zasady Hearthstone nie odbiegają znacząco od klasycznych gier typu CCG (Collectible Card Games – kolekcjonerskich gier karcianych), takich jak Magic: The Gathering czy Yu-Gi-Oh! TCG. Gracze rozgrywają pojedynki jeden na jednego przy pomocy liczącej 30 sztuk talii kart, starając się zredukować liczbę punktów zdrowia przeciwnika do zera. Do wyboru jest sześć klas bohaterów: Szaman, Wojownik, Paladyn, Kapłan, Łowca oraz Mag. Każda z nich wyróżnia się unikatowym portretem, kartami klasowymi oraz mocą specjalną, kształtującymi ich styl gry.

Karty można podzielić na dwie kategorie: stronników oraz zaklęcia. Ci pierwsi posiadają własne punkty zdrowia oraz ataku i służą do atakowania wrogich postaci, ale mogą też mieć jedną z kilku zdolności, opisanych przez takie słowa kluczowe jak Agonia (efekt aktywowany po zniszczeniu danego stronnika), Prowokacja (uniemożliwia zaatakowanie innych przyjaznych postaci) czy Okrzyk Bojowy (karta wykonuje akcję od razu po jej zagraniu). Natomiast zaklęcia mają jednorazowy efekt i znikają po ich użyciu. Wszystkie karty mają przypisany koszt w punktach many, zyskiwanych stopniowo na początku każdej tury gracza.

Gracze rozpoczynają przygodę z Hearthstone na platformie PC, AND i iOS z podstawowym zestawem kart, a kolejne mogą pozyskiwać na kilka sposobów. Awansowanie bohaterów przez wygrywanie pojedynków pozwala na odblokowanie kart podstawowych danej klasy. W grze nie zabrakło też charakterystycznych dla gatunku pakietów, zawierających pięć kart o czterech stopniach rzadkości, reprezentowanych przez kolor kryształu pod grafiką na karcie: zwykłym (białe), rzadkim (niebieskie), epickim (fioletowe) oraz legendarnym (pomarańczowe). Ten ostatni jest zarezerwowany dla najsilniejszych kart, dlatego też każda talia może zawierać tylko pojedynczą kopię każdej „legendy” zamiast dwóch, jak w przypadku powszechniejszych kart. Ponadto wszystkie karty mają rzadszą złotą wersję, wyróżniającą się unikatową animacją oraz kolorem. Każda paczka zawiera co najmniej jedną rzadszą kartę, a zestawy można otrzymać poprzez wypełnianie zadań lub wydanie złota zdobytego w grze bądź zakupionego za prawdziwe pieniądze. Ostatnim sposobem jest własnoręczne tworzenie kart przy pomocy pyłu, który pozyskujemy, pozbywając się niepotrzebnych egzemplarzy.

Tryby gry

Hearthstone na platformę PC, AND i iOS umożliwia zabawę na kilka sposób. Podstawę stanowi Pojedynek, pozwalający na zmierzenie się z innymi graczami w trybie swobodnym lub rankingowym. Ten ostatni sprowadza się do zdobywania kolejnych poziomów, poczynając od 25. aż do specjalnej rangi Legendarnej. Co ważne, od dodatku Hearthstone: Przedwieczni Bogowie w grze występują dwa formaty rozgrywki Pojedynku: uwzględniająca wszystkie wydane karty Dzicz oraz ograniczony do kart podstawowych i dodatków z ostatnich dwóch lat Standard. Rozgrywki rankingowe podzielone są na sezony, a po ich zakończeniu gracze otrzymują unikatowy rewers karty oraz specjalną skrzynię, przy czym jej zawartość jest uzależniona od najwyższej rangi osiągniętej w danym sezonie.

Oprócz tego twórcy udostępnili opcję Treningu, pozwalającą na zmierzenie się ze sztuczną inteligencją oraz odblokowanie wszystkich klas, jak również tryb Przygody, w którym gracze muszą podjąć wyzwania fabularne oferowane w ostatnim wydanym dodatku, by odblokować wprowadzone w nim karty. Z kolei Karczemna bójka co tydzień wprowadza nowe zasady, znacznie modyfikujące rozgrywkę, a pierwsza wygrana jest nagradzana darmowym pakietem kart. Ostatnim trybem jest Arena, wymagająca zapłacenia złotem lub realną walutą. W niej gracze kolejno wybierają jedną z trzech wylosowanych kart aż do zapełniania talii i starają się wygrać jak najwięcej starć z innymi graczami. Każde zwycięstwo ulepsza specjalny klucz, który po wygraniu dwunastu pojedynków lub przegraniu trzech odblokuje nagrodę w postaci pakietu kart z najnowszego dodatku oraz pewną sumę złota i pyłu (w zależności od liczby wygranych), a czasem również losową kartę.

Kwestie techniczne i inne

Twórcom Hearthstone na platformę PC, AND i iOS zależało na oddaniu atmosfery klasycznych gier karcianych. Gra toczy się na wirtualnym stole, a niektórym zagraniom towarzyszą okrzyki gapiów, jak również efekty wizualne. Same plansze obfitują w rozmaite, często interaktywne szczegóły, a karty zdobią wysokiej jakości obrazki oraz motywy graficzne. Całość okraszono sporą dawką humoru oraz nawiązań do popkultury, w tym dzieł Blizzard Entertainment. Gra korzysta z modelu biznesowego free-to-play z opcjonalnymi mikropłatnościami.

Minirecenzja Hearthstone: Heroes of Warcraft – karcianka idealna na każdą porę

PLUSY:
 • Przystępne, intuicyjne reguły;
 • Duża strategiczna głębia;
 • Mnóstwo unikalnych kart;
 • Przystępny system mikrotransakcji;
 • Szybkie pojedynki – brak przestojów charakterystycznych dla innych karcianek;
 • Zróżnicowane tryby rozgrywki.
MINUSY:
 • Nie najlepiej zrealizowany system sezonów rankingowych;
 • Typowe dla karcianek problemy z balansem rozgrywki;
 • Brak rozbudowanych statystyk.

Blizzard po latach skupiania się na grach strategicznych, hack’n’slashach oraz MMORPG, coraz chętniej eksperymentuje z innymi gatunkami. Jedną z takich prób jest Hearthstone: Heroes of Warcraft – karcianka oparta o ogromne uniwersum Warcrafta, w której wcielając się w jednego z dostępnych bohaterów walczymy z innymi przy pomocy samodzielnie skonstruowanych talii. Gra już od samego początku urzeka swoim klimatem, a ogromna staranność jaką twórcy wykazali się przy projektowaniu każdego elementu sprawia, że trudno się od niej oderwać.

Zasady zabawy są stosunkowo proste – wybierając jednego z dziewięciu dostępnych bohaterów, tworzymy 30-elementową talię, z którą udajemy się następnie do stołu. W toczonym pojedynku na zmianę z przeciwnikiem zagrywamy kolejne karty – możemy przyzywać stronników, rzucać czary oraz atakować wrogie jednostki. Wszystko zrealizowane zostało w bardzo przystępny sposób, jednak im dłużej gramy, tym więcej głębi i strategii odkrywamy w całej rozgrywce. Zaczynamy uczyć się tego, jakie kombinacje kart działają najlepiej, które wykładać w pierwszej kolejności, jak kontrować działania przeciwnika i całej reszty zaawansowanych strategii. Wszystko to przebiega sprawnie i daje sporo frajdy, a niski próg wejścia pozwala na czerpanie satysfakcji nawet osobom, które do tej pory nie miały z karciankami wiele wspólnego.

Oprócz zwykłych pojedynków możemy brać udział także w rozgrywkach w ramach fabularnych kampanii (za dostęp trzeba zapłacić prawdziwą gotówką lub wirtualną walutą), starciach z AI, jak i tzw. trybie Areny, gdzie budujemy talię na bieżąco z losowo otrzymanych kart. W każdym przypadku zabawa jest wymagająca, ale jeśli zwyciężmy, oprócz satysfakcji otrzymujemy punkty doświadczenia, pozwalające na rozwój bohatera, a w przypadku starć z innymi graczami – również złoto. Te możemy pozyskać także wykonując codziennie aktualizowane zadania, a jeżeli zbierzemy go wystarczająco dużo możemy kupić dodatkowe pakiety kart. System wydaje się uczciwy, nie jest przesadnie nachalny i daje możliwość odblokowania wszystkiego w grze bez wydawania złotówki, choć nie jest to proste.

Wszystkie karty zaprojektowano w ciekawy i oryginalny sposób, jednak jak to w karciankach bywa – nie wszyscy grający będą nimi zachwyceni. Blizzard od momentu wydania nieustannie próbuje znaleźć idealne proporcje pomiędzy siłą poszczególnych talii, ale w sytuacji, w której dostępne są setki kart, jest to zadanie niezwykle trudne do osiągnięcia. Nie najlepiej prezentuje się także system rozgrywek rankingowych – tabele są resetowane co miesiąc zmuszając graczy do tego, aby co cztery tygodnie ponownie mozolnie wspinali się na należne im miejsce. Niemniej, nawet przy uwzględnieniu tych dwóch kwestii, Hearthstone prezentuje się fantastycznie i powinien przypaść do gustu zarówno nowicjuszom, jak i graczom, którzy zjedli na karciankach zęby. Biorąc pod uwagę, że tytuł można pobrać całkowicie za darmo, jest to pozycja po prostu obowiązkowa.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-2  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Ocena użytkowników: 1,3 / 10 na podstawie 2206 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Hearthstone

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Hearthstone Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Pentium D 2.0 GHz / AMD Athlon 64 X2 2.0 GHz
 • 3 GB RAM
 • karta grafiki 256 MB GeForce 8600 GT / Radeon HD 2600 XT lub lepsza
 • 3 GB HDD
 • Windows 7/8/10
 • Zalecane:
 • Intel Core 2 Duo E6600 2.2 GHz / AMD Athlon 64 X2 2.6 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce GT 240 / Radeon HD 4850 lub lepsza
 • 3 GB HDD
 • Windows 7/8/10
Apple iOS

Apple iOS

 • Dodatkowe informacje:
 • Wymagane połączenie z Internetem
Android

Android

 • Dodatkowe informacje:
 • Wymagane połączenie z Internetem
PC
iOS
AND