Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogiczneANDiOSPC
Okładka Earthcore: Shattered Elements (AND)

Earthcore: Shattered Elements

Gra karciana, opracowana przez niezależne polskie studio Tequila Games. Gracz trafia do klasycznego świata fantasy i bierze udział w pojedynkach z wykorzystaniem własnoręcznie skomponowanej talii.

Logiczne | fantasy | zagraj za darmo | karciane | polskie | indie

Okładka Earthcore: Shattered Elements (AND)

data premiery gry:

anulowana

PC

21maj2015

iOS

21lip2015

AND
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Earthcore: Shattered Elements to karcianka korzystająca z modelu darmowego z mikropłatnościami. Opracowało ją polskie studio Tequila Games, znane m.in. ze strategii tower defense Fantasy Kingdom Defense i planszówki BattleFriends at Sea: Statki!.

Akcja osadzona jest w pełnej magii krainie fantasy. Autorzy włożyli w jej opracowanie dużo wysiłku i gra oferuje obszerną kampanię fabularną. Jej sercem pozostaje jednak tryb multiplayer. Jak na karciankę przystało, zabawa obraca się wokół toczenia pojedynków za pomocą własnoręcznie skomponowanych talii. System walki w Earthcore: Shattered Elements oparty został na standardowych rozwiązaniach typu „kamień, papier, nożyce”. Nie zabrakło także możliwości aktywacji specjalnych umiejętności bojowych, a w rozgrywce kluczową rolę odgrywa wykorzystywanie mocy trzech żywiołów – ognia, wody i natury.

Zabawę wzbogaca mechanika ryzyka. W jej ramach do kart przypisana została wartość ryzyka wynikającego z ich użycia. Im większą moc posiada karta, tym bardziej niebezpieczne staje się jej zagranie. Ponadto każda porażka w pojedynku żywiołów kończy się zadaniem graczowi obrażeń w wysokości ryzyka widniejącego na przegrywającej karcie. To rozwiązane zastąpiło więc znane z innych gier punkty życia i obrony.

Kompletowanie własnych talii uatrakcyjnia system craftingu, pozwalający na łączenie kart i tym samym uzyskiwanie nowych, potężniejszych lub bardziej wyspecjalizowanych egzemplarzy. W sumie możliwych kombinacji jest ponad pół miliona.

Minirecenzja Earthcore – prosty, wcale nie oznacza gorszy

PLUSY:
  • Proste, intuicyjne zasady rozgrywki;
  • Klimatyczna oprawa audiowizualna;
  • Rozbudowana kampania dla jednego gracza;
  • Duża ilość zróżnicowanych kart.
MINUSY:
  • Zbyt dużo losowości, zbyt mało taktyki;
  • Okazjonalne problemy ze stabilnością.

Karciankowe szaleństwo na urządzeniach mobilnych trwa w najlepsze. Oprócz blizzardowego Hearthstone’a, sklepy na poszczególnych platformach regularnie zalewane są kolejnymi produkcjami próbującymi powtórzyć sukces produkcji od Zamieci. Mało komu udaje się wybić, ale powód jest stosunkowo prosty – wszystkie oferują to samo. Earthcore, stworzony przez polskich producentów idzie w całkowicie przeciwnym kierunku i stawia na oryginalność.

Gra funkcjonuje w modelu free-to-play, ale ten szczęśliwie nie jest przesadnie natarczywy – bez wydawania złotówki można bawić się równie dobrze, co szastając banknotami na lepsze karty. Te i tak do pewnego poziomu nie odgrywają przesadnie istotnej roli. Mechanikę rozgrywki skonstruowano w ten sposób, że spora część zabawy jest zależna głównie od… szczęścia i losowości. Najistotniejszym czynnikiem jest wykładanie kart na trzy dostępne na stole miejsca w taki sposób, aby przypisane im żywioły były mocniejsze od tych wystawionych przez przeciwnika. Jeśli w naszej dłoni nie wylosujemy odpowiedniej kombinacji, nawet z najmocniejszymi kreaturami dostaniemy od oponenta potężne lanie. Co więcej, ilość zadawanych obrażeń w określonych przypadkach się przemnaża, potencjalnie możemy więc przegrać spotkanie nawet w kilkanaście sekund. Jednym się to spodoba – inni będą zawiedzeni niewielką głębią taktyczną Earthcore.

Grze z pewnością nie można jednak zarzucić braku zróżnicowania w kontekście dostępnych kart. Tych jest naprawdę sporo, a dodatkowo co pewien czas otrzymujemy tak zwanych bohaterów, którzy posiadają kilka umiejętności specjalnych. Karty te można dowolnie ulepszać oraz mieszać ich zdolności, dzięki czemu liczba potencjalnych kombinacji liczona jest w setkach tysięcy. Odrobinę mniej ciekawie wypadają podstawowe potwory, ale korzystamy z nich jedynie na początku.

Dużą zaletą produkcji jest jej oprawa audiowizualna. Lektorem jest sam Piotr Fronczewski, ale i pod kątem projektu kart, planszy oraz jakości efektów nie można niczego Earthcore zarzucić. Jedynym mankamentem jest to, że na starszych urządzeniach (teoretycznie obsługiwanych), gra potrafi się od czasu do czasu zawiesić. W ogólnym rozrachunku tytuł wypada jednak przyzwoicie i choć nie jest idealny, może stanowić ciekawą odskocznię dla osób zmęczonych Hearthstone’m.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 5,4 / 10 na podstawie 28 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,7 / 10 na podstawie 21 głosów czytelników.

Gry podobne do Earthcore: Shattered Elements

Wymagania wiekowe Earthcore: Shattered Elements

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Earthcore: Shattered Elements

Apple iOS

Apple iOS

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem
Android

Android

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem
Recenzja gry Earthcore: Shattered Element – Hearthstone rodem z Polski
Recenzja gry Earthcore: Shattered Element – Hearthstone rodem z Polski

Recenzja 22 maja 2015, 14:00

W arkana karcianego multilotka (aby oswoić się z najczystszym przejawem RNG, jaki ostatnimi czasy dane mi było zobaczyć) najlepiej wprowadzić się, nie tocząc pojedynków z innymi graczami, tylko bawiąc się solo w kampanii. Ta podzielona jest na pięć osobnych rozdziałów, w których kolejno mierzymy się z coraz potężniejszymi przeciwnikami, ale – co ciekawe – całość okraszona została zaskakująco głęboką warstwą fabularną. Dzięki temu kolejne wyzwania podejmuje się z największą przyjemnością, a sam tryb sprawia, że nawet nowicjusze mogą zasmakować akcji bez niepotrzebnego stresu. Niestety, aby pograć w samotności i tak potrzebujemy połączenia z siecią. Niemniej sam pomysł wsparty przyzwoitymi, wielopoziomowymi nagrodami sprawdza się bardzo dobrze i śmiało mogę zaliczyć go do jednego z głównych plusów tej produkcji.

iOS
AND
PC