Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 sierpnia 2022, 10:13

autor: Jakub "Rozbo" Tarchała

Blizzard rozsmakował się w pomysłach z Diablo Immortal, Hearthstone z walutą premium

Blizzard znowu to zrobił. Po ogłoszeniu monetyzacji w Diablo IV i Diablo Immortal gigant planuje uczynić z Hearthstone’a grę pay-to-win.

Hearthstone ma już na karku osiem lat, lecz gracze tej popularnej karcianki free-to-play mogą mieć powody do obaw. Studio Blizzard Entertainment przedstawiło nowości planowane w drugim sezonie „Ustawki” – dodanym w 2019 roku trybie, który zyskał sympatię graczy w takim stopniu, że dla wielu fanów stał się wręcz głównym sposobem gry. Aktualizacja 24.2 zapowiedziana na 30 sierpnia doda mechanikę zadań i dwóch nowych bohaterów, ale także wprowadzi pewien niezbyt pożądany element: walutę premium.

Na monetyzacji Diablo się nie kończy

Zakupy za prawdziwe pieniądze w sklepie Hearthstone zostaną wycofane na rzecz wirtualnej waluty zwanej kamieniami runicznymi. Nową walutę kupimy zarówno w sklepie w grze, jak i w sklepie internetowym Battle.net, gdy tylko aktualizacja zostanie wydana. Blizzard w oświadczeniu dodał także poświęcone temu zagadnieniu FAQ.

Nie mamy planów na wykorzystanie złota w Ustawce. Gracze, którzy nie chcą wydawać prawdziwych środków pieniężnych ani kamieni runicznych, mogą korzystać z darmowych nagród na ścieżce nagród Ustawki.

– wyjaśnia Blizzard

Mowa tu o zawartości, jaką będzie można odblokować za darmo lub z karnetem sezonowym w toku rozgrywki. Rozpiskę na drugi sezon znajdziecie poniżej:

Blizzard jednak na tym nie skończył, najpewniej wiedząc, że społeczność nieprzychylnie spojrzy na wprowadzone zmiany. FAQ porusza także inne kwestie:

Niektóre produkty, takie jak przedsprzedażowe zestawy, przepustka do karczmy Hearthstone i pakiety (kupując więcej niż jeden naraz) będzie można kupić za pieniądze lub kamienie runiczne. Dzięki wprowadzeniu kamieni runicznych będziemy mogli poszerzyć ofertę o więcej mniejszych przedmiotów. Kamienie będzie można znaleźć w zestawach różnej wielkości, w ilościach odpowiadających naszym głównym produktom (np. karnetowi sezonowemu w Ustawce).

Zazwyczaj waluty premium są sprzedawane w kwotach, które nie odpowiadają bezpośrednio kosztom przedmiotów w sklepie, co oznacza, że ??klienci muszą kupować więcej, niż chcą. Blizzard twierdzi, że przelicznik starego cennika na nowy pozostanie bez zmian. Mniej jasna pozostaje jednak nowa zawartość ubrana słowami „będziemy mogli poszerzyć ofertę o więcej mniejszych przedmiotów„ – ta informacja pozostawia bez odpowiedzi pytanie, co liczy się jako pomniejsze przedmioty oraz ile ich będzie?

Fani nie zostawiają na Blizzardzie suchej nitki

Społeczność nie jest zadowolona. Użytkownicy reddita wydają się najbardziej zdenerwowani płatną ścieżką nagród, która co prawda skupia się głównie na przedmiotach kosmetycznych, lecz pierwszą gratyfikacją są dwa dodatkowe miejsca na bohaterów. Tych od chwili wprowadzenia aktualizacji nie będzie można kupić w żaden inny sposób. Gracze, którzy nie zdecydują się na przepustkę sezonową, utkną, wybierając spośród dwójki bohaterów, podczas gdy ci, którzy zapłacą, będą mogli przebierać spośród czterech.

Blizzard rozsmakował się w pomysłach z Diablo Immortal, Hearthstone z walutą premium - ilustracja #2

Jeden z dziesiątków memów wykreowanych przez rozgniewaną społeczność

Zmiany Blizzarda wywołały po raz enty falę oburzenia. Wydawać by się mogło, że po kontrowersyjnych mikrotransakcjach w Diablo Immortal, czy ogłoszeniu Diablo 4 jako gry-usługi za 250 zł gigant będzie ostrożniej planował swój następny krok. Nic bardziej mylnego – monetyzacja w Hearthstone została zaanonsowana nagle, z czego fani nie są zadowoleni.

Hearthstone ukazało się w 2014 roku na PC oraz mobilnych systemach Android i iOS. Tytuł z miejsca zyskał uznanie zarówno graczy, jak i krytyków. W 2017 roku Blizzard chwalił się ponad 70 milionami kont w grze – wydaje się, że obecne wyniki pozostają równie dobre.